37741350-55 031

سایه شوم موج جدید کرونا بر بازار سنگ‏‏‌آهن

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۴۷ ۲۱ بهمن ۰۰

‌بازار سنگ‌آهن نوسانات پیش‌بینی‌نشده‌ای دارد؛ اما خوش‌بینی به رشد تقاضا در کنار قیمت‌های بالای نفت موجب شده است تا شاهد یکی از سیگنال‌های مثبت طی روزهای اخیر در این بازار باشیم. وضعیت کلی این بازار تاکنون از نگرانی تعویق عرضه سوخت‌گیری کرده و می‌تواند روزهای بهتری را تجربه کند.
بر کسی پوشیده نیست که سنگ‌آهن در فاز شکننده‌ای قرار دارد؛ اما رفت و برگشت قیمت‌ها ناخودآگاه احتمال پرش نرخ را مطرح کرده است. اگرچه موسسات تحلیلی و خبری دورنمای قیمت‌ها را با محافظه‌کاری اعلام می‌کنند؛ اما سیگنال‌های احتمالی از افزایش تقاضای فولاد در چین و حتی عدم‌افت این نرخ می‌تواند داده مثبت مهمی محسوب شود.

با اتمام تعطیلات سال نو چینی نرخ سنگ‏‏‌آهن تا یک‌قدمی ۱۵۰ دلار صعود کرد

سایه شوم موج جدید کرونا بر بازار سنگ‏‏‌آهن

پیچیدگی‌های بازار سنگ‌‌‌آهن به قدری مهم است که در ادبیات برخی تحلیلگران، خود به‌عنوان سیگنال پیش‌نگر از سایر بازارهای کالایی لحاظ می‌شود. بنابراین در وضعیتی که جریان عمومی از احتمال رشد قیمت‌ها در بازارهای کالایی برای بسیاری از محصولات حکایت دارد، می‌تواند جاده جانبی برای رشد قیمت‌ها به شمار رود. نکته دیگر آنکه پیچیدگی‌های اقتصاد چین به‌قدری جدی است که با یک یا چند داده مشخص قابل تحلیل نیست. به عبارت ساده‌تر برخی بدبینی‌ها نسبت به این کشور برای کوتاه‌مدت و میان‌مدت بزرگنمایی شده که بر ذهنیت معامله‌گران حوزه سنگ‌آهن اثرگذار بوده است. به عبارت ساده‌‌‌تر هنوز می‌توان نسبت به این بازار خوش‌بین بود؛ اگرچه نظرات مختلفی در این حوزه وجود دارد.

سیگنال‌‌‌های متناقض اثرگذار بر بازار سنگ‌‌‌آهن

سنگ‌‌‌آهن در بازار داخلی چین تا یک‌قدمی ۱۵۰دلاری شدن پیش رفته است؛ اما ریسک پیک جدید کرونا با اتمام برگزاری المپیک زمستانی پکن و احتمال اعمال قرنطینه‌‌‌های سختگیرانه از سوی دولت چین، آینده این بازار را دچار ابهام کرده است. با اتمام تعطیلات سال نو چینی، نرخ سنگ‌‌‌آهن وارداتی چین با انتظار افزایش تقاضا از سوی تجار این کشور رو به افزایش گذاشت؛ با این حال، همچنان سطح خرید سنگ‌‌‌آهن از سوی چینی‌‌‌ها پایین است. افزایش محدودیت فولادسازی در دوران برگزاری المپیک زمستانی باعث شده است تا تقاضا برای سنگ‌‌‌آهن در کوتاه‌مدت افزایشی نباشد. در این شرایط اغلب فعالان بازار به افزایش فولادسازی در چین با اتمام بازی‌‌‌های المپیک زمستانی دل بسته‌‌‌اند. هرچند کاهش سختگیری در برگزاری این بازی‌‌‌ها ریسک شیوع موج جدید کرونا در چین را به دنبال دارد که تحقق آن می‌تواند نوسان بازارهای کالایی را در میان‌مدت تحت‌الشعاع قرار دهد.

