35060 - 031

سود بانکی عامل اثرگذار یا خنثی؟

سود بانکی عامل اثرگذار یا خنثی؟
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۱۷ ۱۹ اسفند ۹۶


در این بین اما فعالان بازار به موضوع افزایش نرخ سود در بازار پول اشاره کرده و معتقدند این مسأله نیز بر تغییر جهت نقدینگی اثرگذار است.


البته برخی می‌گویند گرچه نرخ سود بانکی افزایش پیدا کرده ولی فقط منابع از سپرده‌های قبلی به سمت اوراق سپرده ۲۰ درصدی حرکت کرده،‌ یعنی منابع جدیدی چندان از بیرون وارد بانک نشده است، بنابراین طبعا نباید افزایش سود روی بازار فولاد اثر زیادی داشته باشد. اعتباری در این خصوص عنوان می کند: با توجه به رکودی که در بازار فولاد وجود دارد، تمایل تجار به قفل سرمایه هایشان با انگیزه دریافت سود ۲۰ درصد سالانه در بانک از بین رفته است، ولی یکسری منابع از قبل و در حال حاضر وجود دارد که به‌عنوان سرمایه‌گذاری وارد بازار فولاد می‌شدند.

این سرمایه‌گذاری‌‌ها از سوی کسانی بود که کار حرفه‌ای آنها فولاد نبود ولی با انگیزه سرمایه‌گذاری در این بازار مثلا وارد بخش تولید شمش می‌شدند، ولی در ادامه زمانی که رکود اتفاق افتاد نهایتا این پول‌ها و سرمایه‌ها به سمت بانک و اوراقی که از چند روز قبل واگذاری‌های با سود ۲۰ درصدشان را آغاز کرده‌اند رفت. در ادامه و جدا از آن به بانک‌ها دو هفته مهلت داده شد، چرا که دیده شد سررسید یکسری از سپرده‌ها در حال اتمام است و باید در این روند حرکتی را انجام می‌دادند. وی در ادامه افزود: بخشی از پول‌هایی که به‌عنوان منابع کمکی بخش فولاد بوده از این بازار جمع آوری شده است.

به عبارت دیگر درست است که این منابع، پول تجار حرفه‌ای و ‌کننده کار در بازار فولاد نیست اما می‌توان از تعبیر «پول کمکی تجار» برای این سرمایه‌های خرد یا کلان استفاده کرد. اعتباری در ادامه و درخصوص اتفاقات جهانی حول بازار فولاد طی هفته گذشته و جاری می‌گوید: بیشترین بحث در بازار فولاد را باید معطوف به بحث روانی دانست، چنانچه اگر یک مقام جهانی مانند دونالد ترامپ یک مساله را در بازار مطرح می‌کند، شاید تاثیر آنی و ضربه‌ای به بازار فولاد وارد نشود ولی بازار فولاد ایران به دلیل حاکمیت و تاثیر‌پذیری از شرایط کسالت، به استقبال موضوعات این چنینی رفته و به نوعی در یک لاک دفاعی فرو می‌رود به گونه‌ای که اگر تعرفه‌ای در بازار عوض می‌شود اثرگذاریش از روز بعد شروع می‌شود ولی در بازار فولاد ممکن است تعرفه‌ها از دو ماه آینده وارد تغییر و تحولات شود.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)