35060 - 031

علل جهش قیمت در بازار مسکن؟

علل جهش قیمت در بازار مسکن؟
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۲۳ ۴ مهر ۹۷


رییس اتحادیه املاک مشهد گفت: آهنی که حدود ۱۰ درصد از کل بنا را تشکیل می‌دهد چنانچه ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد قیمت نهایی ساختمان باید ۴ درصد افزایش پیدا کند، بنابراین زمانی که ساختمان ۴۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرد گران فروشی صورت گرفته است.


علی مرادزاده درگفت‌و‌گویی درباره وضعیت بازار مسکن در ۳ ماه تابستان اظهار کرد: مبلغ اجاره بها در ۳ ماه تابستان حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد حتی در برخی موارد با افزایش ۵۰ درصدی هم مواجه بودیم ولی آنچه که عمومیت دارد ۲۰ تا ۲۵ درصد است و در بخش خرید و فروش هم ما حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت را نسبت به سال قبل داشتیم.

مرادزاده با تشریح وضعیت معاملات مسکن از بهمن ماه تاکنون خاطرنشان کرد: ما سال گذشته از بهمن تا ۲۰ اسفند ماه با مقداری رشد در معاملات مسکن مواجه بودیم، از ۲۰ اسفند به جهت افزایش نرخ بهره بانکی متاسفانه پول ها به سمت بانک ها سوق داده شد و معاملات مسکن کاهش یافت اما پس از نوروز ۹۷ با توجه به افزایش قیمت دلار و موضوع تحریم‌ها قیمت مسکن هم افزایش یافت و موجب شد بسیاری از افراد پول‌هایشان را از بانک خارج کرده و به سمت مسکن سوق دهند.

معاملات مسکن تنها تا تیر ماه افزایش داشت

وی ادامه داد: بنابراین معاملات مسکن تا تیر ماه افزایش یافت ولی متاسفانه پس از تیر ماه به دلیل افزایش قیمت‌ها مصرف کننده واقعی توان خرید را از دست داد و در نتیجه معاملات کاهش یافت و تاکنون همچنان سیر نزولی آن ادامه دارد.

این کارشناس اقتصادی درباره میزان عرضه و تقاضا تصریح کرد: تقاضای واقعی در حال حاضر زیاد نیست و مصرف کننده‌ها محتاطانه وارد بازار می‌شوند و اگر جویای آپارتمان یا مسکنی هستند صرفا در حد تعیین قیمت است و خریدی صورت نمی‌گیرد چون همه به امید آینده هستند و می‌خواهند ببینند چه اتفاقی خواهد افتاد.

مرادزاده افزود: بر اساس آنچه در سامانه مشاهده می‌شود معاملات نسبت به سال گذشته بیش از ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است، اما آنچه در بازار می‌بینیم بیشتر از این درصد است که نشان می‌دهد بین واقعیت‌های کف بازار و آنچه در سامانه هست اختلاف وجود دارد، چراکه سامانه تمام معاملات را ثبت نمی‌کند ولی حافظه همکاران اتحادیه املاک تمام اطلاعات را ثبت می‌کند.

منبع:ایسنا

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)