37741350-55 031

مشکل اصلی نوردی‌ها چیست؟

آهن اسفنجی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۵۰ ۲ دی ۰۰

مدیر فروش مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان گفت: شیوه قیمت‌گذاری در بورس کالا شفاف نیست و این عدم شفافیت موجب اختلاف نرخ حداقلی بین زنجیره محصولات فولادی شده است. درحال‌حاضر نرخ اسفنجی شمش و میلگرد در بازار بسیار نامتقارن است و نرخ اسفنجی بیشترین هزینه را در سبد قیمتی برای تولیدکنندگانی که تمامی زنجیره را ندارند، ایجاد کرده است.
ساناز صفوی گفت: اکنون آهن اسفنجی در بازار با نرخ بالایی به فروش می‌رسد و از آنجایی که فروش محصولات فولادی توسط بورس کالا اعلام می‌شود برخی کارخانه‌های فولاد در نقطه سر به سر سود و هزینه قرار گرفته‌اند که مجتمع ذوب آهن و نورد کرمان نیز از این موضوع مستتثنی نیست. وی با انتقاد از تعیین نرخ بورس کالا افزود: شیوه قیمت‌گذاری در بورس کالا شفاف نیست و این عدم شفافیت موجب اختلاف نرخ حداقلی بین زنجیره محصولات فولادی شده است. درحال‌حاضر نرخ اسفنجی شمش و میلگرد در بازار بسیار نامتقارن است و نرخ اسفنجی بیشترین هزینه را در سبد قیمتی برای تولیدکنندگانی که تمامی زنجیره را ندارند، ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: با تعیین نرخ شمش فولادی در بورس کالا ما مجبور هستیم شمش را هم برای فروش خارج از بورس با نرخ پایین به فروش برسانیم و ادامه این روند باعث کاهش تولید و خالی ماندن ظرفیت تولید خواهد شد. آهن اسفنجی مشکل قیمتی وجود دارد، به این دلیل که نرخ فروش آهن اسفنجی بسیار بالاست و مجبور هستیم این کالا را گران بخریم اما از طرف دیگر اختلاف نرخ شمش و آهن اسفنجی به حداقل رسیده و اختلاف نرخ میلگرد و شمش هم براساس نرخ تعیین شده بورس کالا، خیلی کم شده است. در این شرایط شمش و میلگرد با همان قیمتی که در بازار است به فروش می‌رسانیم که قطعا بحران مالی مجتمع را در پی خواهد داشت.

قطعی گاز و برق مهم‌ترین مواردی بود که صفوی در گفت‌وگویی که با فولادبان داشت به آن اشاره کرد و توضیح داد: تابستان سال گذشته که قطعی برق اتفاق افتاد تولید مجموعه نورد کرمان ۵۰ درصد کاهش یافت و اگر در زمستان امسال هم این رویکرد اجرا شود دوباره با کاهش تولید مواجه می‌شویم. مدیرفروش مجتمع ذوب، هن و نورد کرمان ظرفیت تولید سالانه مجتمع ذوب و نورد کرمان را ۵۵۰ هزار تن در سال عنوان کرد و افزود: این مجتمع تولید‌کننده انواع میلگرد از سایز ۸ تا ۴۰ در گرید A۲، A۳ است و با راه‌اندازی خط تولید جدید با فناوری ایتالیا توانسته‌ایم تولیدات خود را تا سایز ۸۰، ۴۰ ارتقا دهیم در حالیکه قبلا فقط میلگرد ۱۴ تا ۲۲ را تولید می‌کردیم و با راه‌اندازی این خط تولید همزمان سایز ۱۰ را به صورت چهار شاخ و سایزهای ۱۲ تا ۳۲ یا ۴۰ را به صورت دو شاخ تولید می‌شود.

به گفته وی، فروش محصولات ما هم داخلی و هم صادراتی که در تمام محصولات شناسنامه آن از جمله آنالیز محصول، کیفیت استاندارد و حجم و اندازه آن به همراه بار برای مشتری‌های مختلف ارسال می‌شود. صفوی افزود: میلگردهای ذوب و نورد کرمان بیشتر پروژه‌های کشور از جمله پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، طرح‌های پل سازی، سدسازی و پروژه‌های مختلف عمرانی و ساختمانی از جمله مسکن مهر، سدهای مختلف مثل سد دز و امیر کبیر را پشتیبانی کرده است. محصولات مجتمع کرمان به کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، تاجیکستان و حتی چین بیشترین صادرات را در امسال داشته است./روزگار معدن

انتهای پیام/

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)