37741350-55 031

سرعت رشد تولید فولاد ایران چهار برابر جهان است

سرعت رشد تولید فولاد ایران
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۴۰ ۱۰ دی ۹۶

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد کاوه جنوب کیش (وابسته به بنیاد مستضعفان) اظهار داشت: با تولید بیش از یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن فولاد، رشد ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ میلادی در ایران چهار برابر متوسط جهانی شده است. عبدالمجید شریفی اضافه کرد: تولید فولاد ایران به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده خاورمیانه، در ۱۱ ماه سال جاری میلادی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۲۰٫۶ درصد رشد داشته است.


در ۱۱ ماهه سال ۲۰۱۷ بیش از یک میلیارد و ۵۶۳ تن فولاد در جهان تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ با رشد ۵٫۴ درصدی همراه بوده است. او همچنین گفت: در این مدت چین توانست بیش از ۷۶۵ میلیون تن فولاد تولید کند که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۶ از رشد ۵٫۷ درصدی برخوردار گشته است. این کشور در ماه نوامبر ۲۰۱۷ میلادی ۶۶ میلیون تن فولاد تولید کرد.

آمار تولید این شرکت

رئیس هیئت مدیره شرکت فولاد جنوب کیش اذعان داشت: این شرکت در ۹ ماهه سال گذشته موفق به تولید ۴۲۰ هزار تن شمش فولاد شد. این شرکت در ۹ ماهه سال جاری نیز موفق شد بیش از ۶۴۰ هزار تن فولاد را تولید کند که نسبت به مدت زمان مشابه با رشد ۵۰ درصدی تولید شمش همراه بوده است.این مسئول در ادامه گفت: این شرکت پس از ۱۵ ماه بهره برداری از فاز یک فولادسازی، با ثبت رکوردهای متعددی به تولید بیش از ۹۵ هزار تن در یک ماه دست یافته و به ظرفیت اسمی سالیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن نزدیک شده است.

به گفته او، رساندن تولید روزانه کارخانه های احیای مستقیم به پنج هزار و ۴۸۴ تن آهن اسفنجی در چهارم دی ماه یک رکورد محسوب می شود.کارخانه های احیای مستقیم و فولادسازی در آذر ماه نیز در تولید شمش فولاد به رکورد ماهیانه ۹۵ هزار و در تولید آهن اسفنجی به ۲۳۳ تن و ۱۵۶ هزار و ۷۷۳ تن دست یافت و قرار است سال آینده ۲۰ درصد بیشتر از امسال شود.

شریفی عنوان کرد: در این مدت بیش از ۸۰ درصد محصولات بیلت شرکت به تایلند، تایوان، عمان، امارات، فلیپین، پاکستان، چین و… صادر شد که ارزش صادراتی آن ۲۵۰ میلیون دلار بود و برای یافتن بازارهای جدید در کشورهای آفریقایی رایزنی ادامه دارد. همچنین ۵۳۸ هزار تن از ۶۴۰ هزار تن شمش تولید شده این شرکت از ابتدای سال تا پایان آذرماه صادر شده که بیش از ۸۴ درصد تولید سال جاری را شامل می شود. بر اساس برنامه های این شرکت، قرار است تا پایان سال جاری نیز ماهیانه بیش از ۸۰ هزار تن فولاد به بازارهای هدف صادر گردد.

طرح های توسعه

به گفته این فولاد ساز: در بخش تولید آب که یکی از ضروریات فولاد سازی است تاکنون ۲ واحد آب شیرین کن در این شرکت به بهره برداری رسیده و امسال هم با بهره برداری از یک واحد دیگر با ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب آب مورد نیاز کارخانه های فولاد سازی و آهن سازی این شرکت تأمین می گردد. با برنامه ریزی های صورت گرفته در طرح های توسعه، ظرفیت تولید آب شیرین در این مجموعه فولاد سازی به روزانه ۵۵ هزار متر مکعب خواهد رسید.

وی افزود: طرح توسعه فاز دوم این کارخانه به بیش از ۴۱ درصد پیشرفت فیزیکی رسیده و انتظار داریم در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ به بهره برداری برسد که به این ترتیب ظرفیت تولید فولاد در این کارخانه به ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن افزایش می یابد.

شریفی با تأکید بر لزوم فراهم سازی منابع مالی ارزان قیمت برای طرح های توسعه ای، در مورد خرید تجهیزات مورد نیاز فاز دوم این کارخانه از اسپانیا گفت: اکنون با توجه به بهره های بانکی بالا در کشور، استفاده از ۲ اعتبار اسنادی ۱۲۸ میلیون یورویی برای خرید تجهیزات فاز ۲ و ۲۵ میلیون یورویی برای توسعه مجتمع آب شیرین کن این مجتمع فولادی توسط بانک توسعه صادرات در دست اقدام است. به گفته او، در فاز نخست عمده نیروی انسانی از داخل استان هرمزگان تأمین شده که این روند در مرحله دوم نیز ادامه خواهد یافت.

به گفته این مسئول، آمارها نشان می دهد هر یک شغل در حوزه تولید فولاد می تواند هفت تا هشت شغل غیر مستقیم ایجاد کند که این حاکی از ظرفیت بزرگ فولادی سازی کشور برای اشتغال زایی است.

فعالیت در بازار سهام

پنج درصد سهام شرکت فولاد کاوه جنوب کیش بیست و ششم مهرماه به ارزش ۱۷۶۰ ریال عرضه شد که به گفته رئیس هیئت مدیره این شرکت، پنجم آذرماه ارزش هر سهم آن با رشد بیش از ۵۰ درصدی به ۲۶۶۰ ریال افزایش یافته است. وی افزود: تأمین مواد اولیه مورد نیاز از معادن نزدیک، تولید کنستانتره در فولاد کاوه شرق و تولید گندله، آهن اسفنجی و شمش های فولادی در شرکت فولاد کاوه جنوب کیش صورت می گیرد و در ادامه با تولید محصولات نوردی در فولاد کاوه اروند این زنجیره کامل می شود.

به گفته این فولاد ساز، قرار گرفتن کارخانه در کنار آب های خلیج فارس در بندرعباس، در دسترس بودن انرژی مانند برق و گاز، نزدیک بودن به ذخایر مواد اولیه و فراهم بودن امکان صادرات فولاد از طریق بندر شهید رجایی را از مزیت های این کارخانه برشمرد.

شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از بزرگ ترین سرمایه گذاری های بنیاد مستضعفان در حوزه صنایع مادر و از شرکت های های تابعه هلدینگ کاوه پارس است که سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۱۷۰ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس (بندرعباس) به منظور تولید انواع بیلت، شمش و آهن اسفنجی مورد نیاز کشور و همچنین صادرات راه اندازی شد.


منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)