37741350-55 031

قیمت جهانی فولاد در مسیر صعودی/ اختلال در عرضه محصولات فولادی در سایه بحران اوکراین

فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۰۹ ۲۴ اردیبهشت ۰۱

بازار فلزات اساسی در حال تلاطم است و گزارش‌ها نشان می‌دهد در فصل اول سال ۲۰۲۲ قیمت شمش فولادی در دنیا رشد کرده است.افزایش قیمت جهانی فولاد

در این سال‌ها افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی چالشی جدی برای صنایع و اقتصاد دنیا ایجاد کرده است.

افزایش قیمت فولاد باعث شد تا هزینه فعالیت‌های صنعتی افزایش یابد و بر شدت تورم در دنیا افزوده شود.

این افزایش قیمت زمانی تشدید شد که درگیری‌های روسیه و اوکراین بالا گرفت و بحران های اقتصادی و صنعتی ناشی از تحریم های روسیه باعث شد تا بازار کالا با تنش روبرو شود.

در همین راستا، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود، نوشت:

«قیمت فولاد از ابتدای سال جاری افزایش یافته است و انتظارها برای بازگشت ثبات به این بازار با فروکش کردن همه گیری کرونا در دنیا به نتیجه نرسید.

در دوره کرونا ما شاهد افزایش قیمت فولاد به دلیل اختلال در عرضه این محصول و تعطیلی کارخانه‌ها و معادن و بسته بودن مرزها بودیم.

با از بین رفتن این محدودیت‌ها در فصل اول امسال، انتظاد می‌رفت بازار به تعادل برسد ولی جنگ روسیه و اوکراین شوک بزرگی به بازار وارد کرد و قیمت‌ها را افزایش داد.»

تشدید درگیری‌های روسیه و اوکراین

در این روزها که درگیری‌های روسیه و اوکراین تشدید شده است و خبرهایی در مورد حمله‌های اخیر به کارخانه‌های فولادسازی منتشر شده است، می‌توان انتظار داشت سرعت افزایش قیمت فولاد در بازار جهانی بیشتر شود.

طبق گزارش ارایه شده توسط فایننشال تایمز در فصل اول سال ۲۰۲۲ تا کنون قیمت شمش‌های فولادی در دنیا ۴.۷ درصد و قیمت ورق‌های فولادی ۸.۹ درصد رشد کرده است و با توجه به شدت بالای درگیری‌های روسیه و اوکراین، امیدی به توقف این روند وجود ندارد.

این رسانه اروپایی در گزارش خود نوشت:

«تنش های روسیه و اوکراین و بالاگرفتن دامنه این درگیری ها در هفته های اخیر نشان می دهد که انتظار پایان روند افزایشی قیمت در بازار فولاد، انتظاری نادرست است.

انتظار می رود در فصل دوم امسال در خوش بینانه ترین حالت قیمت شمش های فولادی در دنیا ۳.۱ درصد و قیمت ورقه های فولادی ۷ درصد نسبت به فصل اول رشد کند.

این مساله برای کشورهای وارد کننده فولاد می تواند بسیار آسیب رسان باشد زیرا هزینه های تولیدات صنعتی را افزایش می دهد و بر دامنه تورم می افزاید.»

تاثیرات بحران اوکراین بر عرضه محصولات فولادی

درگیری های روسیه و اوکراین باعث شده است تا در عرضه فولاد و فراورده‌های فولادی در دنیا اختلال ایجاد شود.

این اختلال عرضه یک عامل مهم در افزایش قیمت فولاد بود ولی مساله مهم این است که طرح‌های توسعه زیر ساختی در آمریکا با جدیت پیگیری می شود و امریکا در نظر دارد بالغ بر ۶۰ درصد فولاد و فراورده های فولادی مورد نیاز خود را وارد کند.

در صورتیکه عامل افزایش تقاضا را به اختلال در عرضه اضافه کنیم، خواهیم دید که در فصل دوم سال جاری بازار با تحولات بسیار بزرگتری روبرو خواهد بود.

پیش بینی می‌شود در فصل دوم سال ۲۰۲۲ متوسط قیمت هر شمش فولاد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲.۲ درصد و متوسط قیمت هر تن ورق فولادی ۱۷.۲ درصد افزایش یابد.

در صورت تحقق این پیش بینی متوسط قیمت هر تن شمش فولادی در فصل دوم سال ۲۰۲۲ برابر با ۱۱۷۷ دلار و متوسط قیمت هر تن ورق فولادی برابر ۲۱۸۲ دلار خواهد بود.

در این شرایط می‌توان انتظار داشت در نیمه دوم امسال تورم در بخش‌های صنعتی و تولیدی در دنیا تشدید شود./صنایع

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)