35060 - 031

فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس، در پایان سال ۹۸، اجرایی می‌شود.

فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس، در پایان سال ۹۸، اجرایی می‌شود.
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۳۵ ۱ خرداد ۹۷

تامین آب و مدیریت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برهمین اساس، پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با رئیس بودجه و گزارشات مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو درخصوص تامین آب در این مجتمع به گفت‌وگو نشسته و اقدامات این شرکت برای تامین آب و مدیریت مصرف آن را مورد بازبینی قرار داده است.


به نقل از چادرملو، هادی بشیر راد، رئیس بودجه و گزارشات مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو درخصوص تامین آب در این مجتمع گفت: تامین آب در این مجتمع به روش‌های مختلفی اجرایی می‌شود. وی افزود: در طرح اولیه تجهیز معدن چادرملو، آب مورد نیاز این مجتمع از منطقه بهاباد به فاصله حدود ۶۵ کیلومتری تامین می‌شد. به این ترتیب که در منطقه یاد شده، ۱۰ حلقه چاه حفر و آب به مجتمع منتقل می‌شد.

در ادامه برای تضمین هرچه بیشتر تامین آب چادرملو، پروژه دیگری در ۱۵ کیلومتری معدن واقع در منطقه آبخیز دشت سپیدان به اجرا درآمد. در این پروژه تصفیه‌خانه بزرگی با هزینه ۱۱۰ میلیارد تومان احداث شد. نیاز مجتمع معدنی چادرملو به آب حدود ۲۲۰ لیتر در ثانیه برآورد می‌شود. از کل آب یاد شده، حدود ۱۶۰ لیتر آن به‌ازای هر ثانیه از منطقه بهاباد تامین می‌شود و توسط خط لوله یا مخازن آب به این مجتمع منتقل می‌شود و مورد مصرف قرار می‌گیرد.

۶۰ لیتر باقی‌مانده نیز از محل تصفیه‌خانه سپیدان تامین و به معدن منتقل می‌شود. بشیر راد در ادامه افزود: مجتمع صنعتی چادرملو در در ۲۰ کیلومتری اردکان قرار دارد. در این مجتمع دو کارخانه گندله‌سازی به ظرفیت ۴ میلیون تن و کارخانه تولید فولاد به ظرفیت یک میلیون ۳۰۰ هزار تن به‌صورت صد درصدی به شرکت چادرملو تعلق دارد. کارخانه فولاد دیگری نیز با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی و ۸۰۰ هزار تن فولاد نیز در این منطقه واقع است که به ترتیب ۳۰ درصد و ۴۳ درصد سهام آن به چادرملو تعلق دارد.کارخانه احیای مستقیم دیگری نیز جهت تولید ۱ میلیون ۵۵۰ هزار تن آهن اسفنجی متعلق به چادرملو در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد.

در حال حاضر آب مورد نیاز برای مجتمع‌های گندله‌سازی و فولادسازی چادرملو از طریق احداث خط لوله آبرسانی از خط اصلی آب زاینده‌رود به طول ۲۷ کیلومتر و همچنین احداث خط لوله از محل چاه‌های خریداری شده به طول ۱۱ کیلومتر تامین می‌شود. رئیس بودجه و گزارشات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو عنوان کرد: از جمله مهم‌ترین اقداماتی که برای تضمین آب مصرفی مجتمع صنعتی صورت گرفته، می‌توان به احداث شبکه فاضلاب شهر اردکان، تصفیه‌ فاضلاب و انتقال این آب به مجتمع صنعتی اشاره کرد. ظرفیت این طرح دو میلیون و ۹۰۰ هزار متر مکعب در سال برآورد می‌شود.

اجرای طرح با مشارکت سه شرکت

سرمایه‌ مورد نیاز برای اجرای این طرح، حدود ۲ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود و در مراحل نهایی راه‌اندازی قرار دارد. همچنین باید خاطرنشان کرد که این شرکت در تامین و انتقال آب خلیج فارس نیز مشارکت دارد. این طرح با مشارکت سه شرکت اجرایی می‌شود. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سهم ۴/۴۴ درصدی، شرکت ملی صنایع مس ایران سهم ۳/۳۳ درصدی و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو سهم ۲/۲۲ درصدی از این پروژه را در اختیار دارند. اجرای طرح انتقال آب خلیج فارس در سه مرحله پیش‌بینی شده است. طرح یاد شده از تصفیه‌خانه بندرعباس آغاز می‌شود و تا معدن چادرملو ادامه دارد. مرحله نخست این پروژه از آب‌شیرین‌کن واقع در بندرعباس آغاز می‌شود و تا مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر ادامه می‌یابد.

مرحله دوم نیز از مجتمع گل‌گهر آغاز می‌‎شود و تا مجتمع معدنی سرچشمه متعلق به شرکت ملی صنایع مس ایران ادامه دارد. در نهایت نیز در مرحله سوم طرح انتقال آب خلیج فارس از مجتمع مس سرچشمه واقع در استان کرمان تا مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو در استان یزد ادامه دارد. در حال حاضر، تاسیسات آب‌شیرین‌کن در بندرعباس در حال احداث هستند. کل ظرفیت تصفیه‌خانه در طرح نهایی ۵۰۰ میلیون متر مکعب در سال است که فاز اول تاسیسات شیرین‌سازی آب حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که در فازهای دوم و سوم آن در مجموع با ظرفیت ۳۵۰ میلیون متر مکعب به بهره‌برداری خواهد رسید. گفتنی است، انتظار می‌رود که فاز اول این طرح در پایان سال ۹۸، اجرایی شود.

