35060 - 031

زنجیره فولاد در حال تکمیل است.

زنجیره فولاد در حال تکمیل است.
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۲۶ ۲۱ خرداد ۹۷


توجه به معدن، اقتصاد مقاومتی را محقق می کند. میدکو ۹هزار شغل مستقیم ایجاد کرده است.


رئیس هیات عامل ایمیدرو با حضور در طرح های میدکو در استان کرمان اعلام کرد: با اقدامات انجام شده طی سال های اخیر زنجیره فولاد در حال تکمیل شدن است.

به نقل از روابط عمومی ایمیدرو مهدی کرباسیان که روز گذشته در تعدادی از سایت های زنجیره فولاد هلدینگ میدکو در بردسیر و زرند (استان کرمان)، حضور یافته بود، عنوان کرد: سیاست وزارت صنعت معدن و تجارت و ایمیدرو حرکت در مسیر تکمیل زنجیره تولید فولاد است. کرباسیان اظهار داشت: خوشبختانه ظرفیت تولید شمش از ۲۱میلیون تن سال ۹۲ به ۳۳ میلیون تن در سال گذشته رسید و در حال حاضر به ظرفیت ۵۵ میلیون تن نزدیک می شویم.

به طور مثال معدن خمرود پس از گذشت سال ها اکتشاف و دریافت پروانه فعال شد و اکنون ۳۵درصد پیشرفت دارد. وی افزود: این معدن توسط ایمیدرو و با توجه به سیاست های دولت و اصل ۴۴ قانون اساسی واگذار شد. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه باید هرچه سریع تر تامین تجهیزات این معدن انجام شود تا با بهره برداری، نیازهای مجتمع تامین شود، افزود: واگذاری معدن جلال آباد نیز یکی از اقدامات قابل توجه همکاران ایمیدرو است و این معدن قرار است سنگ آهن این منطقه را تامین کند. کرباسیان با اینکه ایجاد اشتغال یک وظیفه ملی و انقلابی است، عنوان کرد: مشارکت شرکت های سرمایه گذاری از جمله بانک پاسارگارد در طرح های توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور سبب رشد ارزش افزوده و اشتغال شده است. هدفگذاری میدکو در سرمایه گذاری وی ضمن قدردانی از مدیران میدکو به سبب نقش آفرینی در سطح کشور به ویژه استان کرمان، اذعان کرد: برنامه سرمایه گذاری ۲۲ هزار میلیارد تومانی در مجموعه میدکو انجام شده که ۱۸ هزار میلیارد آن محقق شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد تن ذخیره قطعی سنگ آهن داریم که با اکتشافات ایمیدرو و سایر سازمان ها در اعماق زمین، این میزان افزایش پیدا خواهد کرد. وی ادامه داد: ذخایر وسیع زغال سنگ در کرمان و خراسان جنوبی وجود دارد که به میزان کافی سرمایه گذاری های لازم در این مناطق انجام نشده است. کرباسیان یادآور شد: طی ۲ سال گذشته ۵۰۰ میلیون تن به ذخایر قطعی سنگ آهن اضافه شده است. ایجاد اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر توسط میدکو رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین در جریان بازدید از مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان (از جمله طرح های میدکو) گفت: ایجاد اشتغال مستقیم ۹ هزار نفر توسط میدکو بسیار ارزنده است. کرباسیان اظهار داشت: توسعه استان کرمان به مدد وجود معادن و به بالفعل در آوردن امکانات بالقوه است. وی ادامه داد: این موفقیت ها ناشی از بهره برداری از تجربه و تخصص نیروی جوان است.

معادن

حمایت از معادن کوچک و متوسط

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده با میدکو برای حمایت از معادن کوچک و متوسط بیان داشت: باید از ظرفیت معادن متوسط و کوچک در حال بهره برداری و غیر فعال استفاده کنیم یا معادن جدید اکتشافی را راه اندازی کنیم در این مسیر صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی نیز حمایت می کند. کرباسیان خاطرنشان کرد: از جمله محاسن معادن کوچک و متو سط، تحرک در نقاط محروم و ایجاد اشتغال است. وی افزود: در حال حاضر، میدکو قراردادهایی را در این زمینه دارد و اجرا می کند. تعادل در نکات زیست محیطی رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه سرمایه گذاران باید موضوعاتی همچون صرفه جویی در آب، رعایت مسائل زیست محیطی، استفاده بهینه در انرژی و جایابی مناسب را مدنظر داشته باشند، بیان داشت: در بحث زیست محیطی باید از افراط و تفریط پرهیز کرد به گونه ای که نه کم توجهی کنیم و نه به دلیل مسائل زیست محیطی، معادن و طرح ها را تعطیل کنیم. او در ادامه افزود: افتخار می کنیم که در طرح های میدکو، این موضوع ها به طور کامل دیده می شود.

