37741350-55 031

چشم‌انداز مبادلات تجاری ایران و ویتنام

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۲۹ ۱۸ دی ۹۸

تسهیل صدور روادید برای تجار ایرانی از سوی سفارت ویتنام در تهران و زمینه‌سازی برای امضای توافق‌نامه تجارت ترجیحی و رسیدن به سطح مناسبات تا مرز ۲ میلیارد دلار محور مذاکرات فعالان بخش‌خصوصی ایران و ویتنام در همایش تجاری دوجانبه در اتاق بازرگانی ایران بود. در این همایش، بر لزوم توسعه سرمایه‌گذاری‌های مشترک میان دو کشور برای با ثبات‌سازی همکاری‌های اقتصادی نیز تاکید شد.


به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، همایش تجاری ایران و ویتنام با حضور محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران، «له کووک داون»، معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام، «نگوین مان هی ین»، سفیر ویتنام در تهران و سید مصطفی موسوی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ویتنام برگزار شد. افزایش مبادلات تجاری دو کشور تا سقف ۲ میلیارد دلار از مهم‌ترین موضوعاتی بود که معاون امور بین‌الملل اتاق ایران و معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام خواستار تحقق آن شدند. معاون امور بین‌الملل اتاق ایران ضمن خوشامدگویی به هیات تجاری ویتنام به سفر روسای‌جمهوری دو کشور به ایران و ویتنام در سال ۲۰۱۷ اشاره کرد و گفت: در آن سال مقامات سیاسی دو کشور برای حجم مبادلات تجاری افزایش حجم دو میلیارد دلاری را پیش‌بینی کرده بودند. همچنین رئیس اتاق ایران در سفری که به ویتنام داشتند به جایگاه این کشور در سیاست نگاه به شرق ایران تاکید داشتند. محمدرضا کرباسی با تاکید بر این نکته که افزایش روابط اقتصادی و حجم مبادلات تجاری در کنار روابط خوب سیاسی، خواسته مقام‌های دولتی ایران و ویتنام است، افزود: ویتنام با عضویت در آسه‌آن و ایران با عضویت در اکو و همچنین عضویت هر دو کشور در موافقت‌نامه اقتصادی اتحادیه اوراسیا می‌توانند در ورود یکدیگر به بازارهای موردنظر اثرگذار باشند؛ ضمن اینکه با امضای توافق‌نامه با اوراسیا، ظرفیت‌ها و فرصت‌های خوبی برای توسعه روابط میان ایران و ویتنام فراهم است. معاون امور بین‌الملل اتاق ایران اعلام کرد: حجم روابط تجاری میان ایران و ویتنام در سال ۲۰۱۸ با ۳۰ درصد کاهش همراه بوده که لازم است راه‌های جدید همکاری میان دو کشور را یافته و تسهیلات لازم برای توسعه تجارت با ایران را به تجار ویتنامی ارائه دهیم. در سال ۲۰۱۷ حجم صادرات ایران از ویتنام ۳۶۴ میلیون دلار و حجم واردات ۱۸۶ میلیون دلار بوده که در سال ۲۰۱۸ دچار نوسان شدیدی شد. او تهاتر کالا را ابزار موثری برای افزایش حجم روابط تجاری ایران و ویتنام عنوان کرد و گفت: تجار دو کشور به اطلاعات تجاری و اقتصادی و قوانین مربوطه دسترسی ندارند که لازم است میان اتاق‌های بازرگانی دو کشور تبادل اطلاعات انجام شود.

بعد از آن لو کووک دوان، معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام از لزوم توسعه همکاری اقتصادی میان ایران و ویتنام گفت.

او هم با اشاره به سفر روسای‌جمهوری دو کشور به ایران و ویتنام گفت: در سطح بالا اراده سیاسی لازم برای گسترش همکاری‌ها وجود دارد و باید در عمل موانع موجود برطرف شود تا حجم همکاری تجاری دو کشور به هدف مشخص شده یعنی ۲ میلیارد دلار برسد. معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام به ظرفیت بازارهای خاورمیانه اشاره کرد و گفت: حتما بازارهای خاورمیانه برای ویتنام جذابیت خاصی دارد؛ ویتنام هم مرز مشترکی با چین دارد که می‌تواند ورود کالای ایرانی را به بازارهای چین و کشورهای عضو آسه‌آن فراهم کند. او معتقد است که با اقدام مشترک می‌توان شاهد رونق بیشتر تجارت میان ایران و ویتنام بود و همکاری ایران و ویتنام می‌تواند در گسترش روابط دو منطقه شرق و خاورمیانه اثرگذار باشد. معاون وزیر کشاورزی و توسعه روستایی ویتنام همچنین به سرمایه‌گذاری مشترک میان دو کشور اشاره کرد: سرمایه‌گذاری مشترک می‌تواند در نهایت ما را به ثبات در زمینه همکاری اقتصادی برساند و برای هر دو کشور این مساله اهمیت بالایی دارد.

بعد از آن سیدمصطفی موسوی، رئیس اتاق مشترک ایران و ویتنام از لزوم همکاری اقتصادی بین دو کشور گفت. به گفته موسوی مهم‌ترین اقلام صادراتی ویتنام به ایران قطعات الکترونیکی، کفش، پوشاک، چرم و قهوه است و واردات آنها از ایران قیر، نفت، انواع مغز، انواع ماهی و کوسه‌ها، انواع میگو و کائوچو و… است. او همچنین از اهداف اتاق مشترک ایران و ویتنام گفت: بررسی تسهیل روند تجاری بخش‌خصوصی دو کشور، ایجاد شرایط مناسب برای حضور شرکت‌های صادراتی ایران در نمایشگاه‌های ویتنام، ایجاد بانک اطلاعاتی ویژه دو کشور به جهت تسهیل مراودات تجاری، اعزام و پذیرش هیات تجاری دو کشور، بررسی مشکلات حقوقی شرکت‌های ایرانی حاضر در ویتنام، تسهیل ارائه روادید به تجار ایرانی، توجه به زمینه‌های گردشگری میان دو کشور، پرواز دو یا تک مسیره میان دو کشور و در نهایت سرمایه‌گذاری مشترک ایران و ویتنام از اهدافی است که اتاق مشترک ایران و ویتنام به‌دنبال آن است.

دنیای‌اقتصاد

0
دسته بندی : ،
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)