اکنون تمرکز خاصی بر تامین مالی این طرح قرار دارد. سهامداران تامین ۱۵ هزار میلیارد ریال از کل سرمایه مورد نیاز برای اجرایاین پروژه را تضمین کرده‌اند. کل سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده برای تصفیه‌خانه، سه خط یاد شده و هزینه‌های عمومی حدود ۶۲ هزار و ۶۵۱ میلیارد ریال، برآورد می‌گردد. هادی بشیر راد در انتها خاطرنشان کرد: شرکت چادرملو در زمینه تامین برق مجتمع معدنی و صنعتی، اقدامات اساسی را طی سال‌های گذشته انجام داده است. کما اینکه، در طرح نخست چادرملو، ۱۸۰ کیلومتر خط انتقال برق از یزد به چادرملو احداث شد. علاوه بر این، نیروگاه سیکل ترکیبی شامل یک واحد گازی و یک واحد بخار به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات در مجتمع صنعتی چادرملو واقع در اردکان، احداث شد و در شبکه سراسری قرار گرفت. اکنون برق تولید شده در مجتمع حتی مازاد نیاز شرکت است و طبق مصوبه هیات وزیران، وزارت نیرو، آن را خریداری می‌کند.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

یک دیدگاه برای “فاز نخست طرح انتقال آب خلیج فارس، در پایان سال ۹۸، اجرایی می‌شود.

  1. ۱- حرف اينجانب از كودكي اين بوده است كه مقدار … متر مكعب از آبي كه بيش از ۹۵ از آبي است كه در بارندگي ها باعث جاري شدن سيل و طغيان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس مي شود از محلي به نام بيدزرد در بالادست روستاي ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاري مي شود آرزوي اينجانب از كودكي اين بوده است تا جلو مقدار … متر مكعب آبي را كه بيش از ۹۵ از آبي است كه در بارندگي ها باعث جاري شدن سيل و طغيان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس مي شود را در محلي به نام تنگه بيدزرد در بالادست روستاي ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بند يا سدي خاكي بگيرم تا اين روزهاي بارندگي در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به پائيز و زمستان هاي طلايي و بهار و تابستان پرمحصول در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس تبديل كنم اينجانب از اينكه مقدار … متر مكعب از آبي كه بيش از ۹۵ از آبي است كه در بارندگي ها باعث جاري شدن سيل و طغيان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس مي شود سهم خليجي مي شود كه مي خواهند نام آن را به جاي فارس به نام جعلي عربي تبديل كنند ناراضي هستم اينجانب حتي راضي نيستم تا سرريز مقدار … متر مكعب از آبي كه بيش از ۹۵ از آبي است كه در بارندگي ها باعث جاري شدن سيل و طغيان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس مي شود كه از محلي به نام بيدزرد در بالادست روستاي ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاري مي شود سهم خليجي شود كه مي خواهند نام آن را به جاي فارس به نام جعلي عربي تبديل كنند اينجانب در نظر دارم با تغيير مسير سرريز مقدار … متر مكعب از آبي كه بيش از ۹۵ از آبي است كه در بارندگي ها باعث جاري شدن سيل و طغيان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس مي شود كه از محلي به نام بيدزرد در بالادست روستاي ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاري مي شود را سهم درياجه فصلي در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمايم. بعد از آن روستاي ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را مي توانم به مقصد فصل هاي پائيزي و زمستاني مسافران از سراسر كشور و فصل هاي بهار و تابستان پرمحصول تبديل نمايم. ۲- حرف اينجانب از تاريخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاريخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ كه كارمند اداره آب و فاضلاب شهري بخش خنج شهرستان لارستان شركت آب و فاضلاب شهري استان فارس بوده ام يا از تاريخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاريخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ كه كارمند شركت آب و فاضلاب شهري كلان شهر شيراز بوده ام يا از تاريخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اكنون كه كارمند امور آب و فاضلاب شهري شهر صدرا شركت آب و قاضلاب شهري كلان شهر صدرا هستم يا در آينده كه دوست دارم تا كارمند امور آب و فاضلاب شهري شهرستان خنج شركت آب و فاضلاب شهري استان فارس باشم آرزويم پيگيري احداث تصفيه خانه فاضلاب شهري براي شهرهاي خنج و فيشور بوده است آرزويم پيگيري احداث تصفيه خانه فاضلاب روستايي براي روستاهاي واقع دراطراف درياچه كفه خنج بوده است چون با آب مناسبي كه از تصفيه فاضلاب شهرها و روستاهاي اطراف درياچه كفه خنج به دست مي آيد مي شود كمربند سبزي را به طول ۱۸ كيلومتر و عرض ۸ كيلومتري دراطراف مساحت ۱۳۰ كيلومتري اطراف درياجه كفه خنج احداث كرد و شهر خنج را به مقصد فصل هاي پائيزي و زمستاني مسافران از سراسر كشور و فصل هاي بهار و تابستان پرمحصول تبديل كرد.
    امام علي (ع) مي فرمايند: كسي كه آب و خاك يعني نيروي طبيعي دارد و نيروي انساني خود را براي بهره برداري به كار نمي بندد و با فقر و گدايي مي گذراند نفرين و لعنت بر او باد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)