37741350-55 031

توسعه زیرساخت های صنعت فولاد برای تحقق سند چشم انداز

توسعه زیرساخت های صنعت فولاد برای تحقق سند چشم انداز
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۴۳ ۱۰ اسفند ۹۶


سمپوزیوم فولاد ۹۶ با محوریت توسعه صنعت فولاد با حفظ محیط زیست و بازیافت پسماندها در روزهای ۸ و ۹ اسفند در کیش برگزار شد.


در ابتدای این همایش دکتر عباس نجفی، رئیس هیئت مدیره انجمن آهن و فولاد ایران اظهار داشت: هدف از برگزاری سالانه سمپوزیوم فولاد و نمایشگاه بین المللی جانبی در کنار آن، ایجاد ارتباط میان مجموعه های فولادی کشور، بررسی یکی از مشکلات پیش روی این صنعت و آشنایی با تکنولوژی های روز است. وی موضوع اصلی مورد بررسی در بیستمین سمپوزیوم فولاد کشور را بررسی موانع موجود بر سر راه رقابت پذیری صنعت فولاد کشور دانست و گفت: امروز در دنیا این سوال مهم مطرح است که پژوهش و نوآوری چه میزان در رفاه اقتصادی موثر است؟

توسعه از ابداعات می آید، ابداع نیازمند تحقیقات و تحقیقات نیازمند سرمایه گذاری است. از آنجایی که تحقیقات نیازمند سرمایه گذاری های بالا بوده و دیر بازده هستند، در بسیاری از کشورها دولت‌ها در این زمینه سرمایه گذاری می کنند. نجفی تصریح کرد: شرکت های بزرگ فولادی دنیا همواره درصدی از فروش محصول خود را به فعالیت‌های پژوهشی اختصاص میدهند که این میزان در سوئد ۴ درصد، انگلیس و چین حدود ۲ درصد است.

عدم تحقق بومی سازی در صنعت فولاد کشور

ایران پس از ۴۸ سال همچنان نتوانسته در صنعت فولاد کشور به بومی سازی برسد و شاید مهم ترین دلیل این امر نبود یک مرکز تحقیقاتی مناسب در کشور باشد که سمپوزیوم در سال های گذشته به دنبال ایجاد این مرکز بوده است.

در ادامه این همایش، اردشیر سعد محمدی معاونطرح‌های توسعه‌ معدن و صنایع معدنی ایمیدرو، راهکارهای توسعه زیرساخت های صنعت فولاد را برای تحقق اهداف چشم انداز ارائه کرد. او اظهار داشت: طرح های زیرساختی در قالب بسته های سرمایه گذاری به بخش خصوصی ارایه شود به طوری که از انگیزه های لازم را نیز ایجاد کند. سعدمحمدی در ادامه افزود: توجه به اولویت های زیرساختی طرح جامع فولاد و تمرکز در احداث پروژه های جدید- که هنوز اجرایی نشده اند- در سواحل جنوبی از دیگر راهکارهای توسعه زیرساخت ها است.

به گفته او، اولویت بندی طرح های زیرساختی با هدف بهره وری بیش تر و جلوگیری از اتلاف منابع نیز راهی برای تحقق اهداف توسعه زیرساخت های طرح جامع فولاد است. سعدمحمدی تاکید کرد: در این بخش نیاز به سرمایه گذاری بیش تری داریم . او گفت:‌ تامین نقدینگی و اعتبارات نیز از عواملی است که توسعه زیرساخت ها را سرعت می بخشد، با این حال راهکارهای ارائه شده می تواند چالش های فعلی را برطرف سازد.

پیش بینی صادرات ۹ میلیون تنی

معاون ایمیدرو در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: احتمال رسیدن به صادرات ۹ میلیون تن فولاد در سال جاری بسیار محتمل است. سعد محمدی تاکید داشت: ظرفیت تولید فولاد خام در کشور به ۳۳ میلیون تن رسیده و با تحقق ۲۲ میلیون تن ظرفیت جدید، به هدف چشم انداز دست می یابیم.

وی خبر داد که احداث دو واحد آهن اسفنجی هر یک با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن در قروه و بیجار با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی قطعی شده است. سعد محمدی با بیان این که در زمینه گندله کسری خاصی نداریم اذعان داشت: با سرمایه گذاری در بخش اکتشاف و زمینه‌سازی برای افزایش تولید سنگ آهن نیاز کشور، تامین ماده اولیه تا حدود زیادی برطرف می شود. او خاطر نشان کرد: در چشم انداز، برای تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد به ۱۶۲ میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.

منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)