37741350-55 031

ظرفیت طرح‌های قابل تحقق فولادی ۲۳ میلیون تن است

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۳۱ ۲۵ بهمن ۹۶

براساس بررسی امسال از وضعیت طرح‌های قابل تحقق فولادی نشان می‌دهد که ۲۳ میلیون تن امکان افزودن به رقم ظرفیت اسمی فعلی وجود دارد، تا به مرز ۵۵ میلیون تن دست یابیم. بر پایه یک پژوهش صورت گرفته از وضعیت صنعت فولاد که مستند به طرح جامع است، ظرفیت اسمی فولاد خام کشور در پایان ۹ ماه امسال (منتهی به آذر) به رقم ۶/ ۳۱میلیون تن رسید.بررسی وضعیت زنجیره فولاد

براساس آخرین نتایج بررسی صورت گرفته در سال ۹۶ از وضعیت زنجیره فولاد نشان می‌دهد که ظرفیت اسمی کنسانتره‌سازی‌ها در کشور برابر ۶/ ۴۶ میلیون تن است و نسبت به سال ۹۵ به میزان ۳/ ۲ میلیون تن به ظرفیت کنسانتره‌سازی‌های کشور اضافه شده است. علاوه براین میزان تولید کنسانتره سنگ‌آهن در مدت هشت ماه امسال ( منتهی به آبان) نیز برابر با ۵/ ۲۳ میلیون تن بود، درحالی که در دوره مشابه پارسال بالغ بر ۶/ ۲۰ میلیون تن بود. ضمن اینکه آمارهای مزبور بدون الحاق تولید بخش خصوصی است.بنابراین، برنامه زنجیره فولاد در مسیر دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی افق ۱۴۰۴ طراحی شده است.

نیاز ۷۹ میلیون تنی کنسانتره

بررسی صورت گرفته در چارچوب سند چشم‌انداز نشان می‌دهد که نیاز به کنسانتره برابر با ۷۹ میلیون تن است، این درحالی است که ظرفیت طرح‌های قابل تحقق در کنسانتره‌سازی ۲۰ میلیون تن است، و حدود ۱۳ میلیون تن نیاز به ایجاد ظرفیت در کنسانتره‌سازی وجود دارد.

رشد ۶/ ۱۰ میلیون تنی گندله‌سازی در یکسال

برپایه آمارهای سال گذشته، ظرفیت گندله‌سازی کشورمان به رقم ۳۲ میلیون تن رسید و در سال ۹۶ به رقم ۶/ ۴۲ میلیون تن رسید که رشد ۶/ ۱۰ میلیون تنی را ثبت کرد.حجم گندله تولیدی در دوره ۸ ماه ۹۶ ( منتهی به آبان) به رقم ۷/ ۲۰ میلیون تن رسید که در مقایسه با عملکرد دوره مشابه سال ۹۵ افزایش ۲۶ درصدی داشت.توازن زنجیره فولادی در افق ۱۴۰۴ ضرورت دستیابی به ۷۵ میلیون تن گندله را نشان می‌دهد.اکنون ۳۱ میلیون تن طرح‌های در دست اجرای گندله‌سازی است که نیاز به حدود ۲ میلیون تن ظرفیت مازاد براین رقم داریم.

گذر ظرفیت آهن اسفنجی از ۵/ ۲۷میلیون تن

براساس برنامه زنجیره فولاد تحقق رقم ۵۲ میلیون تن آهن اسفنجی در ۱۴۰۴ پیش‌بینی شده و در ۹ ماه ۹۶ ( منتهی به آذر) بیش از ۵/ ۲۷ میلیون تن این مهم فراهم شد، در حالی که ظرفیت اسمی در سال ۹۵ آهن اسفنجی ۴/ ۲۴ میلیون تن ثبت شده بود.آمار تولید آهن اسفنجی در ۸ ماه امسال (منتهی به آبان) ۵/ ۱۴ میلیون تن بود، در حالی که در دوره مشابه سال قبل ۱/ ۱۴ میلیون تن اعلام شد.

ظرفیت طرح‌های در دست اجرا

مرور فعالیت‌های ظرفیت‌سازی در سال ۹۶ نشان داد که ۲/ ۱۷میلیون تن طرح‌های در دست اجرای زنجیره فولاد است و برای توازن بخشیدن حدود ۷ میلیون تن ظرفیت‌سازی باید صورت گیرد.

تولید فولاد خام

میزان فولاد خام تولیدی در دوره ۹ ماه امسال (منتهی به آذر) به رقم ۰۹/ ۱۴ میلیون تن رسید که در دوره مشابه پارسال میزان ۷/ ۱ میلیون تن افزایش نشان می‌دهد.براساس آمار سال ۲۰۱۷ انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام جمهوری اسلامی نسبت به سال ۲۰۱۶ موجب ترقی از رتبه ۱۴ به ۱۳ جهانی شد.انتظار می‌رود در افق چشم‌انداز ۱۴۰۴ ایران به جایگاه هفتم جهانی دست یابد.انجمن جهانی فولاد اعلام کرده است: بررسی عملکرد ۶۶ کشور عضو نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ کشور چین به‌عنوان بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده فولاد خام رقم ۷/ ۸۳۱ میلیون تن را ثبت کرد و جمهوری اسلامی ایران هم تولید ۷/ ۲۱ میلیون تنی را به خود اختصاص داده است.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)