35060 - 031

هر کیلو آهن امسال ۶۰۰تومان گران شد/ توقف خرید و فروش در بازار

هر کیلو آهن امسال ۶۰۰تومان گران شد/ توقف خرید و فروش در بازار
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۲۴ ۱۸ اردیبهشت ۹۷


رییس اتحادیه آهن فروشان از افزایش صادرات آهن آلات در سال جاری خبر داد و عنوان کرد: سال قبل مجموعا حدود ۹ میلیون تن آهن آلات از کشور صادر شد که پیش بینی می شود امسال تا سطح ۱۲ میلیون تن افزایش یابد.


محمد آزاد با تاکید بر این که افزایش قیمت آهن آلات در سال گذشته ناشی از جهش نرخ دلار نبوده است اظهار کرد: با توجه به تنزل قیمت آهن آلات در سال ۹۵ و همچنین کاهش قیمت کالا در فروردین سال ۹۶، در ماه های اردیبهشت، خرداد و تیر به دلیل بالا رفتن قیمت های جهانی، شاهد افزایش قیمت آهن آلات تا حدود ۷۰ درصد بودیم.

او به ثبات قیمت های جهانی آهن آلات در سال جاری اشاره کرد و گفت: از فروردین امسال به دلیل افزایش نرخ ارز و پایین آمدن ارزش پول ملی، قیمت آهن آلات در هر کیلو ۶۰۰ تومان گران شده است. رییس اتحادیه آهن فروشان ادامه داد: حتی بعد از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت، آن مبلغی که به آهن آلات اضافه شده بود تعدیل نشد. آزاد به نگرانی آهن فروشان از نوسانات بازار ارز اشاره کرد و گفت: خرید و فروش داخلی تا حدی متوقف شده و مردم فقط به اندازه نیاز ضروری آهن الات می خرند اما آهن فروشان به دلیل پر بودن موجودی انبارها و همچنین نگرانی از نوسانات ارز آهن نمی خرند.

او درباره وضعیت صادرات آهن تصریح کرد: بر خلاف رکود بازار داخلی، صادرات در وضعیت خوبی قرار دارد چرا که در مقابل صادرات ارزهای خارجی دریافت می شود و مجموعا حدود ۹ میلیون تن آهن آلات از کشور صادر شده که امسال پیش بینی می شود تا سطح ۱۲ میلیون تن افزایش یابد. آزاد ادامه داد: کشورهای همسایه اولین مقصد ما برای صادرات است اما به کشورهایی همچون اندونزی، تایلند و بعضی کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته ایم.

رییس اتحادیه آهن فروشان با اشاره به این که ۹۵ درصد محصولات و مواد اولیه تولیدات داخلی است یادآور شد: فقط ۵ درصد نیاز به واردات برخی از اقلام مانند الکترود گرافیکی داریم که این تا حدودی باعث افزایش قیمت می شود. او در پاسخ به این سوال که آیا در نوسانات قیمت بازار آهن دست های پشت پرده ای دخیل هستند یا خیر؟ اظهار کرد: هیچ عواملی در افزایش قیمت دخیل نبوده مگر تفاوت قیمت های جهانی که در ابتدای سال ۹۵ حدود ۴۵۰ دلار بود و در اواخر سال به ۳۱۰ دلار کاهش یافت و مجددا از فروردین تا مرداد ماه سال گذشته به ۵۰۰ دلار رسید.

رییس اتحادیه آهن فروشان با تاکید بر این که بازار آهن به دنبال سود عادله و منصفانه است گفت: قیمت های داخلی ما با قیمت های جهانی همسویی داشته و در نوسانات قیمت، بازار آهن بیشترین مقاومت را انجام می دهد. آزاد در پایان با تاکید بر این که تداوم افزایش قیمت دلار آینده بازار آهن را با ابهام مواجه کرده است، تصریح کرد: نگرانی ما از عدم ثبات ارزش پول ملی است؛ اگر قیمت پول ملی حفظ شود بازار به هیچ وجه روبه گرانی نمی رود حتی در این صورت شاهد کاهش قیمت هم خواهیم بود.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی : ،
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)