اهمیت موضوع زیست محیطی

در طرح های ایمیدرو نیز موضوع زیست محیطی مورد توجه است. به عنوان مثال، معدن مهدی آباد به عنوان مجموعه دوستدار محیط زیست مطرح است. وی افزود: با بهره برداری کامل پروژه های میدکو، ۸ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن، ۷.۵ میلیون تن گندله، ۳ میلیون تن آهن اسفنجی و ۴.۲ میلیون تن فولاد تولید خواهد شد. کرباسیان با بیان اینکه در گردش مالی ۲۰۱۷ جهانی، ۲ هزار میلیارد دلار (۴۳ درصد) مربوط به زنجیره فولاد است، گفت: در کشور ما نیز فولاد به عنوان موضوع پایدار و عامل رشد است و وجود ذخایر وسیع معدنی، انرژی فراوان، دسترسی به آب های آزاد و غیره جزو پتانسیل های رشد است. وی افزود: در سال ۹۲ رتبه تولید فو لاد ایران ۱۵ بود و اکنون رتبه ۱۳ هستیم و با توجه به برنامه سال جاری در پایان سال ۹۷ یک رتبه بالاتر می شویم و اگر پروژه ها به موقع به اتمام برسد جزو ۱۰ کشور برتر فولاد خواهیم بود.

صادرات ۹ میلیاردی فولاد

بخش معدن؛ اقتصاد مقاومتی رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: با توجه به برنامه صادرات ۱۵ تا ۲۰ میلیون تن از ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴ و رسیدن به قدرت برتر منطقه، باید به بخش معدن به عنوان اقتصاد مقاومتی توجه کنیم. وی افزود: حمایت از بخش خصوصی، ایجاد اشتغال و رسیدن به اقتصاد مقاومتی در دولت یازدهم شروع شد. قبل از برجام، صادرات چندانی در مس و فولاد ندشتیم ولی در سال قبل تنها در فولاد ۹ میلیارد دلار به کانادا، اروپا و آسیا صادر شد. همکاری ایمیدرو و میدکو مدیرعامل شرکت هلدینگ میدکو در این نشست با بیان اینکه بخش عمده مسائل این هلدینگ در زمان آقای کرباسیان رفع شد،بیان داشت: همکاری ایمیدرو و میدکو در این مدت بسیار مطلوب بود و این، حاکی از ثروت آفرینی با ایجاد همکاری صمیمانه و کارشناسی دولت و بخش خصوصی بود.

علی اصغر پورمند ادامه داد: مجموعه های ایجاد شده و در حال احداث میدکو، ایجاد ثروت آفرینی جدیدی در کشور است. وی تصریح کرد: بخش معدن می توان پیشران، پیشتاز و سردمدار توسعه در کشور باشد و در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کند. پورمند ادامه داد: این ظرفیت، حاصل وجود نیروهای تحصیل کرده و ذخایر خدادادی است. راه اندازی طرح ها تا پایان ۹۸ وی درباره مجتمع فولاد بوتیای ایرانیان گفت: این مجتمع متعلق، ۵ کارخانه شامل گندله سازی به ظرفیت ۲.۵ میلیون تن، احیای مستقیم به ظرفیت ۲ میلیون تن و فولادسازی ۱.۵ میلیون تن واحد تولید برق به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات و کارخانه آهک و دولومیت به ظرفیت ۴۵۰ هزار تن در سال است. پورمند ادامه داد : کارخانه گندله به بهره برداری رسیده و سایر کارخانه ها در حال احداث است و تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری می رسد. به گفته وی، تاکنون ۲ هزار میلیارد تومان در این مجتمع سرمایه گذاری شده است. همچنین با راه اندا ی کامل کارخانه ها، ۲۶۰۰ هزار نفر به طور مستقیم و ۲۶ هزار نفر غیر مستقیم اشتغال زایی خواهد شد.

منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)