37741350-55 031

زمستان سخت، رینگ فولاد را سرد نکرد

فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۱۸ ۴ بهمن ۰۱

رینگ شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران ظرف هفته ابتدایی بهمن‌ماه همچنان با رونق تورمی متاثر از سیگنال‌‌‌های مثبت ارزی مواجه بود. افزایش بهای آهن‌‌‌اسفنجی در رینگ صنعتی بورس‌کالا در پی رقابت خریداران برای کسب سهم از عرضه محدود این محصول از رشد بهای شمش و محصولات فولادی حمایت کرد.


آهن‌‌‌اسفنجی ماده اولیه اصلی واحدهای فولادساز کشور بوده و رشد قیمتی آن، با افزایش هزینه تولید به رشد پایدار قیمت محصولات فولادی در بازار داخل می‌‌‌انجامد.
افزایش بهای محصولات میانی زنجیره فولاد از رشد نرخ محصولات فولادی حمایت می‌کند

رونق تورمی رینگ فولاد

افزایش مستمر نرخ ارز در بازار آزاد به سیگنال‌‌‌ساز مهمی برای بازارهای مالی و کالایی کشور تبدیل شده است. اگرچه از رونق مصرفی در بخش محصولات صنعتی خبری نیست، اما واهمه از کاهش ارزش پول ملی، صنایع تکمیلی و فعالان بازار را به خرید سوق می‌دهد و به این ترتیب رینگ شمش فولاد با رونق تورمی مواجه است.

در پی استقبال نسبتا خوب از عرضه شمش فولاد ظرف دوهفته گذشته بر نرخ عرضه این محصول در رینگ صنعتی بورس‌کالای ایران برای روز دوشنبه سوم بهمن‌ماه افزوده شد و به این ترتیب در اولین هفته بهمن‌ماه شمش فولاد SP3 و SP5 با قیمت پایه‌‌‌ای در بازه ۱۵‌هزار و ۳۵۰تومان تا ۱۶‌هزار و ۲۸۰تومان در بازار فیزیکی بورس‌کالا عرضه شد. برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه در این بازار باعث شد تا رقابت قیمتی برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها شکل بگیرد.

فولادسازان در هفته ابتدایی بهمن برابر ۲۰۰‌هزار تن شمش فولاد را در بازار فیزیکی بورس‌کالا عرضه کردند که تقاضای ثبت‌شده برای این محصول حدود ۱۹۵‌هزار تن بود. در نهایت ۹۵‌هزار تن از این شمش با میانگین نرخ ۱۶‌هزار و ۶۰۰تومان از این بازار مورد معامله قرار گرفت.

رقابت بر سر محصول شمش فولاد برای کارخانه‌‌‌ها به میزانی بود که میانگین نرخ فروش شمش فولاد این واحدها برای اولین مرتبه به کانال قیمتی ۱۷‌هزار تومان نیز صعود کرد. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس، نرخ تمام‌شده این شمش به ۱۸‌هزار و ۶۰۰تومان می‌‌‌رسد. با در نظر گرفتن هزینه حمل و تبدیل میلگرد تولیدی با این شمش نرخی برابر ۲۱‌هزار تومان خواهد داشت. با احتساب مالیات ارزش‌افزوده، قیمت تمام‌شده میلگرد تولیدی با این شمش به ۲۲‌هزار و ۹۵۰تومان می‌‌‌رسد. اگرچه نبود تقاضای مصرفی در بازار داخل باعث شده است تا میلگرد در بازار آزاد تهران در شرایط کنونی با نرخ ۲۱‌هزار تومان فروش برود، اما با توجه به وضعیت انتظارات تورمی در بازار داخل، دیری نمی‌‌‌پاید که میلگرد به این کانال قیمتی صعود کند.

