35060 - 031

سنگ‌آهن، تکمیل‌کننده پازل عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا

سنگ‌آهن، تکمیل‌کننده پازل عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۲۲ ۸ اردیبهشت ۹۷


هدف و فلسفه اولیه تشکیل بورس کالا، خروج از نظام قیمت‌گذاری دستوری بود که به زودی با عرضه سنگ‌آهن و فرآورده‌های آن در این بورس، پازل کشف قیمت محصولات زنجیره فولاد در بورس تکمیل می‌شود.


«مصطفی موذن‌زاده» در میان فعالان صنایع مختلف به خصوص حوزه معدن و صنایع معدنی، فردی شناخته شده است؛ زیرا از جمله سوابق کاری او می‌توان به رئیس هیات عاملی ایمیدرو، مدیرعاملی شرکت ملی صنایع مس و مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران اشاره کرد. همچنین از وی به‌عنوان یکی از ایده‌پردازان اصلی راه‌اندازی بورس فلزات در سال ۱۳۸۲ یاد می‌شود و به خوبی نسبت به کارکردهای بورس کالا آشنایی دارد. او از نفس‌های آخر قیمت‌های دستوری در اقتصاد ایران و پررنگ شدن نقش بورس کالا در زمینه کشف واقعی قیمت‌ها به خصوص در زنجیره فولاد می‌گوید.

مشاور معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: بعضی اقدامات غیرکارشناسانه در صنعت فولاد در گذشته که امروز در مرحله اصلاح قرار گرفته، باعث شده تا در سال‌های گذشته کل زنجیره فولاد در بورس کالا کشف قیمت نشود؛ به این ترتیب هر بخشی به شکل مستقیم یا غیرمستقیم از غیرواقعی بودن قیمت‌ها آسیب دیده است که امیدوارم با حمایت وزیر صنعت از بورس کالا و ورود سنگ‌آهن، گندله و کنسانتره سنگ‌آهن و کشف قیمت واقعی کل زنجیره فولاد در این بورس، برای توسعه فردای صنعت فولاد خشت‌گذاری کنیم.

موذن‌زاده با تاکید بر اینکه افق و فلسفه ابتدایی ایجاد بورس کالا در ایران، خروج از قیمت‌گذاری‌های سفارشی و دستوری بود، افزود: در سال ۸۲، همراه با دوران آشفته بازار فلزات کشور، بورس فلزات تهران راه‌اندازی شد که رفته رفته این بازار بزرگ و بزرگ‌تر و انواع محصولات کشاورزی و پتروشیمی‌ نیز راهی آن شد تا بورس کالایی با ارزش نیمی‌ از معاملات بازار سرمایه را داشته باشیم؛ به دنبال ادامه این روند امروز بورس کالای ایران ارزشی فراتر از بازار سهام دارد که این امر نشان‌دهنده بلوغ و پیشرفت‌های غیرقابل انکار این بورس در این سال‌هاست. وی گفت: بورس کالای ایران مسیر پر پیچ و خم و ناهموار اقتصاد دولتی را به خوبی پیموده و امروز به جایگاهی رسیده که دولت و صنایع می‌توانند به آن اعتماد کنند؛ در این بین طی سال‌های اخیر شاهد بعضی تصمیمات غیرکارشناسانه و تعیین دستوری قیمت برخی کالاها بودیم که این رویکرد در مسیر اصلاح قرار گرفته و شک ندارم که اگر زنجیره تولید محصولات در بورس کالا کشف قیمت شود، نه تنها فشاری به دولت نمی‌آید بلکه در مدت زمانی کوتاه بازار واقعی شده و به تعادل می‌رسد.

استقبال وزیر از عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا

موذن‌زاده با بیان اینکه محمد شریعتمداری، وزیر صنعت از موسسان بورس کالا بوده و در این سال‌ها در جریان فعالیت‌های بورس کالا در اقتصاد کشور قرار داشته است، گفت: دیگر دوران دیکته قیمت‌ها به تولیدکننده پایان یافته و محصولات استراتژیک ما از جمله محصولات زنجیره فولاد، برای توسعه راهی جز کشف قیمت واقعی در بورس کالا ندارند؛ از این رو، وزیر صنعت از عرضه محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا استقبال کرده و به زودی شاهد اتمام شیوه دستوری قیمت محصولات از جمله سنگ‌آهن خواهیم بود.

به گفته مشاور اسحاق جهانگیری، وصل کردن کل قیمت‌های زنجیره فولاد به یک محصول، منطقی و کارشناسی نیست؛ چون هر یک از محصولات شرایط خاصی دارند و از عوامل متفاوتی تبعیت می‌کنند؛ بر این اساس اتصال تمامی ‌محصولات فولادی از ابتدا تا انتها به یک محصول خاص کارشناسی نیست که این موضوع در حال رفع است. موذن‌زاده عنوان کرد: به‌طور مثال، قیمت سنگ‌آهن، فولاد و بیلت در بازارهای جهانی ممکن است نوسان‌های متعدد و روند قیمتی متفاوتی داشته باشند؛ همچنین مشاهده می‌کنیم یک روز بیلت گران‌تر از اسلب می‌شود و روز دیگر بالعکس؛ حتی گاهی وقت‌ها چین به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار تولید و مصرف فولاد، تصمیم می‌گیرد محصولاتی باکیفیت بالاتر در تولید سنگ‌آهن استفاده کند؛ به همین ترتیب قیمت سنگ‌آهن دانه‌بندی یک روز بالا می‌رود و کنسانتره ارزان می‌شود؛ بنابراین قیمت‌ها به هم ارتباطی ندارند و از همین رو با عرضه محصولات گوناگون در بورس کالا، فعالان آن محصولات هر یک براساس فاکتورهای خاص خود اقدام به کشف قیمت می‌کنند تا مشکلات کنونی حل و فصل شود.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)