35060 - 031

محدودیت وزارت صنعت برای صادرات معدنی

محدودیت وزارت صنعت برای صادرات معدنی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۴۵ ۱۲ تیر ۹۷


روز گذشته سازمان گمرک تمامی کسانی را که محموله‌های مواد معدنی، سنگ‌آهن، کرومیت، زغال‌سنگ و ‌کنسانتره را برای صادرات اظهار می‌کنند ملزم به دریافت گواهی از وزارت صنعت و معدن کرد.


بر این اساس وزارت صنعت باید کاملا در جریان صادراتی که برای این کالاها صورت می‌گیرد باشد و علاوه بر این، رویه تعهد بانکی هم از سوی این دسته از صادرکنندگان به منظور بازپرداخت دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای تحویل به سامانه نیما باید رعایت شود.

رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران در این باره گفت: این روند از روز دوشنبه در حال اعمال در تمامی پایانه‌های گمرکی کشور است که این موضوع یک شوک بزرگ را برای چندمین بار در صادرات مواد معدنی و بالطبع برای تولیدکنندگان به همراه خواهد داشت.

مهرداد اکبریان در ادامه با اشاره به اینکه رشد قیمت تمام شده مواد معدنی و افزایش قیمت‌ها در دو ماه گذشته با بالا رفتن بی‌رویه نرخ ارز همزمان شده، گفت: این مشکلات در حالی است که در زمینه حمل زمینی بار هم افزایش قیمت داشته‌ایم .

کشتیرانی‌ها در این زمینه خدمات نمی‌دهند و آنها هم که خدمات می‌دهند با هزینه‌های بالا مواجه هستند و تمام عوامل دست به دست هم داده تا هم هزینه تولید و هم هزینه صادرات به شدت بالا برود و به هیچ عنوان با نرخ تعیین شده ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی هماهنگی نداشته باشد.

وی ادامه داد: اگر واقعا این موضوع به همین روال باقی بماند باید منتظر باشیم که دیگر صادراتی در حوزه مواد معدنی در کشور نداشته باشیم، چراکه مشتقات سنگ آهن از این قضیه کاملا آسیب خواهند دید و‌ صادرات عناصر دیگری مانند کرومیت‌ها و سنگ تزئینی و… متوقف خواهد شد که در شرایط کنونی اصلا به صلاح معادن کشور نخواهد بود.

منبع:فولاد مهر

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)