37741350-55 031

لازمه بازبینی بسیاری از طرح‌های فولادی

فولاد حوزه فعالیت دولت و بخش خصوصی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۱۷ ۲۹ آذر ۹۶

در حال حاضر کارشناسان بر این اعتقادند که دولت نمی‌تواند برای افرادی که خواهان دریافت مجوز برای واحدهای تولیدی هستند، مجوز صادر نکند ولی اقدامی که می‌توان در این زمینه انجام داد آن است که به پروژه‌هایی با توجیه فنی و اقتصادی، تسهیلات و مجوز ارائه دهند.در این رابطه بهادر احرامیان معتقد است: فولاد واقعاً حوزه‌ای نیست که تنها دولت و شبه‌دولتی‌ها در آن فعالیت داشته باشند.

فولاد حوزه فعالیت دولت و بخش خصوصی

صنعت فولاد مثل هر رشته صنعتی دیگر است. باور و تصور غلطی در دهه ۶۰ و ۷۰ شمسی، درباره فولاد بر این مبنا که باید فولاد در انحصار دولت یا گروه‌های بزرگ باشد وجود داشت ولی تجربه ثابت کرده است که این یک ادعای واهی است و بخش خصوصی می‌تواند در عرصه فولاد به‌طور موثر و مستمر فعالیت داشته باشد. به گفته مدیرعامل فولاد یزد، در عرصه فولاد بخش خصوصی و شبه دولتی حضور دارند اما بخش عمومی به اصطلاح از وضعیت روز و روند صنعت فولاد دور است.

طرح‌های بسیاری از بخش عمومی در حوزه فولاد توجیه اقتصادی ندارد اگرچه بخش خصوصی، از همان ابتدای کار، در پی تحقق این هدف است و این سبب شده در بحث فولاد عملکرد موفق‌تری داشته باشیم. احرامیان با اشاره به این که شرکت‌های شبه‌دولتی بدون در نظر گرفتن اهداف اقتصادی، ارقام کلانی را روی پروژه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که از ابتدا معلوم است توجیه اقتصادی ندارد،اظهار کرد : می‌توان فهمید بسیاری از طرح‌هایی که در بخش عمومی پشتوانه کارشناسی دقیقی ندارند ادامه پیدا می‌کنند. این پروژه‌ها در میانه راه با مشکل مواجه می شوند ولی باز تا انتها بدون اقدامی جهت تغییری برای بهبود طرح ادامه پیدا می‌کند و سرمایه تلف می‌شود.

لازمه بازبینی طرحهای فولادی

عضو هئت نمایندگان اتاق تهران عنوان کرد: به نظر می آید مشکل اصلی در عدم بازدهی بخش عمومی در حوزه فولاد ناشی از نحوه تصمیم‌گیری در سازمان‌ها است. سازمان‌های شبه‌دولتی هم با دولتی‌ها در این مسأله تفاوت چندانی ندارند. نظارت و کار کارشناسی در این سازمان‌ها بسیار اندک است و نظام پاسخ گویی در آنها شبیه سازمان‌های دولتی است. بنابراین به نتیجه‌ای مشابه با نتیجه دولتی‌ها می‌رسیدند. احرامیان با تاکید بر تغییرات ایجاد شده در ساختارهای صنعت فولاد اذعان داشت: گسل‌ها جا به جا شده و روندی که در پیش داریم به بازبینی در طرح‌ها رسیده است. بهتر است مسئولان شجاعت داشته باشند و تصمیمات سختی را اتخاذ کنند.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)