37741350-55 031

فعالان اقتصادی زیر فشار مالیاتی

فعالان اقتصادی زیر فشار مالیاتی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۲۳ ۳۰ دی ۹۶


مالیات بر ارزش‌ افزوده یکی از مهم ترین مباحث مالیاتی بوده و با تلاش اقتصاددانان برای رفع یا کاهش اختلال و نارسایی‌های مالیاتی سنتی و همچنین افزایش درآمد دولت در حال تکمیل است.اتاق بازرگانی اصفهان به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی در نظر دارد با راه‌اندازی دبیرخانه دائمی مالیاتی و با مشارکت صاحب‌ نظران مالیاتی سراسر کشور به شکل مستمر با انجام امور آموزشی و پژوهشی اقدامات مؤثری را جهت کمک به اصلاح فرآیند مالیاتی کشور را انجام دهد؛ بنابراین اتاق بازرگانی اولین همایش نقش عدالت مالیاتی در توسعه پایدار با محوریت مالیات بر ارزش‌افزوده را برگزار کرد تا اقدام هرچند کوچک را جهت بهبود زیرساخت‌های توسعه بخش خصوصی و بهبود کسب‌ و‌ کار فعالان اقتصادی در شرایط کنونی با تأکید بر اقتصاد مقاومتی صورت دهد.

قوانین سخت مالیاتی مانعی بر سر راه تولید

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این جلسه عنوان کرد: در چند سال اخیر با فرستادن نمایندگان هیئت‌های مالیاتی و نمایندگان اتاق و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان دولت سعی بر این داشته‌ایم تا قانون مالیات اصلاح گردد. امید است با برگزاری چنین سمینارهایی بتوان راهکار مناسبی در زمینه اصلاح قانون مالیاتی داشت. او بیان داشت: قانون مالیاتی که در حال حاضر وجود دارد موجب شده است که تولیدکنندگان نتوانند مالیات بدهند. حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم درباره مالیات بر ارزش‌افزوده اظهار کرد: درآمد مالیاتی در کشوری که می‌خواهد توسعه در آن باشد کار درستی است، در سال جاری دولت ۱۵ درصد بیش تر از سال قبل درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده که تا کنون حدود ۹۰ درصد آن وصول‌ شده است. وی افزود: در حال حاضر مالیات از مراکز کار و تولید و خدمات دریافت می‌شود و بیش ترین فشار بر روی این سه مرکز است، دولت در راستای سیاست‌های کلی کشور باید درآمدهای مالیاتی را توسعه دهد و این جامعه هدف را بزرگ تر کند.

فولادگر ادامه داد: مالیات بر ارزش‌افزوده قانون مترقی است و ایرادات آن باید برطرف گردد، در حال حاضر اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده دارای بیش ترین مشکلات است به‌ گونه ای که مراکز تولیدی و خدماتی نقش مجری را گرفته و به‌ جای دولت مالیات می‌گیرند. وی با بیان این که اصفهان در رده نخست یا دوم دریافت مالیات در کشور است، اذعان کرد: کشور برای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی راهکاری در نظر دارد تا درآمد غیرنفتی را جایگزین درآمد نفتی کند، درآمد غیر نفتی که دولت در نظر گرفته است از راه دریافت مالیات شکل می‌گیرد.


