37741350-55 031

معاملات ۶/ ۱۱‌هزار میلیارد تومانی در بورس کالا

بورس کالا
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۸:۳۴ ۵ دی ۰۰

بازارهای کالایی از تکانه‌‌‌های ارزی اندکی فاصله گرفته‌‌‌اند تا جایی که می‌توان گفت، ذهنیت‌‌‌های مختلف در بازار ارز یا نوسان انتظاری قیمت‌ها در بازارهای جهانی اثر چندانی بر بازارهای کالایی در هفته گذشته بر جای نگذاشت؛ اگرچه نمی‌توان منکر اثر نوسان ارز بر بازارهای مختلف شد.
بازارهای کالایی رفتار متعادلی از خود نشان می‌دهند

در هفته منتهی به ۳دی‌ماه یک‌میلیون و ۷۲۰‌هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۱۶‌هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت که در تالار صنعتی و معدنی به ترتیب سیمان، فولاد و سنگ‌آهن و در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، مواد پلیمری، قیر و وکیوم باتوم، بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

به گزارش کالاخبر، طی هفته اخیر در تالار محصولات صنعتی و معدنی یک‌میلیون و ۴۲۸‌هزار تن انواع کالا به ارزش ۸۷/ ۶‌هزار میلیارد تومان معامله شد. در این تالار یک‌میلیون و ۶۳‌هزار تن سیمان، ۲۲۰‌هزار و ۸۲۸تن فولاد، ۷۰‌هزار تن سنگ‌آهن، ۳۵‌هزار تن آهن اسفنجی، ۲۶‌هزار تن خاک روی، ۱۰‌هزار و ۶۵۰ تن آلومینیوم، ۶‌هزار و ۴۶۰تن مس، ۸۸۰ تن روی، ۴۰۰تن کک و ۱۲۰ تن کنسانتره مولیبدن مورد دادوستد قرار گرفت.

در هفته معاملاتی مذکور در دو بخش داخلی و صادراتی تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی ۲۸۴‌هزار و ۱۹۴تن انواع کالا به ارزش بیش از ۶/ ۴‌هزار میلیارد تومان به فروش رسید. در این تالار ۸۲‌هزار و ۴۰۷تن مواد پلیمری، ۶۹‌هزار و ۷۹ تن قیر، ۵۵‌هزار تن وکیوم باتوم، ۲۹‌هزار و ۶۳۸ تن مواد شیمیایی، ۲۵‌هزار تن لوب‌کات، ۱۷‌هزار و ۶۰۰ تن گوگرد، ۳‌هزار و ۶۹۰تن روغن پایه، یک‌هزار و ۳۰۰ تن سلاپس‌واکس و ۱۵۰ تن آرگون معامله شد. همچنین ۶‌هزار و ۹۱تن کالا در بازار فرعی بورس کالای ایران به فروش رسید.

دادوستد ۱۰۰‌هزار گواهی سپرده میلگرد در اولین هفته معاملاتی

در جریان معاملات هفته گذشته در بورس کالای ایران، معامله‌گران تعداد ۷میلیون و ۳۸۸‌هزار و ۶۲۰ گواهی سپرده کالایی را به ارزش بیش از ۴/ ۱۷۷میلیارد تومان دادوستد کردند. میلگرد با معامله ۱۰۰‌هزار گواهی سپرده، اولین هفته معاملاتی خود در بازار مالی بورس کالا را به ارزشی بالغ بر ۴۶/ ۱میلیارد تومان به پایان رساند. در این هفته سیمان با برتری نسبت به زعفران نگین و سکه طلا در بالاترین جایگاه بازار از نظر حجم معاملات ایستاد و زعفران نگین و سکه طلا نیز به ترتیب دوم و سوم شدند.

