37741350-55 031

سودهای نجومی واسطه ها از محل قیمت گذاری دستوری فولاد

آخرین خبرها از بازار فولاد ایران و جهان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۳۳ ۱۰ شهریور ۹۷


یک کارشناس بازار سرمایه گفت: زمان آن فرارسیده که با تکیه بر مکانیزم عرضه و تقاضا و در چهارچوب بورس کالا، قیمت فولاد در حاشیه بازار کشف نرخ شده و تا حد امکان از قیمت گذاری دستوری فاصله بگیریم.


علیرضا باغانی گفت: سخت گیری ها برای تداوم سیاست قیمت گذاری فعلی در بازار فولاد در نهایت به کاهش نرخ این محصول در بازار آزاد منجر شده است، ولی این نکته چندان هم برای واحدهای کوچک تر تولیدکننده فولاد خوش یمن نیست.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که کاهش قیمت ها در بازار آزاد فولاد هر روز ادامه می یابد و سقف مجاز نوسان قیمت فولاد در بورس کالا از ۵ درصد به ۱۰ درصد افزایش یافته است، افزود: همین داده به معنی آن است که اختلاف نرخ بین بورس و بازار آزاد با شتاب بیشتری کاهش می یابد، یعنی هزینه آزادسازی قیمت فولاد در بورس کالا در حال کاهش است.

وی اضافه کرد: این مطلب جذابیت توجه بیشتر به مکانیزم بازار را در کشف نرخ برجسته تر ساخته و اگر به رویکرد بازارهای رسمی و تقابل عرضه و تقاضای شفاف و کشف نرخ عادلانه توجه بیشتری کنیم می توان از شرایط پیچیده فعلی به سادگی عبور کرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب که در کشور ما حجم تولید فولاد خام بیش از مصرف داخلی است اظهار داشت: بنابراین ناخودآگاه قیمت ها در بازار فولاد کمتر از قیمت های جهانی کشف خواهد شد. بر این اساس به نظر می رسد زمان آن فرارسیده باشد که با تکیه بر مکانیزم بازار آزاد و در چهارچوب بورس کالا قیمت فولاد در حاشیه بازار کشف نرخ شده و تا حد امکان از قیمت گذاری دستوری فاصله بگیریم.

او بیان داشت: اصرار به قیمت گذاری دستوری با احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی واقعیتی است که بازارهای فولاد و پتروشیمی را متأثر ساخته و چهره چندگانه و نامتوازنی را ایجاد کرده است. بر این اساس این وضعیت به نفع هیچ کس نیست و تنها واسطه ها از این شرایط ناموزون سوء استفاده کرده و یک رانت بادآورده را به جیب می زنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: قیمت های پایه اعلامی در بورس کالا برای شمش فولاد نزدیک به ۲۲۰۰ تومان و برای میلگرد ۲۴۲۰ تومان است که البته در دستورالعمل فعلی اجازه سقف مجاز قیمتی ۱۰ درصدی هم ارائه شده است. این در حالی است که در بازار آزاد بهای هر کیلوگرم میلگرد نزدیک به ۴۰۰۰ تومان و هر کیلوگرم شمش نزدیک به ۳۴۰۰ تومان قیمت گذاری می شود.

وی افزود: این اختلاف نرخ به صراحت نشان می دهد که یک رانت قیمتی محسوس بین بورس کالا و بازار آزاد ایجاد شده، یعنی خرید از بورس و فروش در بازار به معنی سودآوری نجومی واسطه ها است.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)