37741350-55 031

نقش روسیه در صعود قیمت فولاد ضدزنگ تولید ژاپن

فولاد ضدزنگ
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۵۴ ۲۲ فروردین ۰۱

حمله روسیه به اوکراین زمینه صعود قیمتی فولادهای ضدزنگ در بازارهای جهانی را رقم زده است؛ در این شرایط شرکت نیپون‌استیل ژاپن از افزایش ۱۸ تا ۵۰درصدی بهای ورق فولادی ضدزنگ تولیدی این شرکت برای ماه آوریل خبر داده است.


این شرکت افزایش نرخ مواد اولیه، از جمله رشد نرخ نیکل و کبالت و همچنین رشد بهای شمش فولاد را از مهم‌ترین دلایل افزایش قیمت محصولات تولیدی خود عنوان کرده است. در عین حال افزایش بهای انرژی بر سایر هزینه‌‌‌های تولید این شرکت از جمله نرخ حمل‌‌‌ونقل افزوده و از بالا ماندن قیمت‌ها حمایت می‌کند.

شرکت ژاپنی نیپون استیل نرخ ورق‏‏‌های فولادی ضدزنگ خود را ۱۸ تا ۵۰ درصد افزایش داد.

به گزارش اکوایران، قیمت فولاد ضدزنگ متاثر از رشد نرخ مواد آلیاژی مصرفی در این فولادها و افزایش بهای فولاد خام رو به افزایش گذاشته است. در این شرایط شرکت ژاپنی نیپون استیل(NSSC) که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع فولاد ضدزنگ در آسیا تلقی می‌شود، نرخ فروش انواع گرید ورق فولاد ضدزنگ خود را برای قراردادهای ماه آوریل با افزایش نرخ اعلام کرد؛ به این ترتیب بهای هر تن ورق فولاد زنگ‌نزن آستنیتی این شرکت برابر ۶۵‌هزار ین و نرخ هر تن ورق ضدزنگ فریتی برابر ۱۵‌هزار ین اعلام شد. این در حالی بود که بهای هر یک از این محصولات در ماه گذشته به ترتیب برابر ۵۵‌هزار ین و ۱۰‌هزار ین بود. این شرکت افزایش بهای مواد اولیه در بازارهای جهانی و رشد نرخ انرژی را مهم‌ترین دلیل رشد قیمتی اعلام کرده است.

صعود نرخ عناصر آلیاژی فولادهای ضدزنگ

نیکل و کرم جزو عناصر آلیاژی مصرفی در تولید فولادهای ضدزنگ هستند. با شروع جنگ روسیه و اوکراین نیکل صعودی بی‌‌‌سابقه را در بازارهای جهانی تجربه کرد. با وجود اعمال محدودیت قیمتی بر معاملات نیکل در بورس فلزات لندن، این فلز از ابتدای سال‌جاری میلادی تا روز جمعه هشتم آوریل با افزایش ۵/ ۶۱درصدی قیمتی روبه‌رو شده است. کبالت نیز در این بازه زمانی رشد ۳۶درصدی داشته است. روسیه از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل در دنیاست. با حمله روسیه به اوکراین و وضع تحریم علیه روسیه از سوی دولت‌‌‌های غربی نرخ این فلز فراتر از سایر کامودیتی‌‌‌ها رشد کرد و این موضوع زمینه افزایش قیمت فولادهای ضدزنگ را در بازارهای جهانی فراهم کرد.

حمایت افزایش هزینه تولید از حفظ سطوح بالای قیمتی

افزایش هزینه تولید تنها به رشد عناصر آلیاژی منوط نمی‌شود. ظرف هفته‌‌‌های اخیر بهای زغال‌‌‌سنگ کک‌‌‌شو و حرارتی و همچنین نرخ سنگ‌‌‌آهن نیز در بازارهای جهانی روندی افزایشی داشته و این موضوع با افزایش هزینه تولید فولاد به رشد هزینه تولید فولادهای آلیاژی شرکت نیپون ژاپن کمک کرده است. این شرکت در گزارش‌‌‌های خود عنوان می‌کند که علاوه بر نرخ تولید، هزینه لجستیک و بسته‌‌‌بندی نیز در این بازه زمانی رشد محسوسی داشته و در چنین شرایطی این شرکت چاره‌‌‌ای جز انتقال این افزایش هزینه به مصرف‌کننده ندارد.دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)