با پایان‌یافتن تعطیلات سال نو چینی، سنگ‌‌‌آهن به مسیر رشد قیمتی بازگشت؛ به نحوی که نرخ سنگ‌‌‌آهن معیار پلتس ظرف دو روز ابتدایی هفته، یعنی دوشنبه و سه‌‌‌شنبه، هشتم و نهم فوریه، در مجموع رشد ۳/ ۳دلاری به ازای هر تن داشت و هر تن سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد استرالیا تحویل بنادر شمال چین روز سه‌‌‌شنبه هشتم فوریه به ۱۴۹دلار و ۹۵سنت رسید. به گزارش «پلتس»، فعالا بازار به اجرای پروژه‌‌‌های زیرساختی در چین با حمایت دولت پکن امیدوار بودند و این موضوع با برآورد افزایش تقاضا در میان‌مدت از رشد قیمت سنگ‌‌‌آهن حمایت کرد. البته ذهنیت تمامی معامله‌‌‌گران در این بازار افزایشی نبود؛ برخی فعالان بازار بر این عقیده هستند که روند رو به رشد قیمت سنگ‌‌‌آهن در بازارهای جهانی فاقد حمایت قوی از سوی بازار است، به همین دلیل قیمت‌ها به‌زودی اصلاح می‌‌‌شوند.

محدودیت فولادسازی تا پایان المپیک زمستانی ادامه‌‌‌دار می‌شود

اگرچه تعطیلات سال نو چینی به پایان رسیده؛ اما همچنان المپیک زمستانی در پکن برقرار است و این موضوع باعث می‌شود محدودیت در تولید فولاد چین، به‌خصوص در استان‌‌‌های شمالی تا دو هفته پیش‌‌‌رو ادامه‌‌‌دار شود که این موضوع سیگنالی کاهشی برای تقاضای تحویل فوری این محصول است.

در منطقه Qinhuangdao محدودیت در فعالیت فولادسازن تشدید شد تا حفظ کیفیت هوا در زمان بازی‌‌‌های المپیک زمستانی پکن تضمین شود. فعالیت فولادسازان این منطقه فعلا برای چهار روز از هفتم فوریه ممنوع شده است. با وجود این انتظار می‌رود پس از اتمام این مسابقات، فولادسازان چینی مجوز افزایش فعالیت را دریافت کنند که تحقق این برآورد می‌تواند تقاضای سنگ‌‌‌آهن را افزایشی و از این منظر زمینه رشد قیمتی در این بخش را فراهم کند.

المپیک زمستانی بلای جان فولادسازان چینی می‌شود؟

چین ظرف ماه‌‌‌های اخیر سیاست کرونای صفر را دنبال کرده است؛ اما با توجه به برگزاری المپیک زمستانی پکن استمرار این سیاست دشوار به نظر می‌‌‌رسد. با شروع المپیک زمستانی، اعلام شد ۱۵۰‌هزار تماشاگر خارج از برنامه قرنطینه و دایره بسته المپیک زمستانی می‌توانند این بازی‌‌‌ها را تماشا کنند. نیمی از بلیت‌‌‌های المپیک در اختیار افرادی است که برنامه سختگیرانه دولت پکن در زمینه قرنطینه را رعایت نکرده‌‌‌اند. بنابراین انتظار می‌رود با اتمام این رویداد ورزشی، چین با موج جدید کرونا روبه‌رو شود. تحقق شیوع موج جدید کرونا در چین می‌تواند موجب شود که تمامی برآوردها از افزایش فعالیت فولادسازی در این کشور غلط از آب درآید. شیوع مجدد کرونا در چین و اعمال محدودیت جدید کرونایی در این کشور ریسک عقبگرد محسوس اغلب کامودیتی‌‌‌ها در بازارهای جهانی با محوریت محصولات صنعتی را در پی دارد.

فولادسازان به مصرف قراضه روی آورند

ظرف هفته جاری دستورالعمل توسعه پایدار و سازگار با محیط‌زیست صنعت فولاد چین تا سال ۲۰۲۵ و کاهش میزان انتشار کربن تا سال ۲۰۳۰ منتشر شد. این دستورالعمل با در نظر گرفتن برنامه‌‌‌های توسعه‌‌‌ای دولت پکن تدوین و ابلاغ شده است.

در این دستورالعمل آمده است که ۸۰‌درصد فولادسازان این کشور نیاز به اصلاح در فرآیند تولید به منظور کاهش انتشار آلاینده‌‌‌های کربنی دارند. در عین حال بر کاهش مصرف انرژی در فولادسازی‌‌‌های این کشور تاکید شده است. علاوه بر این موارد از فولادسازان این کشور خواسته شده که بر میزان مصرف قراضه در تولید خود بیفزایند. جایگزینی قراضه با سنگ‌‌‌آهن و افزایش سهم کوره‌‌‌های قوس در فولادسازی از دیگر راهکارهای چینی‌‌‌ها برای کاهش انتشار آلاینده‌‌‌های کربنی است. اجرای این سیاست می‌تواند جایگاه سنگ‌‌‌آهن را در بازارهای جهانی تضعیف کند.دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)