37741350-55 031

کاهش تعرفه واردات فولاد به صلاح کشور نیست

کاهش تعرفه واردات فولاد به صلاح کشور نیست
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۵:۰۴ ۱۲ اسفند ۹۶


رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران گفت : امروز قیمت فولاد در کشور پایین تر از نرخ های جهانی است، بنابراین کاهش تعرفه واردات به صلاح کشور نیست و انتظار می رود تولید امسال به بیش از ۲۱ میلیون تن فولاد خام برسد.


‘ محمود اسلامیان ‘ روز شنبه در جمع خبرنگاران عنوان کرد: ایران بیش از سه میلیارد تن ذخیره شناخته شده سنگ آهن دارد، ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخیره گاز و نیروی انسانی توانمند از مزیت های تولید فولاد کشورمان است. رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اضافه کرد: جمهوری اسلامی در پایان سال ۱۳۹۶ با تولید بیش از ۲۱ میلیون تن به جایگاه سیزدهم جهانی در این بخش دست پیدا می کند.به گفته وی، فولاد سازان کشور، پیامد کاهش واردات ۲۴ و ۷۶ درصدی را به ترتیب در زمینه محصولات میانی و فولاد خام را فراهم ساختند.

اسلامیان یادآور شد: عمده واردات این بخش در کشور مربوط به ورق فولادی است و انتظار می رود با توسعه هایی که واحدهای فولادی به مورد اجرا می گذارند، در این بخش هم واردات کاسته شود. رئیس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران اظهارکرد: دوران گذشته به علت ضعف تولید برای پاسخگویی به نیاز داخل، سالیانه ۶ تا ۹ میلیون تن واردات صورت گرفته و امسال پیش بینی می شود، حداکثر ۲ میلیون تن واردات انجام شود.

او در ادامه افزود: اکنون میانگین قیمت فولاد ایران به ازای هر تن ۷۰ دلار ارزانتر از قیمت های جهانی است و این مهم بی سابقه است. اسلامیان اضافه کرد: صنعت فولاد به ازای اشتغال یک نفر ۳۰ تا ۸۰ اشتغال در صنایع دیگر را ایجاد می کند و آمریکا هم با اعمال تعرفه ها از این بخش حمایت می کند. وی پیش از این گفت: میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته حدود ۲۰ درصد بوده که در مقایسه با میانگین تعرفه ۴۵ درصدی صنعت خودرو و اکثر صنایع تکمیلی فولاد که از تعرفه های بالای ۴۰ درصد استفاده می کنند، این تعرفه ۲۰ درصد برای فولاد معقول و کارشناسی شده بود، زیرا تعرفه ها باید به صورت پلکانی در رشته های مختلف صنعت باشد.

قیمت فولاد در ایران پایین تر از نرخ جهانی

همچنین رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن یادشده هم گفته بود، پیرامون خواست دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت فولاد اظهار داشت: دولت به دنبال کنترل قیمت ها در بازار است، ولی در مورد فولاد باید توجه داشت که مبنای قیمت در همه کشورها از تولیدکننده، صادرکننده و واردکننده قیمت جهانی است و اکنون قیمت فولاد در ایران پایین تر از نرخ جهانی آن است. اسلامیان اضافه کرد: امروز ده ها کشور جهان در قاره های مختلف از واردکنندگان تولیدات فولادی ایران محسوب می شوند و کشورمان باوجود شرایط تحریم از صادرکنندگان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

وی گفت: ایران براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام را هدف گذاری کرده که اکنون ظرفیت فعال فولاد کشور ۲۹ میلیون تن است و بقیه طرح ها در چارچوب برنامه در دست اجرا قرار دارد. حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری در سفر آخر هفته گذشته خود به استان هرمزگان، ضمن اعلام رشد قابل توجه کشور در زمینه فولاد گفت: هرمزگان به قطب فولاد کشور تبدیل خواهد شد. پیش بینی می گردد امسال میزان صادرات فولاد کشور به هشت میلیون تن برسد که رکورد بی سابقه ای در زمینه صادرات این فلز راهبردی است.

منبع:ایرنا

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)