35060 - 031

عملکرد قابل دفاع بورس کالا در حوزه فولاد

عملکرد قابل دفاع بورس کالا در حوزه فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۶:۳۷ ۲۹ اردیبهشت ۹۷

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد نقش بورس کالا در حذف رانت، فساد و عدم شفافیت را بسیار موثر دانست و گفت: شفافیتی که در بورس کالا وجود دارد در حد قابل قبولی است و ساختار توسعه ای این بورس به سمت حفظ منافع تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین دست است.


خلیفه سلطان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص نقش بورس کالا در ایجاد شفافیت و حذف رانت از بازار فولاد گفت: افرادی که امروز سعی دارند به بهانه های مختلف، بورس کالا را زیر سوال ببرند، باید اوضاع بازار فولاد قبل از تاسیس بورس کالا را به یاد بیاورند؛ در آن زمان رانت های زیادی در روند معاملات صنایع مختلف از جمله فولاد وجود داشت و عده ای کالاها را در انبارهای خود احتکار کرده و با گران فروشی ثروت اندوزی می کردند. در آن شرایط با صنایعی مواجه بودیم که سود نداشته و روز به روز ضعیف تر می شدند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: این در حالی است که وقتی ساختار بورس کالا ایجاد شد، رقابت نسبی به وجود آمد و بخش اعظم سود که پیش از این به جیب عده معدودی سرازیر می شد، در خود صنعت حفظ شد؛ بعد از آن بود که صنایع توانستند رشد کرده و به سودآوری مطلوبی دست یابند. به گفته این فعال اقتصادی، بورس کالا ساختار قابل دفاعی دارد و نقصان و ایراد جدی که برخی ادعا کرده اند در ساختار این بازار دیده نمی شود.

نقش مؤثر بورس کالا در حذف رانت و فساد

وی نقش بورس کالا در حذف رانت، فساد و عدم شفافیت بسیار موثر دانست و گفت: شفافیتی که در بورس کالا وجود دارد در حد قابل قبول و بالای ۸۰ درصد است و ساختار توسعه ای بورس کالا به سمت حفظ منافع تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین دست است.

این عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در کشور به ادعای مطرح شده در مورد عرضه های قطره چکانی و انحصاری اشاره کرد و عنوان کرد: شرکت های عرضه کننده در بورس کالا همچون فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین قطب فولادی کشور، به صورت سالانه و برنامه ریزی شده محصول خود را در اختیار مصرف کننده نهایی آن قرار می دهند؛ در این میان اگر بورس کالا وجود نداشت، این محصولات در بازار به تاجران عرضه شده و به کمک واسطه ها و البته با قیمت های بالاتر در اختیار شرکت های مصرف کننده قرار می گرفت.

خلیفه سلطان، مکانیسم مچینگ در بورس کالا را یک نقطه قوت برشمرد و اظهار کرد: بورس مکانیسم خرید و فروش را از طریق فرآیند مچینگ و به صورت بنگاه به بنگاه ایجاد کرده و مصرف کننده یک کالا به طور مستقیم بدون حضور واسطه ها از تولیدکننده ماده اولیه مصرفی خود را خریداری می کند. بدین ترتیب، طی فرآیند مچینگ قیمت کشف شده و تولیدکننده می تواند محصول خود را با یک مکانیسم قیمتی مشخص بفروشد.

وی معایب نبود مکانیسم مچینگ را اینگونه بیان کرد: اگر چنین فرآیندی نباشد، بین تاجر و خریدار واقعی رقابت شده و به دنبال آن دست تاجران و واسطه ها در بازار باز می شود. بطوریکه معلوم نمی شود کالا به دست مصرف کننده می رسد یا خیر و در این شرایط سود واقعی عاید تاجران و واسطه ها می شود.

مکانیسم مچینگ شرایط را برای مبادله کالا فراهم می کند

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه معلوم نیست معترضان به ساختار بورس کالا واقعا از طرح این ادعاها چه هدفی دنبال می کنند، اذعان کرد: مکانیسم مچینگ شرایط را برای مبادله کالا بین بنگاه تولیدی و بنگاه مصرف کننده فراهم می کند و اگر هم معایبی در آن وجود داشته باشد، با کمک و نظارت های شورای رقابت، سازمان بورس و وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل رفع است.

او در پایان با تاکید بر اینکه باید با این موارد موشکافانه تر برخورد کرد، اظهار کرد: در محلی مثل بورس کالا که در آن سرمایه گذاری شده و به عنوان یک ساختار توسعه ای کشور نقش آفرین بوده، نمی توان به همین راحتی ساختارها را زیر سوال برد. اگر برخی افراد خاص با اهدافی که هنوز مشخص نیست قصد تضعیف بورس کالا را دارند، قدری به این موضوع فکر کنند که در چنین شرایطی بنگاهی که می خواهد در سال هفت میلیون تن محصول بفروشد، اگر بورسی نداشتیم با چه روشی عرضه می کرد؛ آیا در نبود بورس کالا فساد رخ خواهد داد یا در شرایط فعلی که قیمت ها در بورس کشف می شود؟ بر همین اساس به اعتقاد بنده ضمن پذیرش و بررسی انتقادهای سازنده، نباید چندان به ادعاها و انتقادهای مغرضانه و رانت جویانه توجه کرد.

منبع:تسنیم

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)