37741350-55 031

سنگ‌‏‏‌آهن در آستانه فتح قله

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۵۰ ۱۲ بهمن ۰۱

بررسی معاملات بازار جهانی نشان می‌دهد که سنگ‌آهن همچنان روند صعودی خود را حفظ کرده است. در حالی که قیمت‌ها طی هفته گذشته به‌‌‌دلیل تعطیلات سال نوی چینی تثبیت شده بودند، به محض اتمام تعطیلات و بازگشایی مجدد بهای این کانی افزایش ۶دلاری را تجربه کرد.


این کامودیتی در میان گروه کالایی‌‌‌ها بیشترین رشد را بعد از شروع دوباره فعالیت اقتصادی و لغو سیاست کرونا صفر ثبت کرده است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که میزان واردات سنگ‌آهن در چین پس از چندماه افزایش پیدا کرده است که می‌‌‌توان آن را عامل دیگری برای افزایش بهای این کالا دانست. البته با وجود حمایت دولت چین از بازگشایی‌‌‌ها و افزایش فعالیت اقتصادی به‌‌‌نظر می‌رسد سیاستگذاران این کشور نگران رشد بیش از حد قیمت‌ها و افزایش فعالیت‌‌‌های سفته‌بازی در این بازار هستند.

بهبود تقاضا در چین رکورد قیمتی هشت‌ماهه را شکست

سنگ‌‌‌آهن رکورد هفت‌ماهه را شکست

همزمان با اتمام تعطیلات سال نو در چین بهای سنگ‌آهن نیز افزایشی شد، در حالی که بازار این کانی طی هفته گذشته به‌‌‌دلیل عدم‌فعالیت اقتصادی در ثبات به سر می‌‌‌برد. با این‌‌‌حال پس از اتمام تعطیلات در شرق آسیا و افزایش دوباره تقاضا قیمت سنگ‌آهن نیز در کانال صعودی قرار گرفت. روز گذشته بهای محموله سنگ‌آهن عیار ۶۲‌درصد برای تحویل به بندر تیانجین به ۱۳۰دلار به‌ازای هر تن رسید. این سطح قیمتی از ژوئن سال گذشته میلادی تاکنون مشاهده نشده بود و بازده مثبت هفتگی۳/ ۲ درصد را به ثبت رساند. همچنین در مقایسه با ابتدای نوامبر ۲۰۲۲ که قیمت سنگ‌آهن به پایین‌‌‌ترین نرخ در دوسال گذشته رسیده بود، حدود ۵۰دلار افزایش قیمت را تجربه کرد. عامل اصلی این رشد قیمتی را می‌‌‌توان تصمیم دولت چین برای افزایش رشد اقتصادی و لغو سیاست کرونا صفر در بسیاری از شهرهای اصلی دانست. در نتیجه این تصمیمات فعالیت اقتصادی کارخانه‌ها به میزان قابل‌توجهی افزایش داشت که موجب جهش تقاضا برای فولاد و به تبع آن سنگ‌آهن شد.

براساس آخرین آمارهای رسمی، میزان تولید ناخالص داخلی و رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۲ بیش از انتظار افزایش یافته است که نشان‌‌‌دهنده انعطاف‌پذیری بخش تولید در برابر قرنطینه‌‌‌های شدید و اعمال محدودیت‌ها در سه‌ماهه چهارم سال گذشته است. می‌توان گفت در میان کامودیتی‌‌‌ها سنگ‌آهن بیشترین نفع را از تغییر نگرش و سیاست‌‌‌های جدید چین برده است. درست است که سایر گروه‌‌‌های کالایی مانند نفت، مس و آلومینیوم نیز پس از آغاز فعالیت مجدد کارخانه‌ها در شرق آسیا افزایش قیمت را تجربه کردند، اما بهای هیچ‌یک به اندازه سنگ‌آهن رشد نکرده است. همچنین پیش‌بینی می‌شود روند تقاضا صعودی باقی بماند؛ چرا که تحلیلگران معتقدند تقویت صنعت و افزایش رونق سبب بازگشت اعتماد به اقتصاد این کشور می‌شود، در نتیجه وضعیت اعتبار توسعه‌دهندگان بهبود پیدا می‌یابد و موجب تحریک تقاضای مسکن می‌شود. بخش فولاد و سنگ‌آهن در سال گذشته به دلیل افزایش بدهی‌‌‌ توسعه‌دهندگان و تشدید بدبینی مشتریان چینی نسبت به صنعت املاک و مستغلات متحمل ضرر‌‌‌های فراوانی شد.

