35060 - 031

میلگرد در بازار داخلی چین به مسیر صعودی بازخواهد گشت!!

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۳۵ ۲۲ اسفند ۹۶

این روزها بازار داخلی فولاد چین با عدم بالانس عرضه و تقاضا روبروست. موضوعی که باعث شده تا بهای فولاد تحت فشار شدید قرار گرفته و سطوح قیمت حتی کمتر از دوره پیش از تعطیلات سال نو شوند.


میزان تقاضای بازار هنوز به سطح تولید نرسیده و از این رو موجودی انبارهای تریدرها تا سطوح تاریخی ۲۰ میلیون تن افزایش یافته است. اما انتظار می رود که اصلاح سیاستها در بخش عرضه موجب کاهش این اختلاف میان عرضه و تقاضا شود.

در هفته گذشته، بهای میلگرد در بازار فیوچرز چین حدود ۳۱۵ یوان افت نمود که بیشترین افت هفتگی قرارداد ۱۸۰۵ می باشد. از نقطه نظر بالانس عرضه و تقاضا، تمهیدات زیست محیطی در سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت و باعث افت عرضه فولاد خواهد شد. این امر در بلند مدت فاکتوری مثبت برای حمایت از قیمتها خواهد بود. البته موجودی انبارها و تقاضای مصرف کنندگان در فصول مختلف رفتار متفاوتی خواهند داشت که می تواند بر بهای میلگرد تاثیر خود را بگذارد. عدم افزایش تقاضا مطابق با انتظار تجار پس از تعطیلات به اصلی ترین فاکتور سقوط قیمت فولاد تبدیل شده است.

پکن در سال جدید به دنبال کاهش بدهی های خود به اقتصاد می باشد و از آنجایی که فولادسازان دولتی این کشور از زمان بحران بزرگ اقتصادی جهان جزء بزرگترین بدهکاران می باشند، دولت نیاز دارد تا با سیاستهای خود بهای فولاد را در سطحی نگه دارد تا سود آوری این شرکتها حفظ شده و آنها بتوانند از پس پرداخت بدهی های خود برآیند. از این رو، انتظار می رود دولت با محدود نمودن عرضه فولاد تحت برچسب مبارزه با آلودگی هوا باعث بازگشت روند صعودی به بازار فولاد چین شود.

سیاستهای زیست محیطی اعلام شده در مناطق تانگشان، هندان و هنان نیز در راستای همین عزم دولت بوده تا با مازاد عرضه در بازار مقابله نماید. در تنها سه روز مانده به رفع محدودیت های تولید، دولت تانگشان دیروز نیز اعلام نمود که پس از ۱۵ مارس، کوره بلندهای این شهر به یکباره وارد مدار نخواهند شد و برخی هنوز در تعمیرات باقی خواهند ماند. از طرفی، دور جدید بازرسی های فنی در سراسر فولادسازی های چین از ۲۵ فوریه تا ۲۰ مارس ادامه خواهد داشت و تولیدی هایی که منطبق با استانداردهای لازم نباشند مجوز تولید دوباره را دریافت نخواهند نمود. هنوز معلوم نیست که دولت مرکزی برای دیگر مناطق چه برنامه های زیست محیطی را طی ۲۰۱۸ اعلام خواهد نمود.


میلگرد


از نقطه نظر تغییرات فصلی، بهای میلگرد همواره کمترین قیمتهای خود را به دلیل سرمای شدید طی سه ماهه منتهی به سال نو دارد. این موضوع گرچه همیشه صادق نیست اما این سیگنال را به بازار می دهد که دوره افت بهای میلگرد سپری شده است. از طرفی، برخلاف سال های گذشته، بیشتر باز موجودی انبارها امسال بر دوش تجار می باشد و موجودی انبارهای فولادسازان چندان زیاد نیست که به آنها اجازه می دهد تا فروش خود را در قیمت بالا نگه دارند. امسال، تقاضا برای میلگرد ابتدا از جنوب کشور آغاز شده و انتظار می رود در اواسط و انتهای آوریل تقاضا در شمال چین نیز آغاز شود.

از گزارش اخیر دولت مرکزی اینگونه برمی آید که موج جدید از افزایش تقاضای در کشور و کشورهای قرار گرفته در پروژه راه ابریشم در نتیجه ی تحقق این ابرپروژه در حال ورود به بازار می باشد. همچنین، برنامه های زیرساختی دولت در سال جاری برای توسعه خطوط ریلی و دریایی و جاده ای نیاز به حجم فولاد بالایی دارد که باید از داخل کشور تامین شود. از این رو، انتظار می رود که ریزش اخیر بازار فولاد بیشتر جنبه روانی داشته باشد و با اصلاح ساختار عرضه بازار داخلی چین به شرایط خوب قبل بازگردد.

منبع:پلنر

0
دسته بندی : ، ،
برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)