35060 - 031

قراردادهای فولادی در تنگنای برکسیت (Brexit)

قراردادهای فولادی در تنگنای برکسیت (Brexit)
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۶:۱۰ ۲۰ تیر ۹۷

تغییرات شرایط تجارت جهانی به دنبال پافشاری بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا می‌تواند اثری منفی بر اقتصاد جهانی داشته باشد. تولیدکنندگان فولاد به‌عنوان بزرگ‌ترین محصول تجارت جهانی پس از نفت نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.


در این گزارش نگاهی به بازار فولاد بریتانیا در بحبوحه خروج این کشور از اتحادیه اروپا انداخته می‌شود. از زمان شروع طرح خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (British Exit) بسیاری از کارشناسان به تبعات ناشی از این اقدام بر اقتصاد اتحادیه اورپا و جهان هشدار داده‌اند. گفته می‌شود، این طرح که با سرنام برکسیت (Brexit) در محافل دنیا شناخته شده است در صورت تحقق کامل، در بازار اقتصاد جهانی، فلزات اساسی و بورس‌های بین‌المللی اثرات قابل توجهی خواهد داشت.

شرکت تاتا استیل یوروپ (Tata Steel Europe) نیز که با قراردادی تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری مشترکی را با شرکت آلمانی تیسن‌کروپ (Thyssenkrupp) آغاز کرده بود در ادامه مسیر خود با مشکلات عدیده‌ای رو به‌رو شده است. شرکت تاتا استیل که دفتر مرکزی آن در شهر لندن واقع شده است دارای فعالیت‌های گسترده‌ای در بریتانیا و هلند است و گفته می‌شود که جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا اثرات نامطلوبی را برای ادامه فعالیت‌های این شرکت ایجاد خواهد کرد.

می‌توان گفت که شرایط اقتصاد جهانی تحت تأثیر این خروج قرار خواهد گرفت. اگر برکسیت شرایط صادرات و واردات فولاد بریتانیا را تغییر دهد (که به احتمال فراوان چنین خواهد بود) صنعت فولاد بریتانیا دچار تحولات عظیمی خواهد شد. شایان ذکر است که بریتانیا با تولید ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن فولاد در سال ۲۰۱۷ در جایگاه بیست و دوم جهان قرار گرفت. در سال ۲۰۱۶ واردات محصولات فولادی به بریتانیا از ۱۰ کشور اسپانیا (۹ درصد)، هلند (۹ درصد)، چین (۷ درصد)، ترکیه (۶ درصد)، فرانسه (۶ درصد)، اوکراین (۵ درصد)، ایتالیا (۵ درصد)، روسیه (۴ درصد)، آلمان (۱۴ درصد) و بلژیک (۱۰ درصد) و ۲۵ درصد باقی مانده از سایر کشورهای جهان بود. با نگاهی به آمار گفته شده پیداست که بریتانیا نزدیک به ۵۳ درصد از فولاد مورد نیاز خود را از برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا (اسپانیا، هلند، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بلژیک) تأمین می‎کند.

ولی در مقابل بزرگ‌ترین مقصدهای صادرات محصولات فولادی بریتانیا نیز ۵ کشور ترکیه (۱۰ درصد)، ایرلند (۹ درصد)، هلند (۸ درصد)، فرانسه (۱۳ درصد)، آلمان (۱۲ درصد) و ۴۸ درصد باقی‌‌مانده سایر کشورهای جهان هستند. در این مورد نیز ۴ کشور ایرلند، هلند، فرانسه و آلمان در مجموع با ۴۲ درصد عمده‌ترین مقاصد صادرات محصولات فولادی بریتانیا بودند. ناگفته پیداست که این کشورها نیز همگی در اتحادیه اروپا قرار دارند. نمودارهای ۱ و ۲ مقاصد صادراتی و مبادی وارداتی محصولات فولادی بریتانیا را با یکدیگر مقایسه می‌کند.

تا به امروز یکی از سیاست‌های مهم اتحادیه اروپا، ایجاد بازار واحد و کارآمد بود؛ قانون تجارت آزاد کالاها در بین کشورهای عضو این اتحادیه نیز که شرایط صادرات و واردات را برای تسهیل می‌کند در همین راستا پایه‌ریزی شد. با این حال خروج بریتانیا از اتحادیه شرایط جدیدی را پیش روی این کشور قرار خواهد داد که مسلما بر مراودات اقتصادی در منطقه یورو اثر عمیقی خواهد گذاشت و صنعت فولاد بریتانیا به‌عنوان یکی از مهم‌ترین کالاهای صنعتی این کشور نیز از این امر متأثر خواهد بود. شایان ذکر است که بریتانیا، روز خروج قطعی از اتحادیه را ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ اعلام کرده است.

منبع:متال نیوز

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)