37741350-55 031

میلگرد در سراشیبی قیمت

میلگرد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۱۲ ۲ تیر ۰۱

بهای میلگرد در بازار آزاد تهران، برخلاف اغلب پیش‌بینی‌‌‌ها کاهشی شد و روز چهارشنبه (اول تیرماه) مجددا به کانال ۱۷‌هزار تومانی عقب‌‌‌‌نشینی کرد. پیش‌بینی‌‌‌های اخیر از بازار فولاد از احتمال رونق بازار میلگرد و ۲۰‌هزار تومانی‌شدن نرخ آن خبر می‌‌‌داد؛اما جنب‌وجوش بازار به دلیل عواملی همچون عزم عوامل بازارساز برای کنترل قیمت، نبود تقاضای مصرفی در بازار و انباشت محصول در انبار تجار موجب رکود این بازار و در نتیجه عقبگرد قیمتی آن شد.

در عین حال، سقوط نرخ فولاد در بازارهای جهانی و همچنین کاهش نرخ فولاد صادراتی ایران و به تبع آن کاهش قیمت داخلی این محصول همچنان ادامه دارد و این موضوع نیز از افت نرخ شمش و محصولات فولادی در بازار داخل حمایت می‌کند.

معامله شمش فولاد با میانگین نرخ ۱۳‌هزار و ۱۵۰تومان در روز سه‌‌‌شنبه ۳۱خرداد، از عقبگرد قیمت مقاطع طویل فولادی در روز چهارشنبه اول تیرماه حمایت کرد و باعث شد نرخ میلگرد در این روز، کانال قیمتی ۱۸‌هزار تومانی را از دست بدهد و به کانال ۱۷‌هزار تومانی سقوط کند؛ به‌‌‌نحوی که هر کیلوگرم میلگرد سایز۱۶ در بازار آزاد تهران با نرخ ۱۷‌هزار و ۷۵۰تومان به فروش رفت. البته برخی فعالان بازار آزاد مقاطع طویل فولادی می‌‌‌گویند در این نرخ نیز خبری از مشتری در بازار آزاد تهران نبوده و همین موضوع باعث شده است تا برخی تجار برای فروش محصول خود چاره‌‌‌ای جز ارائه تخفیف و زیرفروشی نداشته باشند.

بررسی روند معاملات میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالای ایران نیز مهر تاییدی بر رکود این بازار است. روز گذشته در رینگ بورس‌کالا ۲۰۰‌هزار تن میلگرد عرضه شد که از این میزان فقط ۱۰‌درصد با قیمت ۱۸‌هزار تومان معامله شد. با توجه به اختلاف قیمتی این کالا و شمش معامله‌شده در بازار، خریدهای روز گذشته فاقد توجیه منطقی بود و برخی فعالان بازار آن را غیرواقعی عنوان کردند. در این شرایط، با توجه به کاهش قیمت جهانی محصولات فلزی و مواد اولیه این زنجیره، احتمال افزایش قیمت میلگرد و رونق آن در تیرماه از نظر فعالان صنعتی حتی با وجود قطعی برق بسیار محدود است./دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)