37741350-55 031

مزایای تبدیل قراضه آهن به فولاد چیست؟

تبدیل قراضه به فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۲۶ ۳ بهمن ۹۶

با توجه به اینکه روش سنتی بازیافت فلزات در ایران و میزان تأمین و واردات آن، جوابگوی نیاز فعلی صنعت فولاد و همچنین تأمین آهن قراضه برای سرمایه‌گذاری‌های برنامه‌ریزی شده در دستیابی به تولید ۲۴ میلیون تن فولاد در سال نیست.


میزان تولید آهن قراضه در ایران، ۱۴ هزار تن در سال است که این مقدار نیاز فولادسازان کشور را تأمین نمی‌کند، در صورتی که با ایجاد واحدهای صنعتی بازیافت فلزات، به‌طور متمرکز در هر منطقه هم ضایعات تولیدی فولاد بازیافت شده و هم ضایعات صنعتی، عمومی و خانگی به قراضه مناسب، ارزان و قابل دسترس تبدیل خواهد شد.

اکنون با توجه به اینکه عمر مفید خودرو حدود ۵.۷ سال است و پس از آن باید خودروی مربوطه بازیافت شده و قراضه آن به چرخه استفاده بازگردد، بیش از ۴ میلیون خودرو فرسوده در ایران وجود دارد و به دلیل ضعف عملکرد در بازیافت، فقط حدود ۲۰۰ هزار از این تعداد در سال بازیافت می‌شود، به‌طوری که در کلانشهرها می‌توان خودروهای رها شده بسیاری را مشاهده کرد. بنابراین با صنعتی کردن بازیافت خودروهای فرسوده افزون بر اینکه می‌توان قراضه مناسب و کافی برای صنعت فولاد تهیه کرد و به سرعت گام بزرگی در راستای پاکسازی محیط زیست در کشور برداشته خواهد شد.

فقدان آگاهی به نحوه عملکرد بازیافت صنعتی، باعث این نگاه در بازار ایران شده که ضایعات فلزی کافی در دسترس نیست، در حالی که نه تنها بازیافت صنعتی ارتباطی به مقدار آن ندارد، بلکه پایین بودن هزینه تولید ( با قیمت تمام شده کیلویی ۵۰ ریال در مقایسه با کیلویی ۸۰۰-۷۵۰ ریال در روش سنتی ) استاندارد بودن محصول، راندمان و سودآوری بالا و یکسری واقعیت‌های دیگر، خلاف این نگاه را ثابت می‌کند.

واردات قراضه آهن نیز مبحثی است که مورد بحث و بررسی مجامع مختلف بوده است و با وجود اینکه به تازگی جنگ در کشورهای همسایه به پایان رسیده و آنها منبع خوبی برای قراضه به حساب می آیند؛ اما برخی معتقدند ضایعات فلزی که در عراق و افغانستان موجود است به دلیل بمب‌گذاری‌ها و تداوم جنگ، دارای مقادیر زیادی مواد شیمیایی خطرناک است که قبل از شست‌وشو‌ی شیمیایی تخصصی و اطمینان از بی‌خطر بودن آنها در مراحل خرد شدن و انتقال قابل استفاده نیستند، و واردات آن خلاف قانون و غیرقانونی است.

کشورهای اروپایی مدتی است که چرخه استفاده از فلزات را در داخل کشورها و اتحادیه اروپا تکمیل کرده‌اند و فقط ممکن است به‌طور تصادفی ضایعات خود را در بازارهای جهانی بفروشند. خودروسازان این کشورها بزرگ‌ترین‌ مراکز بازیافت را ایجاد کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا، به دلیل سرمایه‌گذاری وسیع، متنوع و با تکنولوژی پیشرفته در صنعتی کردن بازیافت فلزات نه تنها صادر‌کننده بزرگ قراضه فولادی در جهان است، بلکه به خاطر استراتژیک بودن این ماده اولیه عرضه و قیمت جهانی آن را نیز به خوبی کنترل می‌کند، بنابراین ارتباط پیدا کردن زیاد صنعت فولاد کشور به قراضه وارداتی به تمهیدات سیاسی نیازمند خواهد بود.

