35060 - 031

کاهش ۴ درصدی قیمت در بازار فولاد

کاهش ۴ درصدی قیمت در بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۴۴ ۳۰ فروردین ۹۷


شروع هفته کاری در سال جاری در بازار فولاد در بازه ۱۸ تا ۲۳ فروردین در شرایطی با رشد قیمتی مواجه شد که قیمت‌ها در این بازه زمانی در این بازار ۸ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرد؛


افزایش قیمتی که به یکباره و در اثر هیجان وارد شده در بازار ارز به وقوع پیوست و دلیل دیگری نداشت. پس از این افزایش و بعد از ورود بانک مرکزی به موضوع و اعلام تک نرخی شدن ارز در قیمت ۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود که بازار بعد از تعطیل رسمی یک روزه روند کاهشی خود را آغاز کرد که هنوز ادامه دارد.

در این خصوص باید گفت افزایش قیمت کاذب در آن بازه زمانی در بازار فولاد با توجه به اینکه در غیاب تقاضای موثر و بدون عنصر مهم و کلیدی خرید و فروش رخ داده بود باعث شد پس از گذشت یک هفته مجددا شاهد افت و بازگشت قیمتی باشیم، به‌طوری‌که قیمت‌ها طی هفته گذشته کاهش ۴ درصدی را از سرگذراندند.هفته گذشته در بازار فولاد از سوی فعالان این بازار هفته‌ای کاملا رکودی و منفی مخابره می‌شود، به این دلیل که دو هفته قبل، «افزایش قیمت بیجا و هیجانی» در بازار رخ داد و پس از آن بازار منتظر این بود که قیمت کالاها کاهش پیدا کند.از سوی دیگر روز گذشته منابع آگاه خبر از اتخاذ تصمیمی جدید ازسوی وزارت صنعت، معدن و تجارت دادند به‌گونه ای که شنیده‌ها حاکی از آن است که شرکت‌ها از این به بعد موظف هستند قیمت شمش را تنها بر‌اساس دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی عرضه کنند که باید گفت این تصمیم می‌تواند روی عرضه‌ها در بازار فولاد در آینده نزدیک اثرگذار باشد.

رونق اردیبهشتی؟

هفته پیش‌رو، آغاز اردیبهشت ماه است که در این ماه، افزایش قیمت‌ها در رابطه با هزینه حمل رخ خواهد داد، اما ماجرای افزایش هزینه حمل و نقل بر چه پایه‌ای است؟ هفته گذشته بخشنامه‌ای از سوی وزیر راه و شهر‌سازی در تاریخ ۲۱ فروردین به اداره‌های پایانه حمل ابلاغ شد که بر این مبنا اجازه ندهند کشنده‌‌‌‌‌ای بیش از ۴۰ تن آهن حمل کند؛ موضوعی که نشان می‌دهد وزن حمل آهن‌آلات در بستر حمل و نقل جاده‌ای کاهش پیدا کرده است، این مساله باعث خواهد شد که یک افزایش هزینه حمل در ماه آینده در بازار فولاد رخ دهد.

در توضیح این افزایش قیمت حمل در بازار باید گفت، از آن جهت که میزان بار حمل شده در جاده‌ها با ابلاغ وزارت راه و شهرسازی کاهش می‌یابد، موسسات حمل و نقلی در جهت جبران این کسری عمل خواهند کرد که در ادامه اقدام به افزایش هزینه حمل و نقل بار محصولات فولادی در مسیر شهرستان‌ها خواهند کرد.در اردیبهشت بازار منتظر خواهد بود که با شروع اردیبهشت خریداران واقعی در بازار فولاد وارد عمل شوند درحالی‌که آنها به دنبال ثبات یا افزایش قیمت محصولات فولادی در بازار نیستند، بلکه مطمئن هستند رونق در بازار فولاد در ماه اردیبهشت رخ خواهد داد.