عرضه در معرض تهدید

در حالی که تقاضا در بازارهای جهانی افزایشی شده است، به‌‌‌نظر می‌رسد چرخه تولید و عرضه در معرض برخی ریسک‌‌‌ها قرار گرفته است. رخداد توفان در استرالیا و برنامه‌ریزی برای تعمیر و نگهداری معادن در سه‌ماهه اول سال میلادی جاری ثبات صادرات در این کشور را تهدید می‌کند و امکان کاهش عرضه سنگ‌آهن از سمت این کشور را که دومین‌‌‌ تولید‌‌‌کننده برتر دنیاست افرایش می‌دهد. از طرفی تداوم نامناسب بودن آب‌وهوا در برزیل امکان ارسال محموله‌‌‌ به چین را سخت کرده است.

جهش واردات در ژانویه

چین بزرگ‌ترین وارد‌‌‌کننده سنگ‌آهن دنیاست و حدود ۷۰‌درصد از کل حجم محموله‌‌‌های دریابرد دنیا را خریداری می‌کند. بررسی میزان واردات و خرید سنگ‌آهن در این کشور نشان می‌دهد که افزایش قیمت‌ها منطقی به نظر می‌‌‌رسد. واردات سنگ‌آهن در چین طی ماه دسامبر ۸۶/ ۹۰میلیون تن بوده که نسبت به ماه نوامبر گذشته حدود ۸۵/ ۹۸میلیون تن کاهش داشته است، همچنین کمتر از سطح واردات ماه اکتبر که نزدیک به ۹۵میلیون تن بود قرار دارد. البته میزان واردات در مقایسه با ماه دسامبر ۲۰۲۱ حدود ۶/ ۵‌درصد رشد را تجربه کرده است. در نگاه اول به‌‌‌نظر می‌رسد که روند واردات و قیمت‌ها با یکدیگر هم‌‌‌خوانی ندارد؛ اما تحلیلگران معتقدند عامل اصلی اثر‌گذار بر قیمت‌ها در ماه اخیر میزان واردات در ماه ژانویه بوده است. براساس داده‌‌‌های به‌دست آمده از ردیابی کشتی‌‌‌ها و بنادر توسط تحلیلگران کالایی Kpler و Refinitiv رشد واردات طی ماه ژانویه تاثیر شدید‌‌‌تری بر قیمت‌های نقطه‌‌‌ای سنگ‌آهن نسبت به ماه‌‌‌های گذشته دارد. طبق گزارش‌های منتشرشده از این دو شرکت طی ماه میلادی گذشته به‌طور میانگین حدود ۱۱۶میلیون تن سنگ‌آهن از طریق بنادر وارد این کشور شده است. البته این محاسبات حجم اندک سنگ‌آهنی را که به‌صورت زمینی از کشورهای همسایه چین یعنی روسیه و مغولستان وارد می‌شود در نظر نگرفته است. بنابراین می‌‌‌توان گفت میزان واردات حتی بیشتر از این است. در هرحال برآوردها نشان می‌دهد که چین سال ۲۰۲۳ را بسیار قوی شروع کرده و از رکورد واردات در ژوئیه ۲۰۲۰ که در سطح ۶/ ۱۱۲میلیون قرار داشت فراتر رفته است.

نارضایتی مقامات از رشد قیمت‌ها

در حالی که مقامات دولتی در ماه‌‌‌های گذشته حامی بهبود فعالیت‌‌‌‌‌‌های اقتصادی در این کشور بودند، به‌‌‌نظر می‌رسد از جهش قیمت سنگ‌آهن در هفته‌‌‌های اخیر ناراضی بوده و نگران افزایش فعالیت‌‌‌های سفته‌بازی در این بازار هستند. کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی تاکنون به هشدار‌های شفاهی قناعت کرده است؛ اما برخی معتقدند خطر افزایش حاشیه سود برای قرارداد‌‌‌های آتی و سایر اقدامات در حال افزایش است؛ به‌خصوص اگر قرارداد اصلی داخلی در بورس‌کالای دالیان همچنان در حال افزایش باشد. قرارداد ماه اول در ۱۳ژانویه به ۵۰/ ۸۹۶یوآن به ازای هر تن (۲۳/ ۱۳۲دلار) و بالاترین سطح قیمتی خود در ۱۷ماه گذشته رسید؛ هرچند از آن زمان به بعد کاهش یافت و در ۲۰ژانویه در سطح ۶۰/ ۸۵۶یوآن بسته شد.

مقامات می‌توانند اقدامات شدید‌‌‌تری در این بازار انجام داده و سخت‌گیری در خصوص مهار قیمت‌ها را افزایش دهند. اما بررسی تاریخ معاملات نشان می‌دهد که اگر تقاضای حقیقی در بازار قوی باشد، تلاش‌‌‌ها برای کنترل قیمت‌ها و جلوگیری از رشد آن تنها در کوتاه‌مدت می‌‌‌تواند موثر واقع شود./دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)