در نتیجه راه منطقی، عملی و ملی در حفاظت، حمایت و تداوم صنعت فولاد کشور که بستر اصلی توسعه در ایران شده، صنعتی کردن بازیافت فلزات است. در یک نظر فقط اگر در جنوب ایران، مراکز بازیافت کشتی‌های فرسوده ایجاد شود قراضه مناسب فولاد‌ سازهای این منطقه به آسانی تامین خواهد شد.

بنابراین بر این نکته باید تاکید داشت که اگر اقدام فوری در صنعتی کردن بازیافت فلزی در ایران صورت نگیرد، به زودی این بحران به ضایعه‌ای بزرگ تبدیل خواهد شد.


 تبدیل قراضه آهن به فولادآیا درست است که عده‌ای افراد خاص، بازار قراضه‌های آهن را در کشور در انحصار خود گرفته‌اند؟

وجود مافیا‌ در بخش ضایعات آهن به آن شکلی که در اذهان عمومی شکل گرفته فرق می‌کند. هر چند که در هر صنفی یکسری‌ تخلفات وجود دارد و این اتفاق در صنف‌ ضایعات آهن نیز کم دیده نشده است. اگر تخلفات سازماندهی‌ شده باشد، باید دید چه عوامل منجر به این موضوع شده است؛ شاید یکی از اصلی‌ترین موارد تخلفات‌ در این حوزه‌ این باشد که ضایعات آهن یک صنعت سوگلی‌ محسوب‌ شده و کارخانه‌های ذوب آهن نیاز مبرمی به آن دارند.

مزایایی تبدیل قراضه آهن به فولاد چیست؟

استفاده از قراضه‌ برای تولید فولاد دارای مزایای‌ زیادی است که یکی از آنها مصرف انرژی‌ تا ۷۵ درصد‌ کمتر از تولید‌ از طریق سنگ آهن است، با این روش مواد اضافی خط تولید فولاد از بین می‌روند و از طرف دیگر گرفتن سنگ آهن از معادن هزینه‌های بسیار بالایی دارد ضمن اینکه آلودگی بالایی برای محیط زیست ایجاد می‌کند، همچنین کشورهایی که معدن ندارند برای تهیه فولاد با مشکلات بی‌شماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند و مجموع این عوامل موجب شده تا تجارت قراضه آهن از اهمیت بالایی برخوردار شود و کشورهای صنعتی‌ به فکر گسترش‌ واردات قراضه‌ باشند و در همین زمان در کشور ما واردات این محصول استراتژیک‌ ممنوع اعلام شد.واردات قراضه از عراق و افغانستان در هاله‌ای از ابهام

دلیل اصلی غیرقانونی اعلام شدن واردات قراضه آهن از عراق و افغانستان در سال گذشته چه بود؟

مسئولان دلیل غیرقانونی شدن واردات قراضه‌های آهن را بیم از آلودگی این ضایعات به مواد شیمیایی‌ بیان کردند؛ اما این مسئله‌ای نیست که بخواهد جلوی واردات پر سود این محصول را بگیرد و امروزه‌ با گسترش علم، دستگاه‌های کنترل سنجش می‌توانند این مسئله را به راحتی حل کنند و هر گونه آلودگی شیمیایی را در مواد آهنی به راحتی تشخیص‌ دهند.


به چه صورت واردات قراضه از عراق و افغانستان دوباره آزاد شد؟

خرداد امسال بود که مسئولان اعلام کردند واردات قراضه‌ از عراق و افغانستان آزاد است؛ اما این سئوال در این میان مطرح می‌شود که چه عواملی باعث شد واردات دوباره‌ از سر گرفته شود و آیا در این رابطه دست‌های پشت پرده در کار بود؟ واردکنندگان‌ قراضه‌های آهن مجبورند‌ برای وارد کردن هر تن از این محصول علاوه بر تعرفه‌ ۵ درصدی، ۹ درصد نیز مالیات ارزش افزوده پرداخت کنند و این موضوع موجب می‌شود که واردات قراضه‌‌‌های آهن برای واردکننده سود کمی داشته و حتی در مواردی آنها را مصمم‌ به تأسیس کارخانه در کشور عراق یا افغانستان برای صادرات به ترکیه‌ کند.


منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)