37741350-55 031

سنگ‌‌‌آهن ارزان و قراضه گران شد

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۵۴ ۲ بهمن ۰۱

نبود تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه در بازارهای اروپایی باعث افت بهای قراضه در این کشور شد. این در حالی است که امیدواری به رشد تقاضا برای محصولات فولادی چین پس از سال نو، از رشد بهای این محصولات در بازار چین حمایت کرد.
به گزارش «اکوایران»، قیمت سنگ‌آهن دریایی آسیا در روز جمعه ۲۰ژانویه و درست پیش از شروع تعطیلات سال نوی چینی افزایش یافت، این در حالی بود که اغلب فولادسازان به دلیل شروع سال نو از خرید اجتناب کردند. به این ترتیب پلتس، شاخص بهای سنگ‌‌‌آهن عیار ۶۲‌درصد وارداتی به بنادر شمالی چین را در این روز با ثبت رشد روزانه ۷/ ۱دلاری برابر ۱۲۶دلار و ۶۵سنت ارزیابی کرد.

به گفته فعالان بازار، تحویل و حمل معاملات منعقدشده در روز جمعه ۲۰ژانویه به بعد از پایان تعطیلات سال نوی چینی موکول می‌شود. در چنین شرایطی خرید سنگ‌‌‌آهن تنها با پیش‌بینی رشد بیشتر قیمت پس از اتمام تعطیلات سال نو انجام می‌گیرد. امیدواری به بازگشایی بیشتر اقتصاد چین پس از تعطیلات سال نو باعث شده است تا برخی فعالان بازار به رشد بهای محصولات زنجیره آهن و فولاد امیدوار شوند؛ اما واهمه از افزایش شیوع کرونا در چین همچنان بر این امیدواری سایه افکنده و باعث شده است تا بخشی از فعالان بازار با احتیاط بیشتری دست به معامله بزنند.

زغال متالورژیک گران شد

زغال‌‌‌سنگ متالورژیک استرالیا سومین هفته ژانویه را با رشد محسوس قیمتی به پایان رساند؛ در حالی که نزدیک‌شدن به تعطیلات سال نوی چینی از میزان متقاضیان آسیایی در این بازار کاست، محدودیت در عرضه، زمینه رشد بهای آن را فراهم کرد. به این ترتیب پلتس، پریمیوم هر تن زغال فوب استرالیا را در روز جمعه ۲۰ژانویه برابر ۳۲۵دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد که این رقم نسبت به بهای فروش آن در جمعه هفته قبل برابر ۱۳ژانویه رشد ۱۶دلاری داشت. با این حال، منابع پلتس از در حاشیه قرار گرفتن خریداران در میانه رشد نرخ به دلیل عدم‌اطمینان از حفظ سطوح فعلی قیمت خبر می‌دهند.

زغال‌‌‌سنگ متالورژیک تحویل بنادر چین نیز در هفته سوم ژانویه و درست پیش از تعطیلات سال نو در این کشور افزایشی شد. پلتس، پریمیوم زغال تحویل بنادر چین را در روز جمعه ۲۰ژانویه با ثبت رشد روزانه برابر ۳۲۰دلار به‌ازای هر تن ارزیابی کرد. بهای این محصول نسبت به نرخ فروش آن در روز جمعه ۱۳ژانویه رشد ۸دلاری داشت. احتمال رشد قیمت زغال پس از تعطیلات سال نو، باعث شد تا بر تمایل متقاضیان چینی به خرید زغال‌‌‌ متالورژیک و به این ترتیب بر نرخ این محصول افزوده شود.

نبود مشتری، قراضه را ارزان کرد

روند کاهش بهای قراضه وارداتی به ترکیه ظرف یک‌هفته اخیر با شدت بیشتری ادامه یافت. به این ترتیب پلتس، از افت ۷دلاری بهای این محصول تحویل ترکیه خبر داد و بهای آن را برابر ۴۰۰دلار به‌ازای هر تن در روز جمعه ۲۰ژانویه ارزیابی کرد. کاهش تقاضا برای محصولات فولادی ترکیه، عامل اصلی افت بهای قراضه ظرف یک‌هفته اخیر بود و باعث شد در بازه زمانی یک‌هفته‌‌‌ای این محصول ۱۴دلار ارزان شود.

منابع پلتس، از انعقاد قراردادی برای فروش ۳۵‌هزار قراضه از مبدا بالتیک با نرخ ۴۰۰دلار به ازای هر تن تحویل ترکیه خبر دادند. گفته می‌شود این معامله مربوط به یک‌واحد فولادسازی مستقر در منطقه اسکندرون ترکیه بود. در حالی که از نرخ قراضه وارداتی به ترکیه کاسته شد، بر حجم معاملات منعقدشده در این روز افزوده شد. برخی فعالان بازار این موضوع را نشانه کف‌‌‌سازی قیمتی قراضه در این کانال قیمتی می‌‌‌دانند. اما برخی دیگر با استناد به کاهش تقاضای صادراتی برای محصولات فولادی ترکیه احتمال کاهش بیشتر قیمت در روزهای آینده را می‌دهند./دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)