35060 - 031

روسیه و ونزوئلا بزرگ ترین صادرکنندگان جهانی آهن اسفنجی

روسیه و ونزوئلا بزرگ ترین صادرکنندگان جهانی آهن اسفنجی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۴۰ ۱۸ اردیبهشت ۹۷


روسیه و ونزوئلا بزرگ ترین صادرکنندگان جهانی آهن اسفنجی دنیای معدن -روسیه و ونزوئلا بزرگ ترین صادرکنندگان جهانی آهن اسفنجی هستند به طوری که مجموع صادرات این ۲ کشور حدود ۶۰ درصد از تجارت جهانی را شامل می شود.


این در حالی است که مهم ترین واردکنندگان آهن اسفنجی در منطقه خاورمیانه، کشورهای عربستان و عمان هستند که به ترتیب ۱۸ و ۱۵ درصد از واردات جهانی را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص دادند. یکی از انواع مواد اولیه ای که برای تولید فولاد وارد کوره های قوس الکتریکی می شود، آهن اسفنجی است. علاوه بر آهن اسفنجی، از موادی نظیر قراضه آهنی نیز در شارژ این کوره ها استفاده می شود. علی رغم مزایای متعدد این محصول نسبت به قراضه، تقاضا و تجارت جهانی آهن اسفنجی به مراتب کمتر از قراضه است. بررسی ها نشان می دهد که روند تجارت این محصول، تابع میزان تقاضا و تولید فولاد جهانی است.

مهمترین صادرکنندگان آهن اسفنجی

سهم مهم ترین صادرکننده های آهن اسفنجی در سال ۲۰۱۶ به طوری است که مجموع صادرات کشورهای روسیه و ونزوئلا در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۰ درصد از تجارت را تشکیل داده است. نکته قابل توجه این است که هر دو این کشورها، از ذخایر مناسب گاز طبیعی برخوردار هستند. این در حالی است که حدود یک سوم از فولاد روسیه و تمامی فولاد ونزوئلا از طریق کوره های قوس الکتریکی تولید می شود، از همین رو، تولید آهن اسفنجی در این ۲ کشور رونق دارد. براساس آمارها، میانگین صادرات طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ برای کشورهای روسیه و ونزوئلا به ترتیب حدود ۲ میلیون تن و حدود ۹۷۰ هزار تن گزارش شده است.

بیشتر واردات جهان در اختیار خاورمیانه

بیش از یک سوم واردات جهان، در اختیار خاورمیانه است. کشورهای عربستان سعودی و عمان ۲ واردکننده بزرگ این محصول هستند که در مجموع، بیش از یک سوم واردات این ماده را به خود اختصاص داده اند. روند واردات عربستان حکایت از آن دارد که تقاضای وارداتی این کشور برای آهن اسفنجی، با سرعتی آهسته، در حال رشد بوده است. به طوری که سهم عربستان از واردات جهانی در سال ۲۰۰۸، حدود ۱۰ درصد بود که در سال ۲۰۱۶ به ۲۴ درصد افزایش یافت.

دومین واردکننده جهانی آهن اسفنجی، عمان است. این کشور در سال ۲۰۱۶، مقصد ۲۰ درصد از محموله های جهانی آهن اسفنجی بود. با افتتاح واحدهای فولادسازی در عمان، از سال ۲۰۱۱ تقاضای آهن اسفنجی آن با یک جهش قابل توجه، افزایش یافت و این سیر نسبتا صعودی همچنان ادامه دارد. برای روشن تر شدن میزان این رشد، باید گفت که سهم این کشور در سال ۲۰۰۸ از واردات جهانی ۰٫۱ درصد بوده است.

سومین واردکننده مهم آهن اسفنجی، ایتالیا است. تقاضای وارداتی این کشور طی سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ بیش از ۳ برابر افزایش داشته است. میانگین حجم واردات این کشور طی سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶، حدود ۸۰۰ هزار تن بود. این در حالی است که سهم ایتالیا از واردات جهانی آهن اسفنجی، از ۵٫۶ درصد در سال ۲۰۰۸، به ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)