37741350-55 031

کم آبی دامن فولادسازان را هم گرفت/راهکارهای کاهش مصرف آب در کارخانه های فولاد

کم آبی دامن فولادسازان را هم گرفت/راهکارهای کاهش مصرف آب در کارخانه های فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۱۰ ۲۷ تیر ۹۷

چند سالی است که همه جا بحث از مشکل کم آبی و کمبود منابع این مایه حیاتی بالا گرفته است اما گویا کم کم آژیر خطر این موضوع به صدا درآمده و با کم آبی های به وجود آمده در جنوب و مرکز کشور، همه مردم و مسئولان بیش از پیش به فکر چاره اندیشی اساسی برای حل این معظل افتاده اند.


با گسترش دامنه کم آبی ها، شرکت های فولادی باید به فکر بهینه سازی مصرف آب باشند. در این میان انگشت اتهام مصرف بالای آب همیشه به سمت صنایع به ویژه صنعت فولاد دراز بوده است. در اینجا این سوال مطرح می شود که چطور بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با وجود کارخانه های بزرگ فولاد با مشکل کم آبی مواجه نیستند و آیا بهتر نیست به جای انداختن همه مشکلات بر دوش فولادی ها به فکر چاره ای برای بهینه مصرف کردن آب در این صنعت مادر باشیم؟

در راستای موضوع مصرف آب در کارخانه های فولاد با چند تن از صاحبنظران این حوزه به گفت وگو پرداخته ایم که در ادامه می خوانید؛

انتقال کارخانه های فولاد از مرکز به جنوب ایران به صرفه نیست

شهریار شعبانی عضو کمیسیون معدن اتاق اصفهان اظهار کرد: اگر شاخص آلایندگی فولاد بررسی شود خواهیم دید که این شاخص در صنعت فولاد بسیار کمتر از سایر بخش های کشور است.

شعبانی، اضافه کرد: اکنون عمده مصرف فولاد اصفهان از زاینده ‎رود است، اما در گذشته به دلیل عدم کار کارشناسی موجب شد منبع زاینده ‎رود به خطر بیفتد و اگر بخواهیم امروز کارخانه های عظیم فولاد را از زاینده ‎رود به بخش های جنوبی کشور منتقل کنیم بدون شک به هزینه و منابع عظیمی نیاز دارد.

بیشتر آب فولادی ها از طریق پساب تأمین می شود

منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران بیان کرد: میزان کل مصرف آب در صنایع فولادی اکنون به ۲۷۵ میلیون متر مکعب در سال می رسد و در کل استان های کشور مجموعا ۴۶ درصد مصرف آب صنایع متعلق به فولادی ها بوده که بیشتر آن از طریق بازیافت آب های مصرفی تأمین شده است.

یزدی زاده ادامه داد: ۸۵ درصد از مجموع واحدهای فولادی در مرکز کشور متمرکز شده اند که عمده آب مصرفی آنها از طریق پساب های شهری و کشاورزی تأمین می شود. وی اضافه کرد: در پروژه استفاده از پساب های فولاد، شرکت فولاد مبارکه اصفهان پیش قدم بوده و در مرحله بعدی پروژه انتقال آب از خلیج فارس کلید خورده که شرکت گل گهر آن را آغاز کرده است.

مبارکه و ذوب آهن باید سریع تر طرح بازیافت آب را تکمیل کنند

حمیدرضا فولادگر، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اصفهان به دلیل وجود ۲ کارخانه مهم فولادسازی کشور یعنی فولاد مبارکه و ذوب آهن و شرکت های خصوصی دیگر که از ظرفیت های کمتری برخوردارند، قطب صنعت فولاد کشور به شمار می آید و ۶۰درصد ظرفیت تولید فولاد کشور مربوط به اصفهان است.

وی افزود: در فولادسازی مسایل استانی مطرح نیست، بلکه اهمیت فولاد و حل مسائل فولاد اهمیت دارد زیرا فولادسازی پروژه ملی است و حتی گزینش نیروها هم از سراسر کشور انجام می شود، آگهی ها سراسری است و مالیات ها هم به خزانه واریز می شود.

وی یادآورشد: تنها مسئله ای که حکم استانی دارد مسائل زیست محیطی و آلایندگی است که در منطقه و اطراف ایجاد می کند و در استان باید پیگیری شود. فولادگر درباره اینکه چرا با وجود بحران آب این صنایع به اصفهان آمده، گفت: احداث کارخانه ذوب آهن اصفهان در دهه ۴۰ آغاز شد و علت انتخاب این منطقه به خاطر آب زاینده رود بوده است.این پروژه از سوی روس ها انجام شد.

وی تأکید کرد: ذوب آهن از آب زاینده رود سهمیه دارد و در حقیقت یکی از علل احداث سد زاینده رود به دلیل تأمین آب ذوب آهن بوده البته یک دلیل دیگر احداث این کارخانه در اصفهان نزدیکی به معادن بزرگ سنگ آهن در چغارت و چادرملو بود بنابراین احداث کارخانه فولاد در جایی که نزدیک به آب و معادن سنگ آهن باشد، منطقی بوده است.