طی هفته‌ای که گذشت، ۴میلیون و ۳۵۵‌هزار گواهی سپرده سیمان به ارزش تقریبی ۲۸/ ۲میلیارد تومان در حالی مورد معامله قرار گرفت که با ثبت این آمار سیمان از نظر حجم با کسب سهم ۵۹درصدی مقام اول را کسب کرد و با برتری مطلق نسبت به سکه و زعفران نگین اول شد. این دارایی از نظر ارزش معاملات نیز بعد از سکه و زعفران نگین رتبه سوم را به دست آورد.

در این هفته، سکه طلا نیز با کسب سهم ۶۳درصدی از ارزش کل معاملات رتبه اول را به دست آورد؛ به طوری که معامله‌گران با دادوستد ۸۶۱‌هزار و ۴۰۰ گواهی سپرده سکه طلا ارزش بیش از ۸/ ۱۱۱میلیارد تومان را رقم زدند. دارایی مذکور نزدیک به ۱۲‌درصد از حجم کل معاملات را نیز به خود اختصاص داد و از این نظر دوم شد.

زعفران نگین با معامله ۲میلیون و ۴۲‌هزار و ۱۰گواهی سپرده و ثبت ارزش ۲/ ۶۰میلیارد تومان توانست رتبه دوم حجم و ارزش معاملات را کسب کند. طی بازه زمانی مورد بررسی و در نماد معاملاتی انبارهای دارایی مذکور حدود ۲۸‌درصد از حجم و ارزش کل معاملات رقم خورد. در این هفته ۴هزار و ۶۵۸‌ گواهی سپرده زعفران پوشال نیز به ارزشی نزدیک به یک‌میلیارد و ۹۹میلیون ریالی در بازار مالی بورس کالای ایران دادوستد شد.

انعقاد ۷/ ۱میلیارد تومان قرارداد آتی مس در بورس کالا

در جریان معاملات هفته گذشته در بازار مشتقه بورس کالای ایران معامله‌گران تعداد ۶۳‌هزار قرارداد آتی را به ارزش ۶/ ۲۶۳میلیارد تومان منعقد کردند.

در این هفته ارزش معاملات قرارداد آتی مس در اولین هفته معاملاتی به ۷/ ۱میلیارد تومان نزدیک شد و معامله‌گران در این هفته ۶۸ قرارداد آتی مس کاتد را برای تحویل بهمن‌ماه سال‌جاری منعقد کردند.

داده‌‌‌کاوی آمارهای معاملاتی در هفته گذشته حاکی از آن است که ۵۸‌هزار و ۶۴۷ قرارداد آتی زعفران نگین برای تحویل در سررسید دی و بهمن‌ماه ۱۴۰۰ به ارزشی حدود ۲۲۹میلیارد تومان منعقد شد تا زعفران نگین مانند هفته‌های گذشته بیشترین حجم و ارزش قراردادهای منعقده را به ترتیب با کسب سهم ۸۷ و ۹۳درصدی به ثبت برساند.

معامله‌گران با انعقاد ۲۹۲۰قرارداد آتی صندوق طلا برای تحویل در بهمن‌ماه ۱۴۰۰ و فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ارزش بیش از ۹/ ۲۸میلیارد تومان را رقم زدند. با ثبت این آمار معاملاتی، صندوق طلا پس از زعفران نگین بالاترین ارزش معاملاتی را رقم زد؛ به طوری که این دارایی پایه سهم ۱۱ و ۵ درصدی را از ارزش و حجم کل قراردادهای منعقده از آن خود کرد.

ثبت انعقاد ۱۳۱۲ قرارداد آتی نقره در دو سررسید بهمن‌ماه ۱۴۰۰ و فروردین‌ماه ۱۴۰۱ ارزشی بیش از ۸/ ۲میلیارد تومان را در بازار رقم زد.

بر این اساس حجم و ارزش معاملات دارایی پایه مذکور به ترتیب یک‌درصد و ۲‌درصد از حجم و ارزش کل قراردادهای منعقده هفته گذشته را به خود اختصاص داد.

دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)