37741350-55 031

لزوم احتیاط در شرایط شکننده بازار فولاد

لزوم احتیاط در شرایط شکننده بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۱۹ ۲۷ اردیبهشت ۹۷


وضعیت حساس و شکننده بازار فولاد در روزهای اخیر سبب اعتراض بسیاری از فعالان این حوزه گشته است. بعضی با تحلیل های تند در این حوزه سعی در ابراز اعتراض خود به مقامات را داشته و اذعان دارند که روند کنونی بازار فولاد تنها به زیان مصرف کنندگان می باشد.


عده ای نیز از آب گل آلود ماهی گرفته و در شرایط حساس بازار قیمت های محصولات تولیدی خود را از جمله قیمت تیرآهن و میلگرد را به صورت غیر منطقی افزایش داده اند. در حال حاضر با توجه به شرایط بحرانی موجود در بازار و هم چنین شروع ماه مبارک رمضان افزایش نگرانی ها از بابت روند بازار و تغییرات قیمت ها افزایش یافته است. برجام نیز به شرایط موجود در بازار دامن زده و التهابات زیادی را در بازار ایجاد کرده است.

شبی که برجام امضا شد عده زیادی از صنعت گران خصوصا فعالان حوزه بازار به روند آتی بازار امید زیادی داشتند. اکنون تقریبا سه سالی از آن خواب خوش می گذرد و همه آن رویاها به باد رفته است و التهابات بازار نیز بهبود نیافته است. اگر تا دیروز به کرات روح برجام نقض می شد ، امروز دیگر روح و جان و جسمش با هم قبض شده است.

آن چه مسلم است از این دیگ چوبی حلوایی حاصل نمی شود و در حال با برجام یا بدون برجام با برف یا با باران قشر آسیب پذیر و مصرف کننده نهایی محصولات چونان کلوخ در گرداب تورم در حال حل شدن است. این شرایط تقریبا تمام بازارهای کالایی را شدیدا تحت تاثیر قرار داده است.

التهابات به بازار فولاد سرایت کرد

آن طور که مشاهده می شود در بازار فولاد هم وضع به همین منوال است . شرایط بازار فولاد و قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات به قدری شکننده و ناپایدار است که همه در حالت بلا تکلیفی مانده اند.

از یک سو اخبار حکایت از کاهش صادرات فولاد در صورت افزایش فشار تحریم ها دارد. اما از سوی دیگر با بر باد رفتن برجام غول تورم دوباره یاغی گری می کند و هیچ مسئول و مدیری حریفش نیست. تورم در حوزه مسکن و فولاد و خودرو و خوراکی و…. مشاهده می شود. با در نظر گرفتن شرایط فعلی و بیم از کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد و سایر محصولات فولادی، موجودی اکثر انبارها و موجودی شمش اکثر کارخانجات نوردی در حالت حداقلی است.

تیراهن

قیمت تیرآهن

حتی بنگاه های تهران و اصفهان که در مواقع افزایش قیمت تیرآهن و میلگرد به عنوان اهرم تعدیل بازار عمل می کرد وضع موجودی خوبی ندارند. این وضعیت سبب می شود .که با ورود یک موج ضعیف تقاضا به بازار و با رسیدن چند ادرس حتی به صورت محدود به کارخانجات نوردی ، سریعا شاهد افزایش قیمت باشیم؛ زیرا هیچ کدام از حلقه های انبار و کارخانه در سطح موجودی خوبی نیستند و سریعا باید نسبت به تامین موجودی خود اقدام کنند.این ایراد کلی باعث نوسانات محدود در دو هفته گذشته است.

پیش بینی روند تغییرات قیمت محصولات فولادی در ماه رمضان

از طرفی هر سال در نیمه اول ماه مبارک رمضان شاهد کاهش مصرف و کاهش قیمت محصولات فولادی از جمله قیمت تیرآهن اصفهان و میلگرد بوده ایم این که با شرایط ناپایدار فعلی امسال این سیکل تکرار شود یا نه جای سوال است. ولی هر سال در نیمه دوم و پس از تعطیلات شب های قدر مجددا شاهد افزایش تقاضا و قیمت بوده ایم.

از سوی دیگر شنیده ها حکایت از فشار تولید کنندگان و به خصوص سندیکای لوله پروفیل بر کارخانجات تولید ورق و تختال و اسلب جهت کاهش قیمت عرضه ها و محاسبه محصولات بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی هستیم. همان اتفاقی که در مورد شمش اهواز وکاوه شاهد آن بودیم. اگر چنین اتفاقی حادث شود احتمال کاهش قیمت شمش اهواز هم در عرضه های بعدی وجود دارد .

چنان چه در عرضه اخر شمش جنوب کاوه هم شاهد عدم استقبال خریداران از شمش ۲۲۴۰ تومانی بودیم. به هرحال وضعیت فعلی به قدری ناپایدار و پیچیده است که توانایی هر گونه تحلیل منطقی را سلب می کند. اما آن چه قطعی به نظر می رسد نوسان بازار فولاد در دو ماه اخیر به اندازه نوسان وافزایش در حوزه طلا و سکه و خودرو و… نبوده است. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم با افزایش تورم در حوزه ای دیگر به نظر می رسد امسال بازار فولاد به دلیل عدم ایجاد تقاضای موثر از تورم جا خواهد ماند.

منبع:مهر

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)