نماینده مردم اصفهان درباره اینکه در حال حاضر برای مشکل کم آبی چه باید کرد، گفت: باید دید اگر اکنون گروهی می آمدند تا اینجا را مکان یابی کرده و برای آن طرح توجیهی در نظر بگیرند آیا باز هم همین منطقه را انتخاب می کردند؟ منطقه ای که ذوب آهن در آن احداث شده یکی از حاصلخیزترین مناطق استان است که برنج آنجا بسیار مرغوب است و بسیاری از اصفهانی ها مصرف این برنج به دیگر برنج ها ترجیح می دهند. اما این منطقه کشاورزی در حال حاضر به منطقه صنعتی تبدیل شده اگر خودمان قرار بود در این باره تصمیم گیری کنیم ترجیح می دادیم ذوب آهن در جای دیگری باشد.

به گفته وی؛ در حال حاضر در کشور و استان اصفهان بحران آب وجود دارد اما زمانی جمعیت استان و بهره برداران آب چه برای شرب و چه برای کشاورزی از آب سد زاینده رود استفاده می کردند.فولادگر افزود: تونل اول کوهرنگ قبل از انقلاب و به وسیله روسیه زده شد که حقابه ذوب آهن از این قسمت بوده ولی تونل دوم را جمهوری اسلامی احداث کرده، بنابراین براساس قراردادها آنچه به دیگران می توان واگذار کرد از تونل دوم امکانپذیر است.

وی تصریح کرد: در سال های اخیر میزان جمعیت افزایش یافته در نتیجه بر تعداد بهره برداران آب افزوده شده همچنین از یک سو چاه های غیرمجاز حفر شده و از سوی دیگر برداشت های بی رویه موجب کاهش آب استانی شده است.

فولادگر درباره اینکه در وضعیت فعلی ذوب آهن و فولاد مبارکه چه کار باید کنند، گفت: این ۲ کارخانه بزرگ باید پول آب خود را به قیمت واقعی پرداخت کنند و در صندوقی که از سوی شورای عالی آب هم تصویب شده ذخیره کرده و نام آن را صندوق خسارت خشکسالی بگذارند، هر زمان که آب بود از آن استفاده کرده و زمانی که آب نباشد خسارت آن را پرداخت کنند. این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این ۲کارخانه باید طرح بازیافت آب و پساب های خود را هم مدرن کنند زیرا هر چه در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام شود کمتر دچار مشکل می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان استفاده از طرح انتقال آب خلیج فارس به «گل گهر» و «چادرملو» برای تأمین آب فولاد مبارکه و ذوب آهن وجود دارد یا خیر؟ اظهار کرد: این کار برای کشاورزی و شرب به صرفه نیست چرا که هزینه شیرین کردن آب بالاست اما برای صنعت چون قرار است بخش خصوصی وارد عمل شود نه دولت به نفع آنها است. البته این طرح برای گل گهر صرفه دارد اما مشخص نیست این کار برای کارخانه ها هم اقتصادی باشد یا خیر.

راهکارهای کاهش مصرف آب فولادسازان

محمدحسن رحیمی، رئیس گروه فنی انرژی و سیالات فولاد مبارکه با تأکید بر اینکه روند کاهشی مصرف آب در فولاد مبارکه با سرعت قابل ملاحظه ای در حال پیشرفت است، در توضیح برخی اقدامات صورت پذیرفته در راستای استفاده بهینه از منابع آبی موجود و کاهش مصارف آب در فرایندهای تولید، گفت: تصفیه و بازچرخانی پساب های شرکت و استفاده از آن در فرایندهای تولید؛ استفاده از پساب های کم کیفیت خروجی برخی از فرایندها برای خنک کاری سرباره و تختال و در نتیجه کاهش مصرف آب صنعتی؛ تکمیل و بهره برداری از پروژه جمع آوری و انتقال پساب های شهری شهرستان های منطقه پیرامونی شرکت مبارکه اصفهان برخی از اقدامات انجام شده در این راستا است.

وی افزود: از دیگر اقدام ها می توان به راه اندازی فاز اول پروژه تصفیۀ پساب های صنعتی به روش اسمز معکوس (RO) و تغذیه آب با کیفیت بالا به فرایندهای خنک کاری با آب صنعتی؛ جایگزینی گیاهان فضای سبز شرکت با گونه های کم مصرف؛ بهسازی آبهای گردشی در برجهای خنک کاری شرکت با تزریق مواد شیمیایی ضدرسوب و خوردگی و درنتیجه امکان افزایش تعداد سیکل های گردش آب؛ نوسازی شبکه های انتقال و توزیع آب صنعتی و بهداشتی در سطح شرکت؛ توسعه تصفیه خانه های پس آب انسانی و صنعتی شرکت به منظور افزایش کیفیت پساب تصفیه شده و استفادۀ مجدد از آن اشاره کرد.

رحیمی در پایان گفت: انجام مطالعات اولیه کاهش تلفات آب در برج های خنک کاری و فرایند احیای مستقیم و برگزاری مسابقه پیشنهادات ویژه کاهش مصرف و بهینه سازی آب در سطح شرکت مبارکه اصفهان از اقدام های دیگر در راستای کاهش مصرف آب بوده است.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)