37741350-55 031

چین برای نخستین بار واردکننده فولاد ایران شده است

بهادر احرامیان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars شما هم به این مطلب امتیاز دهید
Loading...
۰۴:۲۴ ۲۵ آذر ۹۶

بهادر احرامیان از نقش فولادی‌ها در رشد بازار سرمایه چنین می‌گوید: چین برای اولین بار واردکننده فولاد ایران شده است.تحلیلگران دلایل بسیاری را برای رکوردشکنی دماسنج بازار سرمایه و صعود شاخص به ارتفاع بیش از ۹۰ هزار واحد عنوان می کنند؛ از بهبود روند قیمت‌های جهانی گرفته تا افت نرخ سود بانکی در ایران.

در همین رابطه عضو هیات نمایندگان اتاق تهران به این نکته اشاره داشت که سهم زیادی از این رشد، از سوی شرکت‌های صنایع معدنی و به خصوص شرکت‌های فولادی صورات گرفته است. یعنی حدود ۷۰ تا۸۰ درصد رشد شاخص بورس از سوی ۱۰ تا ۱۵ شرکت فولادی بوده است.

او با اشاره به اینکه پشتوانه افزایش ارزش سهام شرکت‌های فولادی و صنایع معدنی، دورنمای قیمتی صنایع فلزی در بازارهای جهانی بوده است؛ اذعان داشت : به علت رشد مصرف فولاد و برخی صنایع فلزی در چین و تشدید همزمان سیاست‌های زیست‌محیطی دولت مرکزی این کشور و فشاری که بر تولیدکنندگان چینی وارد شده، بازار داخلی چین با کاهش عرضه رو به رو شده است. این سیاست‌ها در کاهش صادرات این محصول در چیناثر گذاشته است. به گونه ای که صادرات فولاد این کشور از ۱۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۱۶ به کمتر از یک دوم در سال ۲۰۱۷ کاهش داشته است.

احرامیان با اشاره به اینکه تحولات بازار چین موجب افزایش بهای صنایع فلزی در سطح ایران و جهان شده است، افزود : صنایع فلزی و کالاهای واسطه‌ای پیوسته با افت و خیز رو به رو بوده‌اند. اما پیش‌بینی می شود که این روند افزایشی ارزش صنایع فلزی در ایران حداقل برای دو فصل آینده ادامه داشته باشد.وی در ادامهاظهار داشت : گزارشات حاکی از ان هستند که برای اولین بار فولاد ایرانی برای چین خریداری می‌شود. این پدیده تاکنون سابقه نداشته و ایران حتی به عنوان یکی از واردکنندگان فولاد از چین شناخته می‌شده است. چین به عنوان رقیب ایران در بازار‌های صادراتی فولاد محسوب می‌شد. اما شنیده‌ها طی چند هفته اخیر حاکی از آن است که کشور چین، فولاد خود را از ایران نیز خریداری کرده است. این اتفاق برای اولین بار رخ داده و بسیاری را غافلگیر کرده است.

چین واردکننده ی فولاد ایران

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران، سپس به آثار افت تعرفه فولاد بر صادرات این محصول پرداخت و تصریح کرد: طی دو هفته اخیر، وزارت صنعت، معدن و تجارت تعرفه واردات بسیاری از اقلام فولادی را کاهش داده و در مورد محصولاتی نظیر ورق و شمش فولاد، تقریبا تعرفه به سمت صفر میل کرده است و در این بخش فقط عوارض گمرکی باقی مانده است. اما تعرفه محصولاتی همچون میلگرد و تیرآهن بدون تغییر باقی مانده است.او در ادامه گفت: پس از کاهش تعرفه، شاهد رشد قیمت اقلام فولادی در بازار جهانی به خصوص در کشورهای اطراف ایران بوده‌ایم که این رشد قیمت اثر کاهش تعرفه را در بازار ایران از بین برده است. به همین دلیل، انتظار نمی‌رود که قیمت در بازارهای داخلی تغییر چندانی داشته باشد.

قبل از این با وجود تعرفه بالای واردات فولاد، دولت از فولادسازان انتظار داشت که جهت تامین نیاز بازار داخلی و همچنین رعایت سیاست‌های دولت اقدام کنند. در حالی که پیام کاهش تعرفه این محصولات این است که فولادسازان ایران می‌توانند میان دو گزینه یعنی تامین نیاز بازار داخلی و صادرات یکی را انتخاب کنند و دولت هم برای تامین نیاز داخلی انتظار چندانی از آنان نخواهد داشت. در واقع دولت این تصمیم را به تولیدکنندگان واگذار کرده که در این شرایط فولادسازان نیز مختارند تا تمرکز خود را بر روی بازارهای صادراتی معطوف کنند.

 

منبع:اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی تهران

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)