37741350-55 031

مالیات صادرات فولاد در هند کاهش یافت

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۱۸ ۲۱ تیر ۰۱

با توجه به کاهش تقاضای داخلی در ماه های اخیر، مالیات صادرات فولاد در هند کاهش یافته، همچنین ممکن است مالیات صادرات سنگ آهن افزایش یابد.
* مالیات صادرات فولاد و سنگ آهن هند

به گزارش آرتان پرس، تورم قیمت عمده محصولات فولادی نیمه تمام از ۱۸.۴۱ درصد در ماه قبل به ۱۴.۶۲ درصد در ماه می کاهش یافته است. اما هنوز گفت و گوها در مورد بازنگری در مالیات صادرات فولاد و سنگ آهن ادامه دارد.

یک منبع رسمی گفت:هنوز تصمیم نهایی برای مالیات صادرات فولاد توسط دولت گرفته نشده است.

منابع خبری اعلام کردند که دولت احتمالاً به زودی مالیات صادراتی که اخیراً بر محصولات کلیدی فولاد تحمیل شده است را کاهش داده یا لغو خواهد کرد. این در حالی است که هزینه ارسال سنگ آهن را نیز افزایش خواهد داد. این اقدام در میان نگرانی های ابراز شده توسط فولادسازان مبنی بر اینکه در حالی که تقاضای داخلی در ماه های اخیر کم مانده است، صورت خواهد گرفت. باید توجه داشت که شرکت ها مشتریان خارجی خود را به دلیل مالیات های صادراتی از دست می دهند.

فعالان بازار اعلام کردند مدیران ارشد شرکت های بزرگ فولادی تحت حمایت انجمن فولاد هند، در ۱۶ ژوئن با Nirmala Sitharaman که وزیر دارایی هند است ملاقات کردند. بررسی ها نشان داد در این ملاقات مدیران نه تنها وزیر را در مورد وضعیت تقاضا و عرضه بازخواست کرده اند، بلکه به دنبال کاهش صادرات نیز بوده اند.

تحلیل گران بازار گزارش دادند دولت به منظور مهار قیمت نهاده ها و کنترل تورم سرسام آور در هند، در ۲۲ می مالیات صادراتی ۱۵ درصدی را برای آهن خام، محصولات تخت نورد شده ساخته شده از آهن یا فولاد غیر آلیاژی، میلگرد و محصولات مختلف تخت ساخته شده از فولاد ضد زنگ وضع کرد. همچنین دولت هند ۴۵ درصد دیگر را بر روی پلت سنگ آهن اعمال کرد. به همین ترتیب، مالیات صادراتی سنگ آهن و کنسانتره از ۳۰ درصد به ۵۰ درصد افزایش یافت.

طبق گزارش Icra، تعرفه ۱۵ درصدی محصولاتی را پوشش می دهد که ۹۵ درصد از صادرات نهایی فولاد کشور را در دو دوره مالی گذشته تشکیل می دادند، در نتیجه در آینده جذابیت صادرات را به میزان قابل توجهی کاهش خواهند داد. این موارد به نوبه خود می تواند بر قیمت های داخلی فولاد و سطح استفاده از ظرفیت صنعت فشار بیاورد.

در پاسخ به این اقدام، میانگین قیمت ماهانه کویل نورد گرم فولادی (HRC) که معیاری برای فولاد تخت می باشد، در ماه می کاهش یافت و از ۷۶۰۰۰ روپیه در ماه آوریل به ۶۹۸۰۰ روپیه در هر تن در ماه می رسید. میانگین قیمت کویل نورد گرم فولادی (HRC) در ماه ژوئن (که اولین تاثیر محدودیت صادرات در آن احساس شد) نیز کاهش یافت و از ۶۲۰۰۰ روپیه در ماه ژوئن به ۵۹۸۰۰ روپیه در هر تن در ۶ ژوئیه رسید.

در همین حال معامله گران اعلام کردند صادرات فولاد از ۱.۳۸ میلیون تن در ماه می و ۱.۴۷ میلیون تن در ماه آوریل به ۰.۶۸ میلیون تن در ماه ژوئن کاهش یافت. در عین حال بررسی ها نشان داد مصرف داخلی فولاد نیز از ۹.۵۶ میلیون تن در ماه مارس به ۸.۶۷ میلیون تن در ماه می رسید.

معامله گران گزارش دادند تورم قیمت عمده محصولات فولادی نیمه تمام از ۱۸.۴۱ درصد در ماه آوریل به ۱۴.۶۲ درصد در ماه می کاهش یافت.

به نقل از منابع خبری میزان صادرات سنگ آهن نیز سقوط کرده است. صادرات سنگ معدن در ماه می سال ۲۰۲۲حدود ۶۶ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و به ۱۹۵ میلیون دلار رسیده است. اما این نگرانی وجود داشت که میزان صادرات سنگ معدن ممکن است با سرعت چشمگیرتری در ماه ژوئن کاهش یابد. حتی باید در نظر داشت که فروش داخلی نیز در بحبوحه کاهش تقاضا کاهش یافته است. به نقل از یکی از مقامات این شرکت، حراجی که توسط NMDC دولتی برای فروش حدود ۲۰۰۰۰ تن سنگ معدن در ۲۸ ژوئن برگزار شد، فقط پیشنهادهایی برای ۸۰۰۰ تن سنگ معدن دریافت کرد که به وضوح نشان دهنده کاهش تقاضا از سوی فولادسازان می باشد.

تحلیل گران بازار گزارش دادند فروش داخلی شرکت معدنی ملی هند (NMDC) که بزرگترین ماینر کشور است، در ماه ژوئن سال ۲۰۲۲ حدود ۴۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت و به ۱.۹ میلیون تن رسید. همچنین بررسی ها نشان داد بین آوریل و ژوئن سال ۲۰۲۲، میزان فروش این شرکت ۲۰٪ کاهش یافت. این در حالی است که قیمت ها ۱ آوریل و ۵ ژوئن که آخرین بازه بازبینی قیمت است، حدود ۳۶٪ کاهش یافته است.

بررسی ها نشان داد حدود ۷۰ درصد از فروش سالانه شرکت معدنی ملی هند (NMDC) (40.5 میلیون تن در سال مالی ۲۰۲۲) تنها توسط سه شرکت بزرگ فولادی هندی JSW Steel، ArcelorMittal-Nippon و Rashtriya Ispat Nigam اختصاص داشت.

فعالان بازار اعلام کردند در مورد فولاد، تقاضای داخلی در یک هفته گذشته با سرعت پایین شروع به افزایش کرده است. اما باید توجه داشت که با اعمال محدودیت‌ های صادراتی، کاهش موجودی انبارها در عین حفظ سرعت تولید برای شرکت ‌ها دشوار خواهد بود.

آقای Ranjan Dhar مدیر ارشد بازاریابی شرکت ArcelorMittal-Nippon اظهار کرد:

تقاضای داخلی فولاد در یک هفته گذشته اندکی بهبود یافته است. باید در نظر داشت که این تقاضا در دو ماه گذشته به شدت کاهش یافته بود و اکنون اندکی بهبود یافته است.

وی در ادامه تصریح کرد:اکنون صادرات فولاد صورت نمی گیرد و منتظر دستور دولت در این زمینه هستیم./آرتان پرس

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)