شمش فولاد، ارزان عرضه شد یا گران؟

میانگین نرخ عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا برای روز دوشنبه سوم بهمن برابر ۱۵‌هزار و ۸۳۰تومان بود. با احتساب نرخ ارز نیمایی ۲۸‌هزار و ۵۰۰تومان قیمت دلاری عرضه شمش برابر ۵۵۵دلار به‌ازای هر تن بود، اما با احتساب نرخ ۳۹‌هزار و ۴۰۰تومان دلار توافقی، میانگین دلاری قیمت پایه عرضه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا برابر ۴۰۱دلار خواهد بود. در شرایطی که واحدهای صنعتی موظف به عرضه دلار حاصل از صادرات در سامانه نیما هستند، فروش داخلی سودآوری به‌مراتب بالاتری برای شرکت‌های فولادی به همراه دارد. به این ترتیب افزایش فاصله میان نرخ ارز در کشور رویه فروش داخلی و صادراتی کشور را بر هم زده است. البته تغییر این رویه ارزی نیازمند تصمیم سیاستگذار ارزی یعنی بانک مرکزی است و امکان تغییر آن از سوی بورس‌کالا وجود ندارد.

فروکش‌کردن هیجان در رینگ آهن‌‌‌اسفنجی

رونق معاملات آهن و فولاد در هفته ابتدایی بهمن‌ماه تنها منوط به معاملات شمش فولاد نبود و به سیاق هفته‌‌‌های قبل فولادسازان از عرضه آهن‌‌‌اسفنجی استقبال زیادی کردند. واحدهای احیا در اولین هفته از بهمن‌ماه برابر ۳۷‌هزار تن آهن‌‌‌اسفنجی را با قیمت پایه ۸‌هزار و ۹۶۰تومان عرضه کردند که برای آن تقاضایی برابر ۹۶‌هزار و ۴۰۰تن در بازار به ثبت رسید. برتری محسوس تقاضا نسبت به عرضه و فقدان امیدواری به رفع این چالش در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت باعث شد تا فولادسازان برای کسب سهم از این عرضه‌‌‌ها دست به رقابت قیمتی با یکدیگر بزنند. در این شرایط کاهش مستمر ارزش پولی ملی و سیگنال مثبت نرخ ارز برای این بازار محرک دیگری در جهت رشد تقاضا برای این محصول بود. به این ترتیب، میانگین موزون نرخ فروش آهن‌‌‌اسفنجی با رقابت ۳۰درصدی خریداران به ۱۱‌هزار و ۶۵۰تومان رسید. اگرچه متقاضیان آهن‌‌‌اسفنجی رقابت ۳۰درصدی برای کسب سهم از عرضه این محصول داشتند که رقم قابل‌توجهی بود، اما این رقم نسبت به رقابت ۴۲درصدی در رینگ هفته پایانی دی به مراتب مناسب‌تر بود. به این ترتیب می‌‌‌توان انتظار داشت که استمرار عرضه می‌‌‌تواند این بازار را به ثبات نزدیک کند؛ هرچند چالش تامین گاز واحدهای صنعتی، استمرار عرضه را دشوار می‌کند.

با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس بهای تمام‌شده فروش هر کیلوگرم آهن‌‌‌اسفنجی از رینگ صنعتی بورس‌کالا به ۱۲‌هزار و ۷۳۰تومان می‌‌‌رسد.

فولاد صادراتی ایران گران شد

اقبال به بازارهای صادراتی شمش و محصولات فولادی کشور بازگشته است؛ به نحوی که ظرف هفته‌‌‌های اخیر بر نرخ شمش فولاد صادراتی کشور افزوده می‌شود. موسسه فست‌مارکت، بهای شمش فولاد صادراتی ایران فوب خلیج‌فارس را برای هفته اخیر در بازه ۵۳۸ تا ۵۴۵دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. میانگین نرخ فروش این محصول برابر ۵۳۱دلار به‌ازای هر تن بود که این رقم ۵/ ۶‌درصد بالاتر از میانگین بهای فروش آن در سال قبل بود. امیدواری به بازگشت اقتصاد چین به مسیر رشد پس از اتمام تعطیلات سال نوی چینی زمینه رشد بهای محصولات صنعتی در بازار جهانی و فرصت بهبود بهای صادرات شمش و محصولات فولادی کشور را فراهم کرده است./دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)