ضرورت شناسایی دلالان از تولیدکنندگان

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص بیان کرد: فاصله بین واسطه و سرمایه‌گذار بسیار زیاد است، اگر فرق دلالان از افرادی که شغل ایجاد کرده و تولید ایجاد می‌کنند و در پایه‌ریزی نظام اقتصادی کمک می‌کنند مشخص گردد، بسیاری از مشکلات اقتصادی نیز حل خواهد شد. مصطفی رناسی نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی اصفهان نیز به مسئله نبود عدالت در پرداخت مالیات اشاره و بیان کرد: متأسفانه در پنج سال اخیر در بحث مالیات عدالت رعایت نشده به‌ گونه ای که در این چند سال شیب مالیاتی بسیار تند بوده و همین امر سبب شده تا بنگاه‌های اقتصادی بزرگ استان اصفهان که نقش مؤثری در پرداخت مالیات داشتند، نتوانند مالیات بدهند. او عنوان کرد: متأسفانه ۹۰ درصد بودجه دولت صرف هزینه‌های جاری می‌گردد و این امر سبب شده تا دولت هزینه‌های مورد نیاز خود را از محل مالیات، نفت و عوارض داشته باشد. در اثر این درآمدها فشار بر تولیدکننده‌ها بسیار زیاد شده است و امیدواریم تا در اصلاح قانون مالیات بتوان مالیات را از مصرف‌کننده نهایی دریافت کرد تا به تولیدکنندگان فشار کمتری وارد شود. رناسی اظهار کرد: محور توسعه پایدار این است که به سرمایه توجه کنیم و در آینده از آن استفاده کنیم، فرق دولت با بنگاه اقتصادی این است که بنگاه اقتصادی می‌تواند هزینه‌های خود را کاهش دهد اما دولت نمی‌تواند این کار را بکند.


سخت‌گیری‌های مالیاتی عاملی برای فشار به تولید

محمود تولایی، رئیس اتاق بازگانی کاشان نیز گفت: اتاق بازرگانی ایران به‌ عنوان یک بنگاه خصوصی قبول دارد که باید مالیات داد ولی نیازمند به شفافیت در مالیات هستیم و روند موجود این قانون شفافیت را زیاد نکرده است، این قانون قرار بود به تولید کمک کند ولی امروز بیش ترین شاکیان اصلی آن تولیدکنندگان و مراکز تولیدی هستند. او ادامه داد : سه سال است در حوزه مالیات بر ارزش‌افزوده وقت صرف کرده‌ایم و در این چند سال که جلسات بسیار زیادی را با نمایندگان مجلس و مسئولان دولت داشته‌ایم اما همچنان موفق به ایجاد تغییر در قانون مالیاتی نشده‌ایم. تولایی اذعان داشت: در اجرای قانون مالیات مشکلات زیادی داریم، اگر تولید و درآمد در کنار یکدیگر باشند آن‌ وقت است که با پرداخت مالیات ۲۰ درصد مشکلی نداریم، سازمان مالیاتی کشور مالیات را از تولید نبوده می‌گیرد و همین هم سبب شده تا بنگاه‌ها کوچک‌تر شوند و رو‌به ورشکستگی بروند.

سلیمانی عضو کمیته اقتصادی اتاق بازرگانی نیز در رابطه با اولین همایش نقش عدالت مالیاتی در توسعه پایدار با محوریت مالیات بر ارزش‌ افزوده بیان کرد: این اولین باری است که اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در هیئت‌های مالیاتی از کل کشور جمع شدند تا دیدگاه‌ها و مهارت‌های خود را ارائه دهند که نقطه مشترکی برای ارائه مشکلات صنعت گران بخش تولید باشد. وی افزود: از اهداف این همایش، ایجاد دبیرخانه ملی مالیاتی در اتاق بازرگانی اصفهان جهت بهره‌ گیری از دیدگاه‌ها و نظرات صاحب‌ نظران و متخصصان مالیاتی سراسر کشور است. بررسی وصول مالیاتی از مصرف‌کننده نهایی، بررسی مشکلات اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، مطالعات تطبیقی مالیات بر ارزش‌افزوده از کارگاه‌هایی بود که کارشناسان در آن ها به بیان نکات و مشکلات مربوطه پرداختند. سلیمانی درباره مفهوم توسعه پایدار اذعان کرد: درآمد مستمر پایدار برای دولت و امکان ارائه مالیات از سوی تولیدکننده را می‌توان توسعه پایدار نامید. هر چقدر نظرهای متخصصان در زمینه اصلاح قانون مالیات کامل‌تر باشد قانونی که در مجلس به تصویب می‌رسد بیش تر به مفهوم توسعه پایدار نزدیک تر است.


منبع:اصفهان امروز

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)