37741350-55 031

فولاد؛ صنعت مادری که پِی ندارد

فولاد؛ صنعت مادری که پِی ندارد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۵۰ ۱۱ بهمن ۹۶


فولاد یکی از بزرگ ترین و پر مزیت ترین صنایع ایران است که با وجود رشد روز افزونی که دارد اما بزرگان این صنعت مادر بیش از هر چیز نگران این هستند که نبود زیر ساخت های لازم، هدف گذاری های بزرگ صنعتی را به یک افسانه تبدیل کند.


فولاد سازان بزرگ ایران و فعالان زنجیره تولید این محصول استراتژیک در هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن گردهم آمدند و زنجیره تولید فولاد یعنی از معدن تا کارخانه های نود و دیگر صنایع پایین دستی آن را مورد بررسی قرار دادند تا بتوانند تصویری شفاف تر از نحوه رسیدن به هدف گذاری های اساسی مانند تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ را به دست آورند.

اصلی ترین محورهای این گردهمایی، که سخنرانان عمدتاً صحبت‌های خود را حول آنها مطرح کردند شامل اکتشاف ذخایر جدید، فراهم کردن زیرساخت های لازم به خصوص آب و راه، نحوه تعامل و قیمت‌گذاری زنجیره فولاد و رسیدن طرح منسجم و جامع فولاد بود.

سنگان امید ذخایر سنگ آهن ایران

بعد از انجام اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و حصول نتایج، منطقه سنگان از همان ابتدا به عنوان یکی از جدی ترین و پر بار ترین مناطق حاوی سنگ آهن مطرح شد و اکنون نیز زنجیره فولاد همان حسابی که انتظارش را می‌رفت روی آن باز می‌کند، به طوری که مهدی کرباسیان –رئیس هیئت عامل ایمیدرو- در این همایش اشاره ای به ارقام ذخایر سنگ آهن داشت و اظهار کرد: ۳ میلیارد تن ذخایر قطعی سنگ آهن است به طوری که ۵۰۰ تن آن در دو سال اخیر کشف شده و با حفاری های عمیقی که در فلات مرکزی با عمق های ۱۹۰۰ و ۱۶۰۰ متر داشتیم دو میلیارد تن دیگر نیز در این منطقه به دست آمد.

پس از پایان مأموریت ۲۵۰ هزارکیلیومتری ایمیدرو در اکتشاف و شناسایی مناطق امید بخش، امروز محمد شریعتمداری -وزیر صنعت، معدن و تجارت- توقع جدید را از اکتشافات مطرح کرد و اظهار کرد: اگرچه اقدامات ارزشمندی در حوزه اکتشاف صورت گرفته است ولی اکتشافات عمقی باید با همکاری های بین المللی صورت پذیرد و باید از فناوری های روز در این مسیر بهره برد، زیرا اطلاعات عمقی ما از ذخایر معدنی محدود بوده و اکثر اطلاعات بدست آمده سطحی است.

شبکه ریلی شریان حیات زنجیره فولاد

در سند چشم انداز ۱۴۰۴ قرار است ۵۵ میلیون تن فولاد تولید شود که این به معنی نیاز جا به جایی ۴۲۰ هزار تن مواد معدنی در راه های کشور است. علاوه بر این قرار است که بیش از ۲۰ میلیون تن از ۵۵ میلیون تن فولاد تولید شده با هدف صادرات توسعه یابد. همه این ها در حالی مطرح می‌گردد که در حال حاضر یکی از نگران کننده ترین دغدغه های فعالان و سیاست گذاران زنجیره فولاد ایران، عدم توسعه زیر ساخت های راه کشور، از جمله شبکه ریلی است.

محمد ابکا – مشاور مادر طرح جامع فولاد – اولین سخرانی بود که به دغدغه زیرساخت ها پرداخت و در مورد نیازمندی های توسعه آن ها از نیاز جذب ۱۳ میلیارد یورو سرمایه سخن گفت و اظهار داشت: توسعه بخش های آب، برق، بندر و شبکه ریلی ۱۳ میلیارد یورو سرمایه نیاز دارد که فقط پنج میلیارد یورو آن مربوط به توسعه راه آهن بوده و بخش های برق، آب و بندر هر یک به ترتیب به ۳٫۲ میلیارد، ۱٫۸ میلیارد و ۱٫۲ میلیارد یورو سرمایه نیاز دارند.

کرباسیان نیز در بخشی از سخنان خود اظهار کرد که به مرور زمان دغدغه اصلی وی برای توسعه فولاد و رسیدن به برنامه تولید ۵۵ میلیون تن فولاد از تأمین زیر ساخت آب به سمت راه تغییر مسیر داده است.او در این خصوص گفت: زمانی معضل آب در فولاد به صورت خیلی جدی ذهن من را به خود مشغول کرده بود و در فکر این بودم که چگونه آب برخی واحد هایی را که بدون ارزیابی های صحیح در مناطق کم آب بنا شده اند را تأمین کنیم. ولی حالا معتقدم مشکل اصلی بخش فولا کشور نداشتن شبکه ریلی مناسب است. این معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در ادامه اذعان کرد: ضعف زیر ساخت در این بخش نگران کننده است و حالا انتقال ۱۳ میلیون تن مواد معدنی به وسط کشور از دغدغه های بخش فولاد به شمار می رود.

باید ساختارهای زنجیره فولاد را اصلاح کرد

موضوع تعاملات میان واحد های زنجیره فولاد از مسائل مهم این بخش است و وزیر صنعت، معدن و تجارت کسی بود که در این باره صریح و بی پرده سخن گفت و از صدور مجوز ها گرفته تا وضعیت تولید در زنجیره فولا، همه راه به باد انتقاد گرفت و از عزم جدی برای اصلاح این ساختار گفت.

شریعتمداری در جمع فعالان زنجیره فولاد اظهار کرد: مشکل عدم توازن در زنجیره، در تمام بخش فولاد به چشم می‌خورد و برای رفع آن تلاش می‌شود، مشی ما مداخله در موضوعاتی که بین تولید کننندگان زنجیره فولاد وجود دارد نیست و در یک زنجیره متعادل نیازی هم به این مداخله نیست، ولی در حال حاضر شرایط به گونه ای است که نیاز ورود دولت حس می شود، زیرا اکنون ۱۱۰ میلیون تن مجوز راکد و ۶۵ میلیون تن مجوز با نتیجه نا مشخص در صنایع فولاد حاصل این بی تدبیری ها است. این حوزه مداخله از نوع انجمن های فولادی و دولت را می طلبید که  اگر این مداخله جدی‌تر بود شاید این عدم توازن به وجود نمی آمد.

کرباسیان نیز در مورد موضوع تدوین طرح جامع فولاد از کلیه فعالان زنجیره فولاد خواست فولاد تا یک ماه آینده راه حل و پیشنهادهای خود را برای حل چالش های طرح جامع فولاد را ارئه کنند، زیرا بدون مشارکت و حضور موثر بخش خصوصی و تشکل های تخصصی، طرح جامع فولاد به یک سند دولتی تبدیل می شود.

منبع:ایسنا

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)