35060 - 031

صعود فولادی‌ها با اهرم‌های قیمتی مختلف

صعود فولادی‌ها با اهرم‌های قیمتی مختلف
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۰۲ ۱۹ فروردین ۹۷


روزهای تعطیل پایان سال گذشته و اوایل سال جاری اگرچه حجم معاملات مهمی در بازار دیده نشد اما رشد قیمت دلار و بیم و امید از رشد قیمت‌های پیش‌رو در بازار فولاد باعث شدتا جرقه‌های بزرگی در بازار فولاد به ثبت برسد.


تا جایی که می‌توان گفت قیمت‌های موجود به نسبت پایان سال گذشته بین ۵ تا ۸ درصد رشد نرخ را تجربه کرده است. رخدادی که خود به معنی افزایش نرخ و ورود بازار به یک فاز جدید است مخصوصاً در شرایطی که بازار ارز نیز محرک مهمی برای فولاد بوده و می‌تواند به تداوم رشد قیمت‌ها منجر شود.

این در حالی است که حجم معاملات هفته گذشته در بازار آزاد محدود بوده و تازه از ديروز شرایط کلی این بازار شفاف می شود بنابراین با افزایش حجم عرضه‌ها و تقویت حجم معاملات از یک سو از شتاب رشد قیمت‌ها کاسته شده و از سوی دیگر اصل توانایی رشد نرخ در این بازار مستهلک شده است. تجربه نشان داده که ماه‌هاست بازار فولاد دیگر با شرایط روانی تغییر فاز قیمتی نمی‌دهد و تکانه‌های رشد قیمت‌ها باید از مستندات بسیاری برخوردار باشد.

با توجه به این وضعیت و البته روزهای گذشته ، احتمالاً از شتاب رشد نرخ کاسته خواهد شد و البته در کنار آن حجم معاملات نیز افزایش می یابد بنابراین بازار به یک ثبات نسبی دست پیدا خواهد کرد. این وضعیت به معنی آن است که حتی خرید به امید رشد نرخ و کسب سود چندان هم جذاب نخواهد بود زیرا از یک سو حجم سودآوری تجاری پایین بوده و از سوی دیگر یقین ندارم که برای فروش محموله‌های خریدار شده ، خریداری دست به نقد پیدا شود. با توجه به این وضعیت صبر و نظاره اوضاع شاید بهترین گزینه باشد آن هم در وضعیتی که آینده روشنی را نمی‌توان رصد کرد زیرا دورنمای قیمت دلار مشخص نیست.

رفتار دوگانه بازار مقاطع طویل فولادی در اولین هفته شروع کاری جدی و همه جانبه در حوزه فولاد کشور مشاهده می شود. تا هفته قبل برخی از مبادی رسمی فروش به طور جسته و گریخته در تعطیلات به سر میبردند؛ ديروز ولی به عنوان اولین روز از هفته شروع جدی و همه جانبه فعالیت بازار فولاد کشور؛ با بازگشایی برخی از مبادی این حوزه؛ دامنه پیشنهادها وسیع تر دیده می شود.

منبع:بورس ٢٤

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)