35060 - 031

ضرورت کاهش مصرف انرژی در کارخانه‌ های فولاد

ضرورت کاهش مصرف انرژی در کارخانه‌ های فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۲۱ ۱۵ بهمن ۹۶

 

مدیر شرکت ملی فولاد ایران گفت: در ایران بیش تر به جنبه‌های کمی تولید فولاد توجه شده و از جنبه‌های دیگر توسعه فولاد همچون مدیریت منابع و حفاظت از محیط زیست غافل شده‌ایم.

 

منصور یزدی‌زاده مدیر شرکت ملی فولاد ایران در حاشیه همایش مدیریت آب در صنعت فولاد، اظهار داشت: کشورهای توسعه یافته صنعتی سعی کرده‌اند تا صنعت فولاد خود را در تمامی جنبه‌ها توسعه دهند، اما متأسفانه در کشورهای در حال توسعه مانند ایران بیش تر به جنبه‌های کمی تولید فولاد توجه شده است و از جنبه‌های دیگر توسعه فولاد همچون مدیریت منابع و حفاظت از محیط  زیست غافل شده‌ایم.

او در ادامه افزود: قاعدتاً هر جا در کشور سخن از کارخانه فولاد می‌شود، بحث انرژی پیش می‌آید و با توجه به این که صنعت فولاد در کشور ما روندی رو به رشدی دارد باید توجه ویژه ای به حوزه انرژی داشته باشیم. یزدی‌ زاده عنوان کرد: صنعت فولاد توانست در سال‌های اخیر نقش خود را در افزایش GDP کشور بالا ببرد، ولی رشد عمودی بسیاری از واحدهای فولاد باعث شد تا به صنایع بالادستی و پایین دستی فولاد توجه کم تری شود.

مدیر شرکت ملی فولاد ایران اظهر کرد: خوشبختانه با شکل‌گیری ستاد زنجیره فولاد توانستیم تا حد زیادی مشکلات تأمین زنجیره این محصول صنعتی استراتژیک را برطرف کنیم و پیش‌بینی ما با توجه به هدف گذاری ۱۴۰۴ که رشد ۵۵ میلیون تنی فولاد  و رشد اقتصادی ۴ درصدی، تولید سرانه  ۳۵۰ کیلوگرمی به ازای هر نفر می باشد. یزدی‌زاده تصریح کرد: از آن جایی که در سال‌های قبل با تأمین مواد اولیه کارخانه‌های فولاد دچار مشکل بودیم، به این نتیجه رسیدیم که بهترین نقطه برای ایجاد واحدهای جدید فولاد، مناطق جنوبی کشور و نزدیک به آب های آزاد است تا بتوانیم با کم کردن هزینه‌های حمل و نقل، ارزش افزوده بیش تری را ایجاد کنیم.

او اذعان داشت: امیدواریم در برنامه‌ریزی که در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران صورت گرفته، بتوانیم در حوزه تأمین خاک و کنستانتره مورد نیاز فولاد در آینده به پیشرفت‌های بیش تر را داشته باشیم. مدیر شرکت ملی فولاد ایران در پایان عنوان کرد: بر اساس مطالعاتی که در طرح جامع فولاد صورت گرفت، مقرر شد تا صنایع پایین دستی و بالادستی را توسعه دهیم و این موضوع در آینده سبب افزایش کیفی تولیدات فولاد خواهد شد.

ایمیدرو پیشرو ارتقا دانش فولادسازان است

در ادامه این همایش شمس‌الدین سیاسی‌راد مدیر آموزش و پرورش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اذعان داشت: کارگاه تخصصی مدیریت انرژی محیط زیست و آب با رویکرد توسعه پایدار و با هدف تحقق تولید پاک و بدون ضایعات در کشور، بر آن شد تا از پیشرفت صنعتی کشورهای توسعه‌یافته و در چارچوب ارتباط ایمیدرو و دانشگاهیان طی دولت یازدهم و دوازدهم، بهره لازم را در راستای کاهش مصرف انرژی در صنایع فولاد اجرایی کند.
او در ادامه بیان کرد: ما در این ایمیدرو سعی کردیم از ظرفیت های پژوهشکده علوم و فناوری انرژی دانشگاه شریف استفاده کرده و پژوهشکده با شرکت‌های فولادسازی کشورهای پیشرفته صنعتی هماهنگی های لازم را انجام داد تا این شرکت‌ها طی هفته جاری مباحث مشخص شده را به متخصصان داخلی و خارجی ارائه دهند.

دلایل بهره‌وری بیش از اندازه آب و منابع انرژی در واحدهای فولادسازی کشور

سیاسی‌ راد تصریح کرد: شدت انرژی مصرفی در واحدهای فولادسازی کشور و همچنین میزان مصرف آب، از میزان شاخص‌های جهانی بیش تر است و این ناشی از مشکلات کمبود منابع برای به روز رسانی و نوسازی صنایع کشور و مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی بوده است. مقام مسئول تأکید کرد: مشکلات ناشی از تحریم‌های خارجی از یک طرف و همچنین سیاست‌های ناکار آمد تعیین هزینه‌های انرژی در ایران طی چند دهه اخیر سبب بهره‌وری بیش از اندازه از آب و منابع انرژی در واحدهای فولادسازی کشور شده است. سیاسی‌راد عنوان کرد: شاید در حال حاضر ضرر این مصرف بیش از اندازه انرژی، کم تر مشخص شود، ولی در آینده با واقعی شدن هزینه‌های انرژی در کشور، لزوم استفاده از فناوری‌های جدید برای کاهش انرژی مصرفی بیش تر احساس خواهد شد.

مدیر آموزش و پرورش و فناوری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، اظهار کرد: در کارگاه آموزشی پیش رو با هدف آشنا سازی ذی نفعان صنعت فولاد با آخرین تحولات تکنولوژیکی مذاکرات برای انتقال فناوری‌های لازم و تشویق سرمایه‌گذاری خارجی در امر پروژه‌های بازیافت انرژی و آب و همچنین بازیافت پسماندهای جامد در واحدهای فولادسازی اقدام شد. او افزود: متولی امر تولید و توسعه فولاد، شورای سیاست‌گذاری فولاد است و ما با عنوان معاونت آموزشی ایمیدرو قصد داریم دوره‌های آموزشی در این حوزه‌ها را برگزار کنیم و در واقع هدف این دوره‌ها افزایش دانش داخلی و انتقال تکنولوژی است.

منبع:اتحادیه طلا،جواهر و سکه تهران

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)