35060 - 031

گزارش هفتگی ورق در بازار ایران

گزارش هفتگی ورق در بازار ایران
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۳۰ ۹ تیر ۹۷


قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول در انزلی روز شنبه ۳۴۸۰۰ ریال بود که تا روز پنج شنبه به ۳۶۰۰۰ ریال هر کیلو رسید علت این افزایش قیمت محدودیت عرضه این کالاست. مشخص نیست که در هفته پیش رو کاهش نرخ ارز روی این کالا بیشتر اثر خواهد گذاشت یا کمبود عرضه آن .


اگر بازار به دنبال عرضه باشد قیمت صعودی خواهد بود در غیر اینصورت روند قیمت رو به کاهش خواهد بود با توجه به روند رو به رکود بازار و پیش بینی نزولی بودن قیمت لوله و پروفیل احتمالاً روند قیمت صعودی نخواهد بود . ورق های گرم ضخامت ۲٫۵ تا ۱۵ میلیمتر محصول مبارکه روز شنبه به طور میانگین ۳۲۱۲۱ ریال قیمت داشت اما از روز یکشنبه تا سهz شنبه بازار گیج بود و معدل قیمتی قابل استنادی در دسترس نبود.

روز چهارشنبه تقریباً بازار به آرامش رسید و جسته و گریخته عده ای از تجار کالای خود را عرضه کردند علت این امر عرضه مبارکه در بورس بود که با سئوالات زیادی روبرو شد. فولاد مبارکه روز دوشنبه تختال را در قیمت ۲۳۴۰۰ ریال عرضه کرد و همان روز ورق گرم B را با ۳۸۱ ریال بیشتر عرضه کرد که بعد در میانه راه این کالا را از تابلوی بورس خارج کرد گفته میشود همان روز مبارکه مقدار ۱۳۹۵۶۴ تن را در قیمت ۲۷۰۲۰ ریال بصورت مچینگ فروخته است. روز سه شنبه مبارکه ۵۱۷۰۰ تن ورق گرم کلاس B را در قیمت پایه ۲۸۹۳۲ ریال عرضه کرد. سقف افزایش قیمت روی این کالا برداشته شده بود در نتیجه ۵۱۷۰۰ تن از این کالا با ۲۳٫۷۴ درصد افزایش به ۲۹۲۲۸ ریال فروخته شد.

آنچه که روز دوشنبه و سه شنبه در بورس کالا برای ورق گرم B اتفاق افتاد برای اکثر تجار بحث انگیز است. چگونه است که یک روز ورق گرم از عرضه خارج می شود و روز دیگر سقف افزایش قیمت برداشته می شود چرا باید فولاد مبارکه از قوانین بورس برای این کالا مستثنی شده باشد آیا این روش قابل تعمیم به شمش نیست ؟ حداقل قیمت شمش صادراتی با ارز حواله ای که از این هفته آزاد می شود ۳۷۰۰۰ ریال است پس چرا فولاد خوزستان مجبور می شود شمش خود را در قیمت پایه ۲۳۴۰۰ ریال عرضه کند. باز هم سئوال دیگر این است که چرا روز سه شنبه افزایش قیمت ورق گرم کلاس C ده درصد تعریف شده بود چگونه است که در عرض یک روز دو محصول از یک کارخانه با سیاست متفاوت در بورس عرضه می شود. در طول سه ماه گذشته ایرادهای زیادی به عملکرد بورس از طرف دست اندرکاران وارد شده است اما هر چه که جلوتر می رویم رفتار بورس بحث انگیزتر می گردد.

ورق گرم محصول اکسین روز شنبه پیشنهاد نمیشد چون همه منتظر عرضه اسلب فولاد خوزستان در بورس بودند. تقاضا برای این کالا ۱۶۸۶۰۰ هزار تن بود در حالیکه فولاد خوزستان تنها ۳۰ هزار تن آن را در قیمت ۲۵۷۴۰ ریال پایه فروخت. روز یکشنبه میانگین قیمت ورق اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر ۳۲۶۸۸ ریال بود ولی از روز دوشنبه روند صعودی گرفت تا روز چهارشنبه که به ۳۳۵۰۰ ریال رسید. مصرف ورق گرم ضخیم به نسبت سال گذشته کاهش یافته است. ظرفیت خالی کارخانه اکسین و تلاش برای بالا بردن آن می تواند به کاهش قیمت این کالا منتهی شود. شنیده شده است که فولاد خوزستان برای خریدهای منظم هر ماهه اسلب در تناژهای ۳۰ هزار تن به بالا امتیاز خاصی برای پرداخت وجه اسلب می دهد اگر این خبرها صحیح باشد قیمت ورق گرم اکسین بالا نخواهد رفت. روز سه شنبه یک منبع ورق گرم کاویان را پیشنهاد میداد ولی به علت آنکه قیمت آن بالاتر از نرخ اکسین بود خریدارها تمایلی نشان ندادند.

ورق سرد

ورق سرد روند رو به افزایشی داشت تقریباً همه سایزها این تجربه را نشان دادند. محصولات وارداتی به تدریج در بازار کمتر عرضه می شود و بازار در اختیار مبارکه است. میانگین قیمت ضخامت ۰٫۵۰ تا ۲ میلیمتر روز یکشنبه ۴۰۳۵۶ ریال بود و با محدودیت عرضه محصولات سی آی اس میانگین قیمت روز چهارشنبه به ۴۲۷۰۰ ریال رسید این در حالی بود که اکثر دست اندرکاران باور دارند در هفته پیش رو قیمت کاهش می یابد چون بسیاری از بنکدارها با این افزایش قیمت از بازار خارج شدند .

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه روند صعودی داشت و میانگین آن از ۴۴۲۸۶ ریال برای ضخامت های ۰٫۴۰ تا ۲ میلیمتر به ۴۵۴۶۶ ریال روز چهارشنبه رسید. علت این امر افزایش قیمت ورق سرد بود که باعث محدودیت عرضه بعضی از ضخامت های این ورق گردید. عملاً از روز دوشنبه بعضی از فروشنده ها دست از عرضه کشیدند و همین امر به افزایش قیمت منتهی شد . سیاست دولت کنترل قیمت و جمع آوری نقدینگی با عرضه وسیع کالا اعم از فولاد ، اتومبیل ، اوراق سکه و و و می باشد شنیده شده سرکشی به انبارها توسط تعزیرات شروع شده و بعضاً تراکنش های پولی درشت هم در حال بررسی است این سیاست ها باعث ایجاد رکود می گردد که در طول ۴۰ سال گذشته بارها تجربه شده است بخصوص در سال اول ریاست جمهوری آقای روحانی. فارغ از این سیاست ، روند قیمت در سه ماهه گذشته برای انواع فولادها اعم از شمش یا مقاطع یا ورق به پیک خود رسیده بود به همین دلیل انتظار برگشت قیمت ها در بازار وجود داشت. این سیاست جدید دولت شتاب برگشت را سرعت می دهد شاید دو هفته لازم باشد تا قیمت بعضی اقلام مثل شمش یا ورق سرد به ثبات برسد.

منبع:ایفنا

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)