35060 - 031

همنوایی مجدد فولاد با دلار

همنوایی مجدد فولاد با دلار
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۴۱ ۱۰ مهر ۹۷


با توجه به انتشار اخباری مبنی بر حرکت ارزهای خانگی به سمت بازار و احتمال تحرکات بیشتر ارز در روزهای آینده، قیمت دلار طی روز گذشته مسیر نزولی را در پیش گرفت، با تکیه بر این خبر اتفاقات جدیدی نیز در حال خودنمایی در بازار فولاد است..


..که پیش‌بینی می‌شود تاثیرات بزرگ‌تری‌ را در روزهای آینده از خود به نمایش بگذارد که کاهش قیمت فولاد و مقاطع در روز گذشته یکی از علائم این موضوع است، به‌صورت دقیق‌تر نوسان قیمت ارز و سکه باعث شده است که جو روانی افزایشی در بازار فولاد که یکی از «موتورهای محرک رشد قیمت‌ها» در این بازار بود جای خود را به کاهش نرخ بدهد.

در واقع این روند به جای یک سرعت‌گیر در برابر کاهش قیمت‌ها خود به یک موتور محرک نزولی در بازار فولاد بدل شده، این در حالی است که گمانه‌زنی‌ها در بازار فولاد حکایت از آن دارد که این شرایط تازه آغاز شده است و هنوز تاثیرگذاری خودرا به‌صورت کامل بر جای نگذاشته است.در حال حاضر که «دنیای اقتصاد» در حال ثبت این گزارش است هنوز بازار فولاد وارد یک فاز نزولی عمیق نشده است، اما رشد قیمتی را که در دو هفته گذشته از سر گذرانده بود متوقف کرده و اندکی کاهش یافته است؛ این به آن معنا است که پتانسیل «افت قیمت‌ها» خیلی بیشتر از آن چیزی است که در این برهه کنونی به نظر می‌رسد.

با توجه به تجمیع شرایطی همچون: ۱-کاهش قیمت دلار ۲- سختگیری‌های صادراتی ۳-کاهش حجم صادرات به کشورهای اطراف و بازارهای منطقه‌ای ۴-افزایش حجم معاملات در بورس کالا در کنار انتظار برای رشد عرضه‌ها مخصوصا از سوی شرکت‌هایی که پیش از این، مواد اولیه خود را از بورس تهیه می‌کردند؛ پتانسیل افت قیمت جدی در این بازار ایجاد شده که البته برخی فعالان بازار به گونه متفاوتی آن را تفسیر می‌کنند، با این حال چیزی که الان بیش از همه مشهود است و تاثیرگذاری بیشتری بر آینده بازار دارد، «ضعف بنیادین تقاضای موثر»، یعنی تقاضای واقعی از سمت مصرف‌کننده نهایی است که به شدت کم است و با توجه به در پیش بودن روزهای سرد سال،‌ احتمال کاهش بیشتر تقاضا هم وجود دارد؛ این سیگنال در کنار «عدم صادرات جدی» و البته «جو روانی کاهش نرخ» روند جدیدی را با میل بیشتر به کاهش قیمت‌ها به وجود آورده که دو روز است شواهد آن در بازار دیده می‌شود.

کاهش قیمت‌ها هنوز در بازار فولاد شدت نگرفته است، با توجه به این پیش‌فرض که در برخی محموله‌ها بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان قیمت‌ها به نسبت یک ماه و نیم پیش افزایش داشته و حتی اگر همین نرخ هم بخواهد تعدیل شود به معنای یک کاهش قیمت بزرگ در بازار فولاد است.

هنوز نمی‌توان اظهار نظر قاطعی درخصوص دورنمای بازار داشت تا زمانی که حجم عرضه‌ها در بورس کالا خصوصا از سوی واحدهای نوردی که شمش خودشان را قبلا از بورس کالا تهیه کرده‌اند و همین‌طور واحدهای پروفیلی شفاف نشود. ورود عرضه‌های جدید به بورس کالا و البته باز بودن سقف رقابت برای قیمت‌ها شاید آخرین سیگنال موثر و مهم در فاز نوسان قیمت‌ها با رویکرد کاهش نرخ است.

فعالان بازار فولاد چه گفتند؟

یکی از فعالان عمده بازار فولاد درخصوص روند فعلی بازار به «دنیای اقتصاد» گفت: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از قبل در بازار فولاد شده بود، در این باره عنوان شده بود که به واسطه هر اتفاقی احتمال افزایش قیمت در بازار وجود دارد به این دلیل که انبارها خالی بود و مصرف‌کننده دسترسی به کالای مورد نیاز خود نداشت؛ نهایتا بازار فولاد در این برهه‌ افزایشی شد و تیرآهن در بازه‌ای به نزدیک ۶هزار تومان هم رسید، میلگرد هم در زمانی که به حول و حوش ۴ هزار و ۸۰۰ تا ۵ هزار تومان رسید، باز هم به این دلیل که کالا در انبار نبود و کارخانه‌ها هم نمی‌توانستند کالا را به مشتری تحویل دهند افزایش یافت و توزیع کالا دچار مشکل شد.

وی در ادامه توضیح داد: اگر بخواهیم مواردی را که در سیر قیمتی بازار فولاد و روند حیاتی این بازار تاثیرگذار شد مورد بررسی قرار دهیم باید به رشد قیمت دلار و تزریق یک جو هیجانی، مشکلات حمل و نقل که به انتقال محموله‌ها به بازار مصرف زیان وارد کرد و در نهایت نزدیک به ۱۰ روز رشد قیمت‌ها اشاره کرد که پتانسیل افت مقطعی نرخ را فراهم کرد.

این فعال بازار ادامه داد: اما عامل مهم و برجسته‌ای همچون سفته‌بازی در بازار فولاد در برهه کنونی می‌توان گفت کمرنگ شده است، چرا؟ به این دلیل که گردش کار در این بازار وجود نداشت و در این شرایط سفته‌بازان نمی‌توانند سرمایه خود را در این بازار به کار گیرند. باطل شدن مجدد عرضه میلگرد و تیرآهن در هفته گذشته در بورس کالا یا ابطال معامله کالاهایی که در بورس عرضه شد روند بازار را متوقف کرد و همین روند باعث شد افزایش قیمت در این بازار دیده نشود، در واقع این روند باعث می‌شود تنها مصرف‌کننده نهایی در بازار فولاد در پی کالا باشد و نقش واسطه‌ها کمرنگ شود، اما دلیل روند کاهشی را می‌توان از کمرنگ شدن امید سفته‌بازان به افزایش قیمت و ترس از کاهشی شدن بازار دانست که منجر به ایست بازار شد.

با بازگشت روند حمل و نقل به سیرعادی خود می‌توان منتظر واقعی شدن قیمت‌ها در بازار فولاد شد، در واقع فعالان عمده بازار فولاد هرگونه پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت این بازار را به دلیل نقص سیستم توزیع مویرگی کالا اشتباه می‌دانند.

وی گفت: به دلیل مشکلاتی که در ارتباط با حمل و نقل فولاد در بازار به دلیل اعتصابات کامیون‌داران طی هفته‌ گذشته رخ داد و در ادامه به دلیل اینکه تعاونی‌ها و یکسری از شرکت‌هایی که قبلا از بورس خرید کرده بودند به‌صورت پیش‌فروش و عرضه‌های سبدی کالا در اختیار مشتریان گذاشتند، قیمت تیرآهن در بازار ایست کرد و روند کاهشی گرفت.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)