35060 - 031

صمت احتکار محصولات فولادی را بررسی می‌کند (بخش دوم)

صمت احتکار محصولات فولادی را بررسی می‌کند (بخش دوم)
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۳۷ ۳۱ شهریور ۹۷


رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران معتقد است که احتکار چندانی در زمینه محصولات فولادی رخ نداده است. در این زمینه محمد آزاد در گفت‌وگو با اظهار کرد: احتکار به معنای انبار کردن در مکانی در بسته است که ورود و خروجی در آن انجام نشود.


گاهی می‌بینیم که ماموران با مشاهده یک انبار که در آن محصول دپوی روزانه یا معمولی نگهداری می‌شود، فکر می‌کنند احتکاری انجام شده است. محمد آزاد در ادامه خاطرنشان کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی یا بازرگانی، انبارهایی باسامانه ورود و خروج در اختیار دارند. ممکن است در یک هفته یا حتی در یک روز، کالایی به این انبار وارد یا خارج شود و در سامانه نیز به ثبت برسد.

احتکار آهن‌آلات نداشته‌ایم

بنابراین صرف موجودی کالا در یک انبار، دلیل بر احتکار آن نیست. وی در ادامه خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان ممکن است انبارهای مختلفی داشته باشند، از این رو اگر انباری پیدا شد که بیش از ۲ ماه است تخلیه نشده و خروجی نداشته و اطلاعات سامانه در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز قرار نگرفته، می‌توان ادعا کرد احتکار انجام شده که در این صورت محتکر باید پاسخگو باشد و تمام محصولات را در اختیار دولت و در نهایت در اختیار بازار قرار دهد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران در پاسخ به این پرسش که آیا در زمینه انواع محصولات آهن‌آلات در بازار احتکاری انجام شده است، گفت: در زمینه آهن‌آلات به نظر نمی‌رسد احتکاری انجام شده باشد، البته درباره برخی کالاها مانند لوازم خانگی و… ممکن است، احتکارهایی انجام شده باشد.

آزاد در پاسخ به این پرسش که چه نهادی موظف به نظارت بر احتکار کالاست، خاطرنشان کرد: ۲ نهاد به طور مستقیم بر احتکار کالاها نظارت دارند؛ سازمان بازرسی صنعت، معدن و تجارت و سازمان بازرسی و نظارت اتاق اصناف. گزارش‌های این ۲ نهاد، تجمیع شده و از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی فرستاده می‌شود. در صورت احراز احتکار کالا، صاحب آن جریمه می‌شود و کالا به سود دولت مصادره می‌شود و در نهایت توزیع خواهد شد.

دلال‌ها احتکار کرده‌اند

درباره احتکار برخی محصولات فولادی، فرهاد منفرد، کارشناس فولاد در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: اگر احتکاری در زمینه محصولات فولادی انجام شده باشد، یک مصرف‌کننده جزء قادر به انجام آن نخواهد بود. تولیدکنندگان نیز چنین کاری انجام نمی‌دهند. در این میان، دلالان و واسطه‌گرانی وجود دارند که دست به احتکار می‌زنند. این دلالان در حقیقت به نوعی تعیین‌کننده بازار شده‌اند و این موضوع از این مسئله نشات می‌گیرد که دولت یک سیستم عریض و طویل ایجاد کرده و سبب شده که دلالان نرخ را تعیین کنند و با انبار و احتکار کردن بر قیمت‌ها سوار شوند. منفرد در ادامه خاطرنشان کرد: امیدوارم از این به بعد شاهد شکاف قیمت‌گذاری نباشیم تا فرصت برای رانت ایجاد نشود و به دنبال آن شاهد احتکار محصولاتی چون فولاد نیز نباشیم.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دلار ۴۲۰۰ تومانی و مبنا قرار دادن آن در بورس کالا به صورت دستوری هم سبب رانت شده است. موضوع این است که ابتدا تصمیم می‌گیریم و پس از آن نظر کارشناسان را جویا می‌شویم که این تصمیم‌های ناگهانی دولت سبب ایجاد رانت و دلال‌پروری می‌شود که با توجه به این روش، هم تولیدکننده متضرر می‌شود و هم مصرف‌کننده ناراضی خواهد بود.

منفرد در ادامه خاطرنشان کرد: دولت با بخشنامه‌های مختلف و بدون نظر کارشناسان در بازار تصمیم‌هایی می‌گیرد که اشتباه است و فشاری که انجمن‌ها و تولیدکنندگان به دولت وارد می‌کنند سبب می‌شود تصمیم دولت برگردد و آن بخشنامه تغییر کند. وی در ادامه تاکید کرد: اگر تصمیم‌ها به صورت مشورتی و زیر نظر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران که نماینده تولیدکنندگان فولاد در کشور است، گرفته شود، تمام ابعاد آن لحاظ خواهد شد.

این کارشناس در پایان تاکید کرد: تجربه نشان داده که هر جایی واسطه‌ها احساس کنند بازار مناسبی وجود ندارد، خود را کنار خواهند کشید و آن زمان نه حبابی شکل خواهد گرفت و نه احتکاری و بازار به‌دست تولیدکنندگان خواهد افتاد.

منبع:صمت

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)