35060 - 031

سرانه مصرف فولاد ایران کمتر از دنیا و منطقه

سرانه مصرف فولاد ایران کمتر از دنیا و منطقه
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۲۹ ۲۳ اسفند ۹۶


صنعت فولاد یکی از صنایع زیر بنایی است که اهمیت آن را می‌توان در ابعاد مختلف جستجو کرد.


تاریخ نشان می‌دهد که بخش زیادی از توسعه‌ اروپای غربی، ژاپن و آمریکا، مدیون توسعه‌ صنایع و محصولات فولادی این مناطق بوده است. از مهم‌ترین دلایل اهمیت صنعت فولاد می‌توان به ویژگی‌های عنصر آهن و کاربرد آن در ابعاد مختلف اشاره کرد. این فلز به‌موجب خواص و همچنین وفور آن در طبیعت، اصلی‌ترین ماده ساختمانی و مهندسی در جهان است. همچنین در بخش صنایع زیرساخت، کاربردهای فراوانی دارد. در این گزارش سرانه مصرف فولاد ایران را در مقایسه با اروپا، خاورمیانه، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و میانگین دنیا مورد بررسی قرار میدهیم.

درجه توسعه اقتصادی هر کشور، رابطه مستقیمی با مصرف فولاد دارد و یکی از شاخص‌های مهم توسعه اقتصادی برای کشورهای در حال رشد است. در مراحل اولیه رشد و جهش اقتصادی، نرخ رشد مصرف فولاد نیز شدت می‌یابد و پس از یک دوره ثبات نسبی، با فرا رسیدن بلوغ اقتصادی به تدریج مصرف فولاد کاهش می‌یابد. سرانه مصرف فولاد (شامل تمام محصولات فولادی) در مناطق مختلف دنیا را نشان می‌دهد. همان‌ گونه که ملاحظه می‌گردد اتحادیه اروپا سرانه مصرف بالاتری در میان سایر مناطق دارند. به‌طوری که مصرف سرانه اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ حدود ۳۳۹ کیلوگرم به‌ازای هر نفر از جمعیت بود، در حالی که سرانه مصرف کل دنیا در این سال برابر با ۲۲۳ کیلوگرم برآورد شد.

سرانه مصرف ایران و کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS) کمتر از میانگین جهانی سرانه مصرف گزارش شده است. سرانه مصرف ایران در سال‌های اخیر به‌دلیل رکود اقتصادی داخلی، اندکی کاهش یافته و از ۲۴۲ کیلوگرم در سال ۲۰۱۲ به ۲۰۵ کیلوگرم در سال ۲۰۱۶ رسید.

سرانه مصرف خاورمیانه بالاتر از میانگین جهانی است و این به‌دلیل سرانه مصرف بالای کشورهایی مانند عربستان، امارات، قطر و ترکیه است. در سال ۲۰۱۶ کشور امارات با ۹۸۱ کیلوگرم مصرف سرانه در منطقه خاورمیانه بالاترین میزان سرانه مصرف فولاد را داشت. قطر و ترکیه با ۶۳۸ و ۴۵۶ کیلوگرم به‌ازای هر نفر، در رده‌های بعدی قرار دارند. کویت و عربستان سعودی نیز سرانه مصرف بالاتری از ایران داشته‌اند. سرانه مصرف این کشورها در سال‌های اخیر به‌دلیل تمرکز در رشد و توسعه شهری و ساخت‌و‌ساز در حوزه‌های مختلف بسیار رشد داشته است.

رسیدن به رشد و توسعه پایدار و متوازن، نیازمند زیرساخت‌ها و تولیدات صنعتی متناسب با رشد جمعیت کشور است. طبق آمار سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۰۷ جمعیت ایران برابر با ۷۱ میلیون و ۳۱ هزار نفر بوده است که در سال ۲۰۱۶ این رقم به ۸۰ میلیون و ۲۷ هزار نفر افزایش یافت و این روند افزایشی برای جمعیت ایران در سال‌های آتی نیز قابل پیش‌بینی است. بنابراین برای توزیع عادلانه امکانات و رشد و توسعه متوازن و همه‌جانبه متناسب با رشد جمعیت و هماهنگ با رشد و توسعه پرشتاب کشورهای منطقه، ایران نیازمند برنامه‌ریزی برای افزایش سرانه مصرف فولاد است.


منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)