35060 - 031

چشم انداز صنعت فولاد در تحولات برجامی

بازار جهانی فولاد در نوسان تجاری
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۴۳ ۲۴ اردیبهشت ۹۷


پس از صحبت ها و گمانه زنی های فراوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که این کشور از توافقنامه هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج می شود. این تصمیم رئیس جمهور آمریکا از همان ابتدا موجب واکنش منفی سران کشورهای اروپایی شد.


پس از صحبت ها و گمانه زنی های فراوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که این کشور از توافقنامه هسته ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج می شود. این تصمیم رئیس جمهور آمریکا از همان ابتدا موجب واکنش منفی سران کشورهای اروپایی شد. با این حال طی روزهای گذشته درباره اثرات این تصمیم در بخش های مختلف اقتصادی کشور تحلیل ها و گزارش هایی منتشر شده است. صنعت فولاد ایران، یکی از صنایعی است که طی سال های گذشته پیشرفت های خوبی داشته و در بازارهای جهانی حضور پیدا کرده است. تاثیرات تصمیم آمریکا برای خروج این کشور از برجام بر صادرات فولاد ایران و سایر حوزه های بازار فولاد را در ادامه این گزارش می خوانید.

صنعت فولاد ایران سال ها درگیر تحریم ها نه تنها از سوی آمریکا بلکه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و در طی این سال ها نشان داده که توانسته حتی با وجود محدودیت ها، حضور خوبی در بازارهای بین المللی داشته باشد. البته قابل انکار نیست که وجود تحریم ها کار را برای صادرکنندگان فولاد ایران مشکل ساخته بود و بسیاری از آنها از روش های غیرمعمول برای ارسال محموله ها و دریافت وجه فروش خود استفاده می کردند. با این حال در طی دو سال گذشته و همزمان با اجرایی شدن برجام و با بهبود روابط بانکی و تجاری ایران با سایر کشورها، صادرات فولاد ایران سرعت بیشتری به خود گرفته بود.

سخت تر شدن احتمالی معاملات فولاد

آن طور که رسانه های بین المللی گزارش داده اند، آمریکا به شکل رسمی از ششم آگوست امسال تحریم های جدید خود علیه ایران در زمینه تجارت با دلار، طلا و دیگر فلزات گران بها و نیز خرید و فروش گرافیت، زغالسنگ، آلومینیوم و فولاد را به اجرا درخواهد آورد. همچنین، معاملات بزرگ خارج از کشور با ریال نیز محدود خواهند شد که تجارت فولاد را مشکل خواهد ساخت. صنعت خودروسازی ایران که از جمله صنایع پایین دستی فولاد است نیز تحت تاثیر تحریم های آتی قرار خواهد گرفت.

همچنین براساس گزارش ها چهارم نوامبر ۲۰۱۸ زمان شروع تحریم های ایالات متحده در بخش کشتیرانی، کشتی سازی و ارسال محموله ها و همچنین صادرات نفت، مهمترین منبع درآمد کشور خواهد بود. با این وجود، با نگاهی به شکاف ایجاد شده میان آمریکا و متحدانش در اروپا، هنوز آثار تحریم های احتمالی آمریکا در دوره های سه و شش ماهه آتی به وضوح قابل پیش بینی نیست. فولادسازان کشور که تجربه چنین شرایطی را در دوره قبلی دارند نسبت به آینده صادرات ایران خوش بین هستند.

بهره برخی صادرکنندگان در کوتاه مدت

اگرچه، سخت تر شدن ارسال محموله ها و مراسلات مالی و مسائل بیمه ای قابل انکار نیست و انتظار می رود صادرات فولاد کشور تا حدودی تعدیل شود. در این میان، صادرکنندگان فولاد خصوصا مقاطع میانی بیشترین بهره را از شرایط آتی خواهند برد. در چند روزی که از تصمیم ترامپ گذشته، بهای بیلت افزایش یافته و خریداران سطوح ۵۲۰ دلار/تن فوب را پذیرفته اند. فروشندگان اما در پی دستیابی به ۵۲۵ دلار/تن فوب است و به نظر می رسد که با توجه به ریسک خرید از ایران این سطوح مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. البته نباید از سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت همچون تاثیرات بند ۲۳۲ آمریکا و تمهیدات حمایتی در دست اقدام بازارهای بزرگی مانند اروپا و ترکیه نیز چشم پوشید که می تواند تاثیرات مخربی بر روند افزایش قیمت فولاد داشته باشد.

با وجود محدودیت ها، بعید به نظر می رسد که صادرات فولاد کشور کاملا متوقف شود. در شرایط حساس فعلی، دولت باید با تمهیدات خود به دشمن اجازه قطع حضور نام فولاد ایران در بازارهای جهانی را نداده و شرایطی را برای صادرکنندگان بزرگ و کوچک به وجود آورد که بخشی از مصائب پیش رو را جبران کند. صادرات فولاد ایران، صادراتی غیرنفتی با ۲۵ درصد ارزآوری کل صادرات نفتی کشور بوده و از دست رفتن آن نه تنها نیاز هزینه های زیادی را برای بازیابی مجدد در بر دارد، بلکه ممکن است بازار داخلی فولاد کشور را نیز با رکود بی سابقه ای توام سازد.

دیپلماسی فعال با اروپایی ها برای جلوگیری از اثرات منفی

در همین خصوص بهادر احرامیان، کارشناس صنعت فولاد درخصوص تصمیم ترامپ در سال گذشته برای اعمال برخی محدودیت ها در بازار جهانی فولاد که پیش از این موجب بروز نشانه هایی ا جنگ تجاری میان کشورها شده بود، گفت: اعمال تعرفه روی فولاد اروپا و خصوصا چین باعث خواهد شد که تولید کنندگان فولاد آمریکا با یک جهش خیره کننده ای تولیدات خود را افزایش دهند و بازار مصرف داخلی را به طور کامل در اختیار خود بگیرند. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درخصوص تاثیر تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران و تاثیر این تصمیم بر صنعت و صادرات فولاد ایران، ادامه داد: این اتفاق می تواند یک فرصت خوب و هم می تواند یک تهدید برای ما باشد.

اگر موقعیت های ایجاد شده در بازارهای اروپا و سایر کشورها برای محصولات فولاد ایران از بین نرود، این یک موقعیت خوب خواهد بود. این کارشناس صنعت فولاد با اشاره به احتمال بروز مشکلاتی در زمینه صادرات محصولات فولادی ایران در آینده ادامه داد: از طرف دیگر این خطر وجود دارد اعمال تحریم ها و محدودیت های جدید از سوی آمریکا بتواند روی موضوع نقل و انتقالات بانکی تاثیرگذار باشد و از این طریق مشکلات زیادی را برای صادرات محصولات فولادی کشورمان ایجاد کند. احرامیان در پایان با اشاره به اینکه به نظر می رسد در حال حاضر بهترین کاری که ما می توانیم به لحاظ دیپلماسی اقتصادی انجام دهیم این است که رابطه خود را با اتحادیه اروپا گسترش دهیم، عنوان کرد: باید با دیپلماسی فعال از کشورهای اروپایی تضمین بگیریم که حاضر به ترک ایران نخواهند بود و روسای کشورهای اروپایی را مجاب کنیم که تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرند و در آینده نقل و انتقالات بانکی بین اروپا و ایران انجام نشود.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)