37741350-55 031

سوخت‌گیری سنگ‌آهن از کرونا

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۲۰ ۲۶ خرداد ۹۹

میزان ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین همچنان روند نزولی دارد و همین موضوع باعث شده تا در عین افت تقاضای فولاد این کشور، در روزهای اخیر بازار شاهد کاهش بهای سنگ‌آهن نباشد و این محصول پس از طی کردن افت حاصل از شیوع موج اول کرونا در دنیا همچنان به روند صعودی خود ادامه دهد.


نرخ سنگ‌آهن نسبت به اغلب کامودیتی­‌‌ها همچون نفت از شیوع ویروس کرونا در دنیا کمتر تاثیر پذیرفت و در نهایت نیز پس از طی یک دوره کاهشی حدودا ۴ ماهه، از روزهای ابتدایی ماه مه قیمت‌ها وارد فاز افزایشی شد و پس از حدود یک ماه و نیم این روزها بازار شاهد بازگشت قیمت‌ها به سطح قیمتی مشابه سال قبل است. درحالی­که افت تقاضا برای سنگ‌آهن در اثر شیوع کرونا و کاهش سرانه مصرف فولاد­ به کاهش نرخ این محصول منجر شده بود اما با بازگشت چین به شرایط عادی و رشد تقاضا از سوی این کشور و البته شیوع ویروس کووید-۱۹ در کشورهای تولیدکننده سنگ‌آهن از جمله برزیل که یکی از اصلی‌ترین تامین‌کنندگان سنگ‌آهن چین به شمار می‌رود باعث شد ورق در بازار سنگ‌آهن برگشته و این محصول پس از تجربه کاهش نرخ وارد فاز افزایشی شود. شرایط نامساعد برزیل در کنترل شیوع ویروس کووید-۱۹ باعث ایجاد انتظار اختلال بیشتر در بازار این محصول و رشد قیمت‌ها در روزهای آتی شده اما شرکت واله به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده سنگ‌آهن دنیا و برزیل معتقد است این روند کاهشی تولید ادامه‌دار نخواهد بود و این شرکت به زودی به سطح تولید قبلی بازگشته و هدف تعیین شده برای تولید سالانه سنگ‌آهن و گندله خود را محقق می‌کند.

از افت سرانه مصرف فولاد تا تضعیف سنگ‌آهن

شیوع ویروس کرونا در چین و سپس گسترده شدن این بیماری در سایر نقاط دنیا به‌طور مستقیم بر تقاضای فولاد اثرگذار شد. درواقع شیوع این بیماری با کاهش فعالیت‌های ساخت و ساز و پروژه‌های زیرساختی به افت تقاضا در بازار فولاد منجر شد که همین موضوع نیز کاهش قیمت محصولات را در پی داشت. در پی کاهش تقاضا، برخی از تولیدکنندگان بزرگ و قدرتمند فولادی دنیا برای کسب سهم بیشتری از بازار، قیمت فروش را پایین آوردند تا بتوانند با استفاده از مزیت رقابتی سهم خود را در بازارهای کوچک شده حفظ کنند. در ادامه ترس از شیوع این ویروس در سطح جوامع بین‌المللی و پیش‌بینی استمرار کاهش فعالیت‌های توسعه‌ای که به افت مصرف سرانه فولاد در اغلب کشورهای دنیا انجامید، تا حدی پیش رفت که برخی فولادسازان بزرگ دنیا تصمیم به بازنگری در برنامه‌های تولید و توسعه خود در سال ۲۰۲۰ گرفتند.شرایط به وجود آمده در بازار فولاد، افت تقاضا و کاهش قیمت و در ادامه بازنگری فولادسازان بزرگ در برنامه‌های تولید خود بخش ابتدایی زنجیره تولید فولاد یعنی سنگ‌آهن را نیز متاثر کرد، به‌گونه‌ای­‌که از ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ (ژانویه) بهای سنگ‌آهن وارد یک فاز نزولی شد که این روند کاهشی در ماه‌های فوریه، مارس و آوریل نیز ادامه یافت. براساس گزارش متال بولتن، میزان معاملات محصولات فولادی در روز ۱۱ ژوئن در چین با افت تقاضا روبه‌رو شد که این موضوع خود می‌تواند عاملی در تضعیف قیمت سنگ‌آهن باشد. با این وجود قیمت سنگ‌آهن ۶۵ درصد برزیل تحویل در بندر Qingdao چین در روز ۱۱ ژوئن به ۵/ ۱۱۶ دلار به ازای هر تن رسید که این رقم نسبت به قیمت ۱۰ ژوئن رشد ۶۴/ ۲ درصدی داشت.

اگرچه میزان تقاضا برای محصولات فولادی در روزهای اخیر در چین کاهش پیدا کرده اما همچنان کمبود ذخایر سنگ‌آهن در بنادر این کشور اجازه کاهش قیمت این محصول را نمی‌دهد. مجموع میزان ذخایر سنگ‌آهن ۴۵ بندر چین در روز ۱۱ ژوئن به کمترین میزان در دو هفته اخیر رسیده و در این شرایط استمرار تعطیلی معدن ایتابیرای واله (برزیل) به علت مثبت شدن تست کرونای ۱۱۸ کارگر این شرکت بر نگرانی‌های بازار در زمینه نحوه تامین سنگ‌آهن افزوده است. البته در این میان خبرهایی از افزایش محموله‌های سنگ‌آهن صادراتی استرالیا به چین عاملی مثبت در به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا به شمار می‌رود. هرچند برخی تحلیلگران بر این باورند که استرالیا نمی‌تواند جایگزین کمبود عرضه ایجاد شده در اثر توقف تولید و صادرات سنگ‌آهن برزیل باشد.

علاوه بر موارد بیان شده، خبر وقوع سیل در منطقه جنوبی گوانگ‌ژو اتفاق دیگری است که باعث گمانه‌زنی مثبت در زمینه رشد تقاضا در مصرف سنگ‌آهن شده است. چراکه به زودی ساخت و ساز در این منطقه شروع شده و همین موضوع نیز افزایش تقاضا در زمینه محصولات فولادی را درپی خواهد داشت.

دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)