35060 - 031

پیامدهای تصمیم ترامپ برای صنعت فولاد ایران

پیامدهای تصمیم ترامپ برای صنعت فولاد ایران
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۱۲ ۱۳ اسفند ۹۶

ایران به لحاظ دسترسی به آب‌های آزاد دارای مزیت است، ولی این مزیت می‌تواند به ضرر کشور هم بشود. به عنوان مثال با وضع تعرفه بر واردات محصولات فولادی از سوی آمریکا، امکان این که بارهای سرگردان به ایران ما وارد شوند نیز وجود دارد. لذا در چنین شرایطی نباید به هیچ عنوان سپر تعرفه‌ای خود را حذف یا کم کنیم.


دکتر محمود اسلامیان، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به تصمیم اخیر دولت آمریکا برای افزایش ۲۵ درصدی واردات فولاد به این کشور گفت: در صورت اجرایی شدن این تصمیم، خطر هجوم واردات فولاد کشور را تهدید می کند، زیرا کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا به دنبال بازارهای دیگری می روند و ایران هدف مناسبی برای آنهاست چون تعرفه حداقلی دارد!

دکتر اسلامیان ادامه داد: در شرایطی که قیمت محصولات فولادی در داخل کشور به طور میانگین ۱۵ درصد کمتر از نرخ های جهانی است و خطر بالقوه واردات هم فولاد کشور را تهدید می کند، مطرح شدن بحث کاهش تعرفه فولاد نه تنها به صنایع پایین دستی کمکی نمی کند بلکه موجب ارسال سیگنال منفی به سرمایه گذاران صنعت فولاد کشور می شود.

رئیس انجمن فولاد با تاکید بر لزوم حفظ تعرفه فعلی فولاد کشور خاطر نشان کرد: آمریکا به عنوان سردمدار اقتصاد آزاد جهان، افزایش تعرفه های فولاد را در حالی در دستور کار قرار داده که قیمت محصولات فولادی در داخل این کشور حداقل ۵۰ درصد از قیمت های جهانی بالاتر است! در نتیجه از دولت انتظار می رود با تدبیر بیشتری تصمیم گیری کرده و تعرفه فولاد را در شرایط حداقلی فعلی حفظ کند.

منبع:چیلان

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)