35060 - 031

آتش‌بس تجاری آمریکا و چین شکسته می‌شود؟

آتش‌بس تجاری آمریکا و چین شکسته می‌شود؟
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۰۰ ۱۲ خرداد ۹۷


وزیر بازرگانی آمریکا با وجود این‌که دولت ترامپ تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم را برای متحدان غربی خود اعمال و تهدید تعرفه‌ها علیه چین را تجدید کرد، برنامه‌ها برای مذاکرات تجاری در پکن را پیش می‌برد.


رویترز اعلام کرد دو مقام دولتی آگاه از این موضوع اظهار کردند: مذاکرات ویلبر راس درباره تعهدات برای خرید کالاهای کشاورزی و انرژی آمریکا از سوی چین با وجود گزارش‌هایی که نشان می‌دهد کشمکش‌های اولیه با پکن ممکن است این توافق را به تاخیر انداخته یا لغو کند، در تعطیلات پایان هفته انجام خواهد شد.

وال‌استریت ژورنال گزارش کرده بود که مقامات چینی تمایلی به دادن تعهدات بلندمدت ندارد. توافق اخیر چین برای خرید کالاهای آمریکایی با هدف کاهش کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری آمریکا با چین صورت می‌گیرد. ترامپ درخواست کرده که چین اقداماتی را برای کاهش این کسری به میزان ۲۰۰ میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ انجام دهد. در پکن، چین پایبندی خود به سیستم تجارت مبتنی بر مقررات سازمان تجارت جهانی را تکرار کرد. در حالی که بسیاری از کشورها در عصبانیت آمریکا نسبت به شیوه‌های اقتصادی و تجاری چین سهیم هستند، منتقدان سیاست آمریکا تحت ریاست جمهوری آمریکا هشدار دادند که واشنگتن ممکن است با متحد شدن اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک در برابر تعرفه ۲۵ درصدی برای فولاد و تعرفه ۱۰ درصدی برای آلومینیوم مواجه شود.

هوآ چون یینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در خصوص اقدام اخیر آمریکا، گفت: همه کشورها به خصوص اقتصادهای بزرگ بایستی قاطعانه با همه اشکال حمایت‌گرایی تجاری و سرمایه‌ گذاری مقابله کنند. مذاکرات تجاری پایان هفته در حالی قرار است برگزار شود که واشنگتن سرگرم مذاکرات شکننده‌ای در خصوص دیدار تاریخی میان رهبران آمریکا و کره شمالی است. انتظار می‌رود وزیر بازرگانی آمریکا که همراه بیش از ۵۰ مقام دیگر رهسپار پکن شده است، در دیدار دو روزه خود چین را برای پذیرش خرید بیشتر کالاهای کشاورزی، انرژی و سایر کالاهای آمریکایی به منظور کاهش کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری تحت فشار قرار دهد،

vدر حالی که مقامات آمریکایی سیگنال‌های متضادی را در جریان اختلافات تجاری خود با چین ارسال کردند، یک مقام آگاه از برنامه دیدار ویلبر راس اظهار کرد: هدف وی حفظ گفت‌وگو است.او که مایل نبود نامش فاش شود،اذعان کرد: راس برای بررسی جوانب به چین می‌رود. آنچه که به نظر می‌رسید که یک مصالحه تجاری میان پکن و واشنگتن است، هفته گذشته پس از این‌که کاخ سفید اعلام کرد تهدیدهای خود علیه فعال کردن تعرفه‌ها روی واردات ۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را پیگیری کرده و همچنین محدودیت‌هایی را روی سرمایه‌گذاری‌های چینی در آمریکا و کنترل‌های صادراتی شدیدتر اعمال می‌کند شکسته شده است. واشنگتن و پکن یکدیگر را به اعمال تعرفه روی کالاهایی به ارزش حداکثر ۱۵۰ میلیارد دلار تهدید کردند.

مسائلی که آمریکا پیگیری می‌کند شامل شکایت نسبت به سرقت مالکیت معنوی و همچنین حمایت پکن برای فناوری‌های پیشرفته تحت سیاست «ساخت چین ۲۰۲۵» است. صادرات چین از زمانی که این کشور در سال ۲۰۰۱ به سازمان تجارت جهانی پیوست، افزایش چشمگیری پیدا کرده و چین را به دومین اقتصاد بزرگ جهان مبدل کرده است. این کشور اکنون خود را در موقعیت مدافع سیستم تجاری جهانی در مواجهه با مواضع سختگیرانه واشنگتن تحت ریاست جمهوری ترامپ قرار داده است.

ژو گوآنگ گیائو، معاون وزیر دارایی چین روز جمعه گفت: چین امیدوار است مردمش و مردم آمریکا به خصوص مصرف‌کنندگان از مزایای روابط تجاری دو جانبه آمریکا و چین بهره‌مند شوند. سخنگوی وزارت خارجه چین درباره سفر وزیر بازرگانی آمریکا حاضر به اظهارنظر نشد و این پرسش را به وزارت بازرگانی ارجاع داد. او گفت: البته ما گفته‌ایم درهای چین به روی گفت‌وگو و مشورت باز است.

منبع:ایسنا

0
دسته بندی :
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)