35060 - 031

نرخ ارز عامل اصلی تعیین قیمت فولاد است

نرخ ارز عامل اصلی تعیین قیمت فولاد است
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۳۶ ۷ اسفند ۹۶


روند افزایشی قیمت دلار در حالی طی هفته های اخیر روندی افزایشی به خود گرفت که افزایش بهای ارز قیمت فولاد را در بازار افزایش داده است.


در همین رابطه سیدرضا شهرستانی عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هم با بیان این که اختلاف میان قیمت داخلی و صادراتی زیاد است، از آغاز روند گرانی فولاد خبر داد و تصریح کرد: افزایش بهای ارز قیمت فولاد را در بازار افزایش داده است.

فولاد مانند طلا ابعاد جهانی دارد

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت: بهای فولاد تابعی از نرخ جهانی است. در حقیقت نرخ این فلز مانند نرخ طلا ابعاد جهانی دارد، از این رو نرخ داخلی آن همراه با نرخ های جهانی تغییر می کند. البته تفاوت هایی با هم دارند و تفاوت نرخ فولاد با نرخ طلا بیش تر از آن جا ناشی می شود که طلا با حجم کمتر و ارزش بالاتری نسبت به فولاد خرید و فروش می شود؛ بنابراین به طور معمول در کل جهان از نرخ ثابتی برخوردار است.

تاثیرگذاری افزایش نرخ ارز بر بازار فولاد

شهرستانی در ادامه افزود: فولاد نیازمند هزینه هایی مانند حمل ونقل است که این موضوع می تواند بر روند نرخ گذاری جهانی و واردات و صادرات آن تاثیرگذار باشد. او با اشاره به تاثیرگذاری افزایش نرخ ارز بر بازار فولاد، بیان کرد: اگر سایر عوامل تاثیرگذار بر نرخ فولاد مانند نرخ مواد اولیه و تعرفه ها ثابت باقی بماند و فقط نرخ ارز افزایش پیدا کند، این موضوع نیز به نوبه خود می تواند سبب بالا و پایین شدن نرخ فولاد گردد.

با وجود رکود در صنعت ساختمان، همزمان با رشد قیمت ارز در هفته های گذشته، بهای انواع مقاطع فولادی صعودی شده است و هم اکنون هر شاخه تیرآهن نمره ۱۲ که اوایل دی ۳۷۵ هزار تومان قیمت داشت، ۳۹۴ هزار تومان خرید و فروش می شود. بهای هر شاخه تیرآهن نمره ۱۶ هم از حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۵۲۲ هزار تومان افزایش یافته است. این گزارش حاکی از آن است که قیمت میلگرد هم در روزهای اخیر صعودی شده و حدود ۳ درصد افزایش یافته است و هم این که هر کیلو میلگرد نمره ۱۰ در بازار تهران حدود ۲۳۳۰ تومان قیمت دارد. این رقم ماه پیش ۲۲۰۰ تومان بود.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)