37741350-55 031

قیمت‌های منطقی شمش فولادی توسط بازیگران رقم خورد

قیمت‌های منطقی شمش فولادی توسط بازیگران رقم خورد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۱۱ ۳۱ شهریور ۹۷


نگاهی به آمار معاملات امروز شمش بلوم شرکت‌های فولادی عرضه‌کننده در تالار نقره‌ای حکایت از آن دارد که قیمت این کالا پس از آزادسازی سقف رقابت قیمتی در بورس به سمت واقعی شدن و برقراری تعادل هر چه بیشتر و حتی کاهش قیمت‌ها سوق یافته است.


امروز در حالی سه شرکت ذوب آهن اصفهان، فولاد کاوه جنوب کیش و مجتمع فولاد خراسان در مجموع ۲۱ هزار تن شمش بلوم ۱۵۰*۱۵۰ عرضه کردند که میزان رقابت خریداران برای خرید این محصولات به تعادل قیمتی بیشتری رسیده است.

به‌طوریکه در جریان معاملات امروز، ۵ هزار تن شمش بلوم فولاد کاوه جنوب کیش در حالی به قیمت ۳۵ هزار ریال به ازای هر کیلو فروخته شد که این محصول در مقایسه با آخرین معامله آن در تاریخ ۲۵ شهریور ماه جاری ۲٫۱۵ درصد افت قیمت را تجربه کرد تا امروز معامله‌گران برای خرید این محصول نسبت به معامله قبلی آن قیمت پایین تری را پیشنهاد دهند.

امروز همچنین مجتمع فولاد خراسان ۵ هزار تن شمش فولادی را روی میز فروش برد و کل آن را با تقاضایی برابر با کل عرضه انجام شده به قیمت ۳۴ هزار و ۸۶۴ ریال در هر کیلو فروخت. قیمتی که نسبت به معامله قبلی آن در تاریخ ۲۷ شهریور ماه جاری تنها رشد حدود ۳ درصدی را تجربه کرد تا با انجام این معامله، برقراری تعادل قیمتی هر چه بیشتر را در بازار حکایت کند.

افزون بر عرضه های این دو مجتمع، ۱۱ هزار تن شمش بلوم مجتمع ذوب آهن اصفهان نیز در حالی به قیمت ۳۴ هزار و ۸۶۴ ریال به ازای هر کیلو محصول به فروش رسید که این قیمت نسبت به معامله قبلی آن با رقابت حدود ۳۵ درصدی رو به رو شد؛ اما نکته قابل تأمل در خصوص این رشد قیمت آن است که معامله قبلی شمش بلوم تولیدی این مجتمع در حالی در تاریخ ۲۶ تیرماه سال جاری انجام شده که در آن زمان هنوز موضوع آزادسازی سقف رقابت قیمتی خریداران محصولات فولادی در بورس کالا اجرایی نشده بود. ضمن اینکه با نگاهی دقیق تر به قیمت کشف شده طی معاملات روز جاری این که قیمت این معامله معادل قیمت شمش فولادی مجتمع فولاد خراسان طی معاملات روز جاری است.

از این رو می‌توان گفت پس از صدور مصوبه آزادسازی سقف رقابت قیمتی خریداران قیمت‌ها در بورس کالا به تعادل رسیده و خبری از تقاضاهای کاذب هفته‌های پیش از اجرای این مصوبه نیست.

نکته دیگر در معاملات امروز شمش فولادی در بورس کالا نیز این است که پس از آزادسازی سقف رقابت قیمتی شاهد تعادل بین میزان عرضه با کل حجم تقاضای به ثبت رسیده در بازار هستیم؛ به‌طوریکه امروز در مقابل این حجم از کالای عرضه شده تنها ۲۱ هزار و ۵۰۰ تن تقاضا در سامانه معاملات به ثبت رسید و کل محصول آماده برای فروش توسط خریداران مورد معامله قرار گرفت تا تحت تاثیر واقعی شدن قیمت‌ها و حذف فرصت‌های کسب رانت، تقاضای کاذبی در بازار مشاهده نشود.

منبع:اخبارفلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)