35060 - 031

هدیه ترامپ به صنعت فولاد ایران

هدیه ترامپ به صنعت فولاد ایران
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۰۱ ۱۷ اسفند ۹۶


این روزها تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد به امریکا و آثار مخرب آن بر صنعت فولاد جهان به بحث داغ محافل اقتصادی تبدیل شده است.


این روزها تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد به امریکا و آثار مخرب آن بر صنعت فولاد جهان به بحث داغ محافل اقتصادی تبدیل شده است. با این حال، از آنجا که در هر تهدیدی فرصت هایی نهفته است، پلنر در این نوشتار به تحلیل آثار مثبت وضع چنین تعرفه هایی بر صنعت فولاد ایران پرداخته است.

تصمیم واشنگتن در صورت اجرایی شدن باعث رشد میزان بهره برداری از ظرفیت فولادسازان امریکایی و نیاز بیشتر به قراضه شده و در نتیجه محدود شدن عرضه قراضه از سوی بزرگترین صادرکننده آهن قراضه در دنیا خواهد شد. در حال حاضر حدود ۸۷ درصد کل فولاد خام کشور در کوره های قوس الکتریکی و کوره های القایی تولید می شود. ایران، بر خلاف فولادسازان ترکیه و جنوب شرق آسیا به تامین قراضه از طریق واردات وابسته نبوده و قراضه مورد نیاز خود را از داخل کشور تهیه می نماید.

از سوی دیگر، ایران به عنوان بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در جهان، این امکان را دارد تا با قیمت های مناسب تری از سایر کشورهای جهان آهن اسفنجی را جایگزین قراضه نماید. از این رو، مزیت تامین مواد اولیه با قیمت پایین تر باعث خواهد شد تا قدرت رقابتی و سودآوری فولادسازان ایرانی نسبت به رقبای خارجی افزایش یابد. این مسئله می تواند آثار مثبتی را بر افزایش سودآوری فولادسازان کشور به همراه داشته باشد.

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)