صحبت از انتظار رونق در میان فعالان فولاد و بازاریان از مدت‌ها قبل و خصوصا در هفته‌های باقیمانده تا پایان سال ۹۶ در حالی مطرح می‌شد که این رونق هنوز بعد از گذشت دو ماه در این بازار رخ نداده است، در واقع اگر رونق را به وجود «تقاضای واقعی» و حتی نشانه‌های آن تعبیر کنیم در این بازار هنوز رد و اثری از این تحرکات مشاهده نمی‌شود.این در حالی است که فعالان این حوزه رونق این بازار را تنها وابسته به تحرک فولاد نمی‌دانند، بلکه آنها این موضوع را وابسته به چندین وجه از جمله تحرکات مصارف عمرانی، خرید و فروش در بازار مسکن و… می‌دانند، البته این یک بخش از خانواده بزرگ فولاد را شامل می‌شود، چرا که در طبقه‌بندی فولادی بخش بزرگ دیگر را که شامل فولادهای صنعتی مانند انواع ورق و فولادهای آلیاژهای مختلف می‌شود هم باید لحاظ کرد.

بنابراین و در جمع‌بندی این موضوع باید گفت رونق در بازار فولاد به تحرک در چند بخش بستگی دارد که از آن جمله می‌توان به سه مورد اشاره کرد.

۱- میزان مصرف کارخانه‌ها که بیشتر فولاد صنعتی مصرف می‌کنند.

۲-مسکن و احداث آن توسط بخش خصوصی که بیشتر از فولادهای ساختمانی حمایت می‌کنند.

۳-پروژه‌های عمرانی و صنعتی که از انواع مختلف فولادهای ساختمانی و صنعتی و ورق استفاده می‌کنند.

عوامل رونق در بازار فولاد

از طرفی روند خرید با رویکرد سفته‌بازی طی بازه زمانی ۱۸ تا ۲۳ فروردین در شرایطی رخ داد که بیشتر این خریدها با ابراز نگرانی فعالان و واسطه‌هایی همراه بود که با بالا رفتن قیمت دلار در آن هفته نگران از دست دادن موقعیت‌‌های پیش‌رو در بازار بودند؛ موضوعی که موجب تحریک خریدها شد. این فعالان و واسطه‌ها در این بازه زمانی در شرایط بالا رفتن قیمت دلار نگرانی از عقب ماندن از رشد قیمت و جاماندن از بازار را با اقدام به خریدهای چند برابری نشان دادند،‌ روندی که بازار را همچنان در غیاب تقاضای واقعی در شرایط رکود قرار می‌دهد.افزایش ۸ درصدی قیمت مقاطع فولادی ساختمانی در بازار طی یک هفته در حالی رخ داده است که این قطعیت از سوی فعالان بازار مخابره شده بود که حتما در فاصله ۱۰ روز پس از این اتفاق قیمت‌ها با کاهش همراه خواهد شد که البته طی هفته گذشته، بازار روال منطقی‌تری را در پیش گرفت و قیمت‌ها کاهش ۴ درصدی را از سرگذراندند.

باید گفت رونق‌هایی در بازار ماندگار می‌شوند که از دل یک هیجان کاذب بیرون نیامده باشند. در این خصوص اگر چه در بازه زمانی یک هفته‌ای که همراه با رشد دلار، خریدها در بازار فولاد با افزایش همراه شد و به نوعی فضاسازی رونق در بازار را ایجاد کرد ولی زمانی این روندها در بازار مداوم می‌شوند که بازارهای ارز و بازارهای مالی در بخش فولاد اهرم تصمیم‌گیری نباشند، چراکه وقتی بازارهای مالی در این بازار تاثیرگذاری پیدا می‌کنند، موجب ورود یک سری تقاضای کاذب می‌شوند، تقاضای کاذب هم در ذات خود به فکر کسب منفعت و سود است. در نتیجه همان‌طور که دیدیم طی هفته جاری که مواجهه بازار با روند منفی ایجاد شد باعث فروشنده شدن بخش زیادی در بازار شد.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)