35060 - 031

کارنامه شش ماهه شمش، میلگرد، تیرآهن

کارنامه شمش
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۰:۱۵ ۲۳ شهریور ۹۹

در اسفند ۹۷،نرخ دلاربازار ۱۲هزار تومان و میانگین نرخ میلگرد ۴۵۰۰هزار تومان بوده است.در اسفند ۹۸ نرخ دلار بازار ۱۶هزار ومیانگین نرخ میلگرد۶هزار تومان بوده است. در طول یکسال دلار،میلگرد و نرخ تورم حدود ۳۳درصد وبا یک شیب نسبتا مساوی رشد داشته اند.


هرچند آمارهای دولتی تورم ۶ماه امسال را رقمی در حدود۵۰درصدمعرفی می کنند اما آمارهای موسسات تحقیقی خارجی(از جمله استیو هانکه اقتصاد دان آمریکایی و مدیر پروژه ارزهای معیوب در موسسه معتبر کیتو) این رقم را بیش ۱۱۰الی۱۲۰ برای ۶ماه محاسبه می کنند.در باب علل این تورم سنگین بحث بسیار است اما بخش زیادی از این تورم حاصل تخلیه حباب بورس در اقتصاد و انتقال تورم خود ساخته دولتی به بازار است.

با احتساب تورم حداقل بالای ۱۰۰درصدی ،حداقل نرخ کلوز دلار سال ۹۹ رقمی بیش از ۳۰هزار تومان خواهد بود.

از حال و احوال بازار ارز تعجب نکنید عدم رشد قیمت دلار با نرخ تورم منجر به فشردگی قیمت ارز و انفجار تورمی جدید خواهد شد،آنچه در بازار ارز مشاهده می کنید ،رشد ملایم وهفتگی ارز و جبران حباب منفی تا رسیدن به نرخ تورم است .

نرخ عرضه فولاد داخلی تابع مستقیم نرخ ارز است ،با این حساب نرخ میلگرد پایان سال تابعی از افزایس نرخ ارز است.

تا اینجای کار میلگرد ۱۱هزار تومانی منطبق بر افزایش نرخ ارز در ۶ ماهه اول است.افزایش بیشتر نرخ ارز،رکوردهای جدیدی در بازار داخلی به جا خواهد گذاشت.شاید بتوان گفت در یکسال اخیر نرخ میلگرد داخلی معادل ۵۰سنت براساس دلار نیما بوده است

اما بازار تقاضا ،منطبق بر نرخ ریال است،افزایش دوبرابری از ابتدای سال به معنای کاهش نیمی از تقاضای موثر در بازار است،تمام لایه های فعال در بازار داخلی این کاهش مصرف را به خوبی احساس می کنند.اما این کاهش مصرف مثل بسیاری از بازارهای موازی موجب کاهش قیمت نخواهد شد.

در اولین عرضه شمش سال۹۹در تاریخ۱۷فروردین امسال نرخ پایه شمش بلوم ۳۶۴۱۴ ودر اولین عرضه مقاطع نرخ پایه میلگرد ۴۶۶۲۳ بوده است

در آخرین عرضه در هفته قبل نرخ پایه شمش ۷۹۲۶۷و نرخ پایه گرد۹۰۶۲۶بوده است.

با این روایت ؛

افزایش نرخ پایه شمش از ابتدای سال۱۱۷درصد

افزایش نرخ پایه مقاطع ۹۴درصد

بوده است.

در اولین عرضه

فاصله نرخ پایه شمش و میلگرد۱۰۲۰۹ریال و معادل۲۸درصد نرخ پایه شمش بوده است

ودر آخرین عرضه

فاصله نرخ پایه شمش و میلگرد ۱۱۳۵۹و معادل ۱۴درصد نرخ پایه شمش است.

با این تفاصیل فاصله نرخ پایه شمش و میلگرد در می نیمم چند سال اخیر قرار گرفته است.

نرخ دلار نیما در اوائل فروردین امسال در حدود ۱۳هزار تومان و این نرخ در هفته قبل حدود ۲۱هزار تومان بوده است.

دلار نیما از ابتدای سال حدود ۶۲درصد افزایش داشته است

نرخ شمش صادراتی در ابتدای سال ۹۹در حدودد۳۳۰دلار ودر هفته قبل در حدود ۴۱۰دلار بوده است.

شمش صادراتی از ابتدای سال در حدود ۲۵درصد رشد قیمت داشته است.

افزایش نرخ پایه شمش داخلی معلول افزایش نرخ صادراتی شمش و میانگین نرخ دلار نیما است.(فرمول جدید قیمت گذاری در اردیبهشت امسال)

میانگین نرخ سبد تیرذوبی از۶۵۰۰هزار تومان در ابتدای سال به حدود ۱۴هزار تومان در این هفته افزایش یافته و رشد ۱۱۵درصدی در شش ماه را تجربه کرده است،رشد بیشتر سبد تیر نسبت به سبد میگرد ناشی از مازاد عرضه میلگرد داخلی و مازاد تقاضای تیرآهن در بازار داخلی است.

ادامه روند فعلی؛ باعث افزایش فشار بر نوردکاران داخلی خواهد شد،کاهش صادرات میلگرد به دلیل کرونا و رقابت منفی برخی صادرکنندگان میلگرد,برای حفظ مشتری از علل عدم رشد متناسب میلگرد صادراتی با شمش فولادی است.

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)