35060 - 031

نقش غیرقابل انکار بورس کالا در توسعه بازار فولاد

نقش غیرقابل انکار بورس کالا در توسعه بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۵۶ ۲۲ مهر ۹۷


یک کارشناس بازار فولاد گفت: بازار فولاد، نارسایی‌های بازار سنتی، عدم شفافیت در کشف قیمت و عرضه و تقاضا و نبود تضمین‎ لازم برای معامله‎گران درخصوص تحویل کالا‌ها و پرداخت هزینه آن، از مهم‌ترین‌ دلایل راه‌اندازی بورس کالا در کشور بوده است.


اسدالله فرشاد درخصوص شرایط بازار زنجیره فولاد پس از تاسیس بورس بیان کرد: ١١ سال از تاسیس بورس کالا می‌گذرد و بازار‌های کالایی به خصوص در حوزه آهن و فولاد شرایط بسیار متفاوتی را با دوران قبل از وجود بورس تجربه می‌کنند.وی در ادامه افزود: از اصلی‌ترین اتفاقاتی که می‌توان به آن اشاره کرد، بحث قیمت محصولات است، به‌طوری‌که در گذشته نبض قیمت‌ها در اختیار واسطه‌ها بود، اما با راه‌اندازی بورس، قیمت کالا‌ها واقعی شد و سود اصلی به جیب تولیدکننده و مصرف‌کننده رفت.به گفته این کارشناس بازار فولاد، نارسایی‌های بازار سنتی، عدم شفافیت در کشف قیمت و عرضه و تقاضا و نبود تضمین‎ لازم برای معامله‎گران درخصوص تحویل کالا‌ها و پرداخت هزینه آن، از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی بورس کالا در کشور بوده است.

فرشاد تصریح کرد: در این سال‌ها حضور در بورس به‌عنوان متعادل‌کننده بازار به لحاظ عرضه و تقاضا و کشف مناسب قیمت نقش تعیین‌کننده و سرنوشت‌سازی در تنظیم بازار داشته است. از نظر ما بورس کالا یک راه‌حل شفاف و روشن برای کشف قیمت هاست و اهمیت وجود چنین بازاری به‌عنوان ساز و کاری که تاثیرات مثبت خود را در همه مقاطع از جمله شرایط متعادل و بحرانی گذاشته، تردید ناپذیر است.

وی با بیان اینکه یکی از مزایای بورس، شفافیت و قابل رصد بودن معامله در این بازار است، اظهار کرد: این شفافیت باعث شده است تا امکان نظارت نهاد‌های نظارتی و تنظیم‌گر وجود داشته باشد.این کارشناس بازار فولاد درخصوص حمایت بورس کالا از تولید داخلی تصریح کرد: حمایت از تولید در فضای غیرشفاف امکان‌پذیر نیست و از طریق بورس می‌توان توازن میان عرضه و تقاضا و حمایت از تولید را مهیا کرد و این امر هم برای صنایع بالادستی و هم پایین‌دستی قابل اجرا است.

بورس علاوه بر نقشی که در تنظیم بازار دارد، می‌تواند با در اختیار داشتن ابزار‌های نوین، در راستای تامین مالی شرکت‌ها نیز گام بردارد تا به حمایت از تولید و کالای ایرانی نزدیک‌تر شود.فرشاد در انتها خاطر‌نشان کرد: البته استفاده از این ابزار‌ها نیازمند آشنایی بیشتر صنایع است و باید در این راستا فرهنگسازی لازم انجام شود تا تعداد فعالان اقتصادی این بازار بیشتر شود. از سوی دیگر، محصول با کیفیت در بورس کالا عرضه می‌شود و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به این بازار، انواع محصولات با کیفیت را با قیمت کشف‌شده، خریداری کنند.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)